12.01.2024, Václav Plachta

LIT - CEB 4:3p - Motor vybojoval na ledě Litvínova bod

Českobudějovický Motor vybojoval na ledě Litvínova bod po porážce 3:4 po prodloužení. Gólový účet sice otevřeli svěřenci Ladislava Čiháka, ale domácí třemi slepenými góly otočili stav utkání ve svůj prospěch. Jihočeši dokázali ale ve druhé třetině ztrátu smáznout a v poslední periodě bojovali o všechny tři body. Zápas nakonec rozhodlo až prodloužení, ve kterém byla šťastnější domácí Verva.

Zápas na Zimním stadionu Ivana Hlinky nabral rychlého spádu už po dvou minutách hry. V první větší příležitosti se sice objevil domácí Abdul, ale z úvodní branky se radovali na druhé straně Jihočeši. Matej Tomek dokázal první českobudějovický pokus ještě zastavit, ale následné Hlavovo vyhození zachytil Jakub Valský, který posunul na Branta Harrise a ten už dokázal kotouč dostat za Tomkova záda. Z vedení se ale Motor radoval pouhých třicet vteřin, než si na druhé straně připravil odpověď přesně mířenou ranou Petr Koblasa. Litvínov navíc rychle dokázal stav utkání otočit ve svůj prospěch zásluhou Jindřicha Abdula, který stál na konci povedené akce v podání Ondřeje Kašeho s Kirkem. Studená sprcha pro České Budějovice neznala svého konce a v závěru 5. minuty kapituloval Dominik Hrachoviny již potřetí, když na poslední chvíli nedokázal zareagovat na ránu Kristapse Zileho od modré čáry. Tři rychle inkasované góly přinutily hlavní trenéra Ladislava Čiháka sáhnout k oddechovému času, jenž gólové hody utnul. I nadále se ale hrál svižný hokej, který přinášel dostatečnou porci šancí. Za Motor mohl snížit například kapitán Milan Gulaš, jehož backhandový pokus zvládl Matej Tomek zlikvidovat svojí špičkou hokejky. Dvě minuty před koncem mohla Verva odskočit do tříbrankového trháku, ale na straně Jihočechů stálo i samotné štěstí. Zemanova rána označkovala obě tyčky Hrachovinovy branky a následnou dorážku Kudrny zastavil Doudera na brankové čáře.

Úvod druhé třetiny ozvláštnila, díky Štencelovu vyloučení, dobíhající početní výhoda domácí Vervy, kterou Chemici nedokázali využít a tak skóre 3:1 zůstalo na světelné tabuli v nezměněném stavu. Další branku nepřidal v následujících minutách ani aktivní Petr Koblasa, s jehož střelou si Hrachovina poradil za pomoci svých betonů. Nebezpečný pokus si připsala také druhá litvínovská formace, přičemž Ondřej Kaše nedosáhl na prudkou Kirkovo pobídku, jež tak nakonec pouze prolétla českobudějovickým brankovištěm. Povedenou pasáží se prezentoval také Motor, ale ani vytvořený tlak nepomohl Jihočechům ke kontaktní brance. Na řadu tak muselo přijít opět pomyslné štěstí a ve 34. minutě zařídil druhý gól Českých Budějovic Jáchym Kondelík. Urostlý českobudějovický útočník nejprve objel litvínovskou branku a následně si Kondelíkovo nahození srazil hokejkou do vlastní sítě brankář Matěj Tomek. Netrvalo příliš dlouho a vyrovnání bylo na světě. Na začátku 36. minuty získal kotouč po vyhraném vhazování Milan Gulaš a jeho pokus z otočky z hranice levého kruhu zaplachtil nechytatelně do horního rohu Tomkovo branky. Vervě mohl vrátit vedení Ondřej Kaše, ale s jeho samostatným únikem si Hrachovina spolehlivě poradil rychlým utěsněním mezery mezi beton.

Závěrečnou třetinu otevřely střelecké pokusy v podání obou mužstev. Jak Přikrylova rána, tak ani pokus Zileho nenesl potřebné gólové parametry. Ve 42. minutě se po vyloučení Jakse dočkali první početní výhody v utkání i Jihočeši. V ní nebezpečně pálil ze svého oblíbeného místa Gulaš. Tvrdý projektil ale dokázal Tomek zkrotit do své náruče, a tak ani České Budějovice nevyužily výhody o jednoho muže. Stejný scénář následoval i po dalším vyloučení, které tentokrát odnesl pobytem na trestné lavici Brant Harris. Litvínov si vytvořil mnoho dobrých pozic ke střelbě, ale Chemikův chyběla přesnější muška, a tak českobudějovická obrana v čele s Hrachovinou odolala. Čas pomalu utíkal a pět minut před koncem mohl o vítězi utkání rozhodnout Dominik Simon. Zkušený útočník ve službách Motoru ale nedokázal neposedný kotouč zkrotit do své moci. V samotném závěru dal o sobě vědět ještě Jáchym Kondelík, jehož pokus skončil na pozorném Tomkovi. Šedesát minut tak nakonec neurčilo vítěze duelu a zápas tak zamířil do nastaveného času.

V prodloužení nakonec byli šťastnější domácí, kteří dostali možnost rovnou čtyřminutové početní výhody po Hovorkově faulu vysokou holí. Ondřej Kaše našel střílenou přihrávkou na brankovišti Nicolase Hlavu, který nakonec nadvakrát překonal Hrachovinou. Motor se tak dokázal po špatném začátku dostat zpět do zápasu, smazal dvoubrankovou ztrátu a nakonec bere bod po prohře 3:4 po prodloužení.

David Kočí (Verva Litvínov): Jsme rádi za dva body. Očekávali jsme těžký zápas, jelikož soupeř má hodně hráčů, kteří jsou silní na kotouči a jsou dobří v osobních soubojích. Těžko se proti nic prosazuje. Byli jsme rádi za vedení 3:1, ale bohužel jsme ho nedokázali udržet. Polevili jsme ve druhé třetině a soupeř srovnal. Zaplať pán Bůh, že jsme se dokázali zkoncentrovat na třetí třetinu. Snažili jsme se ji odehrát jednodušeji a bez chyb. Doufali jsme, že budeme schopni dát nějaký gól, což se podařilo v prodloužení.

Ladislav Čihák (České Budějovice): Co dodat. Měli jsme dobrý začátek, pak přišla pětiminutová fáze, ve které byly individuální chyby a inkasovali jsme tři branky. Paradoxně nám vyšla druhá třetina, které nám moc nejdou. Snažili jsme se soupeře zatlačit, což se nám podařilo.Vstřelili jsme dva góly. Na můj vkus byla třetí třetina z obou stran dost opatrná. Nikdo nechtěl udělat chybu. My jsme udělali chybu v prodloužení a bohužel jsme za to byli potrestaní, a proto jsme v Litvínově uhráli jen bod. Samozřejmě s ohledem na vývoj utkání jsme za bodový zisk rádi, ale nechceme prohrávat a nechceme být smíření s porážkou. Dnešní porážka mě hodně mrzí. Vadí mi faul v prodloužení.