25.01.2009, Michal Špírek, Roman Šperňák

KLA - CEB 3:4 - Kapitán Veselý vystřelil pro svůj tým vítězství

Č. B u d ě j o v i c e - Zápas o naději. Jak HC MOUNTFIELD, tak tým Kladna stále doufá v účast v předkole play-off. Vzájemný duel tak mohl ledacos napovědět. Lépe do utkání vstoupil hostující celek, v 6. minutě se radoval Hudec. Kladnu se poté povedlo vývoj utkání zvrátit. Na konci druhého dějství důležité vyrovnání na 3:3 obstaral českobudějovický Šimánek. Ve třetí třetině už padla pouze jedna branka, a to z hole kapitána Jihočechů, Ondřeje Veselého. HC MOUNTFIELD tak z přetahované vybojoval nesmírně cenné tři body.
¨Spád, napětí, nervy a vítězná koncovka. Kdo z fanoušků HC MOUNTFIELD cestoval na zápas 45. kola extraligy ledního hokeje do Kladna, nelitoval. Jeho tým se mu odvděčil tím nejlepším, čím mohl. Vítězstvím po bojovném výkonu a přiblížil se dnešnímu sokovi na rozdíl jednoho jediného bodu.

Jihočeši se ukázali na ledě mužstva, které doma podlehlo naposledy 31. října pražské Spartě a poté nešlo z vlastního ledu poraženo. Až do 25. ledna. Do branky se po utkání v Pardubicích vrátil narychlo uzdravený brankář Kopřiva a on i jeho spoluhráči byli od úvodních minut pod tlakem. Hosté vypadali, jako by si přivezli nadšení, se kterým se vrhli do duelu proti Plzni i do Kladna. Také se jako první dostali do vedení.

Přesně po pěti minutách hry obránce Gřegořek pohodlně objel branku, předložil puk nepokrytému Hudcovi a ten stejně pohodlně otevřel skóre – 0:1. Radost však netrvala dlouho, jen necelé dvě minuty. To se domácí dostali do své vůbec první šance a srovnali stavem ve skóre. Čurilla si zpracoval rukou ze vzduchu puk, dostal se sám před Kováře a překonal jej blafákem do bekhendu – 1:1.

Zvrat v zápase pokračoval. Domácí se stále častěji dostávali před Kováře, zařadili další rychlostní stupeň a v 10. minutě otočili stav na svou stranu. Obránce Pavlas, který zpoza kruhů vystřelil zápěstím, mohl zvedat ruce nad hlavu. Trefil se přesně – 2:1. Na druhé straně pak zahrozili Huml a Duda. Domácí Kalla zase neprotlačil po objetí branky bekhendem puk za Kováře.

V 17. minutě hosté pykali za špatné střídání, ale přesto se dočkali vyrovnání. Po vhazování ve středním pásmu ujel obraně Kůrka, udělal kličku vyjetému Kopřivovi a zakončil do prázdné branky. Lehká práce to byla pro zkušeného forvarda a bylo znovu srovnáno. – 2:2. Vzápětí Bělohlav mířil jen do betonu českobudějovického brankáře a před pauzou ještě trefil hostující Mertl tyč. Skóre se do přestávky už neměnilo.

Po pauze však přetahovaná o vedení pokračovala dál a v podobném duchu. Podruhé do vedení šlo ve 25. minutě Kladno. Kovář ještě pokryl Frolíkovu střelu, ale puk se odrazil k Novotnému, jenž z levého kruhu pro vhazování stihl uklidit kotouč do branky pod padajícího jihočeského gólmana – 3:2. Po polovině utkání se dostal do šance obránce Poživil, který nahradil v sestavě ve druhé části Sičáka. Hrálo se dolů a zase nahoru.

Na druhé straně byl faulován při pokusu o zakončení Stieler, ale domácí se v přesilovce neprosadili. Kladno sice také při Hájkově trestu odolalo, ale šest vteřin po jeho návratu na led zůstal po Hudcově přihrávce sám před Kopřivou Šimánek a vyrovnal na 3:3.

V závěrečném dějství se hrálo dlouho bez velkých šancí a brankáři si se střeleckými pokusy věděli rady. V 53. minutě se po návratu z trestné lavice dostal do úniku Novotný, ale s jeho tvrdou střelou neměl Kovář problémy. Vzápětí udeřili Jihočeši. Huml navázal na bodové zápisy z předchozích vzájemných střetnutí. Jeho první pokus byl zablokován, ale napodruhé přihrál kladenský odchovanec v dresu HC MOUNTFIELD před branku volnému Veselému a ten rozhodl – 3:4.

V závěru šel po faulu Vydareného hostující tým do 4 hráčů. Dvě minuty dokázali Jihočeši držet na dištanc domácí střelce, kteří sice chvíli hráli i v šesti, ale nevytvořili si žádný drtivý tlak. Body byly tedy importovány k soutoku Vltavy s Malší a HC MOUNTFIELD tím odpověděl na bodové zisky soupeřů kolem sebe.

Zdeněk Müller, trenér HC GEUS OKNA Kladno: "Hosté se za stavu 3:3 dostali do zápasu a věděli jsme, že to bude ve třetí třetině hodně těžké, což se potvrdilo. Mrzí nás chyba při vlastní přesilovce, kdy jsme po buly ve středním pásmu nechali odjet hráče a dostali gól na 2:2."

Jan Tlačil, trenér HC MOUNTFIELD: "V některých pasážích jsme přecházeli do moc velké pasivity a tím jsme nechávali hrát soupeře. V závěru se nám povedlo hru znovu aktivovat a čtvrtý gól byl poděkováním za úsilí hráčů, které vynaložili. Odvedli opravdu dobrý výkon."