26.08.2023, Pavel Mádl

JUN: CEB - PLZ 5:0 - Fantastický start po návratu mezi elitu! Pět branek, vychytaná nula, Humeníkův hattrick

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Junioři českobudějovického Motoru se po roce znovu vrátili mezi elitu, a to velice stylově. Proti těžkému soupeři z Plzně se představili nejlépe, jak mohli. Po výhře 5:0 tak mohou být hráči i realizační tým nad míru spokojeni. U první výhry v nové sezoně se podílel Matyáš Humeník hattrickem. Jeho jmenovec Matyáš Mařík vychytal čisté konto.

V samotném úvodu se do šancí dostávala Plzeň. Poprvé prověřil pozornost českobudějovického brankáře pěkným pokusem Kaiser, ihned po něm se ukázal Houdek. Pár sekund nato měli hosté možnost první přesilové hry, kterou se jim nepodařilo proměnit. Domácí museli dlouho čelit tlaku Západočechů, což se povedlo. Ze druhé střely Motoru padl gól. Po chybě plzeňské obrany se ke kotouči prodral Petr Pospíchal, který si výborně povyjel a předložil ho Janu Seidlovi, který měl před sebou už prázdnou klec. Za necelé dvě minuty se museli Jihočeši bránit, když Buzek obdržel dvě minuty za držení a následně další trest v podobě dvou minut za nesportovní chování. Oslabení Budějovičtí skvěle ubránili. Netrvalo to dlouho, a i Budějovice měly přesilovku s délkou čtyř minut. Hokejka Šimona Kaisera trefila obličej Kříže a Motor měl ideální možnost na navýšení stavu. Přesilovou hru využil, když se třicet vteřin před první sirénou po nádherné akci a přihrávce od Adama Sochora prosadil Matyáš Humeník. První třetina tak vyšla domácím na výbornou.

Po minutě druhého dějství jel Hoch sám na Jansu, který ho vychytal. Ve stejné situaci byl poté na druhé straně Sabiniok, ale neuspěl. Oba týmy měly mnoho šancí. Puk se v síti objevil v třicáté páté minutě po dorážce Richarda Pitla z nulového úhlu. Po dalších 42 sekundách se budějovický celek radoval počtvrté. Hoch vyhrál buly v útočném pásmu, po kterém se nejrychleji zorientoval znovu Matyáš Humeník a jeho pokus mezi betony vyšel. Tím skončilo klání pro Jansu, kterého nahradil Bašta. Po dvou třetinách měli budějovičtí hokejisté nad svým soupeřem značný náskok.

V úvodních minutách poslední dvacetiminutovky domácí dvakrát faulovali a museli se bránit ve třech. Skvělými zákroky ale svůj tým také podržel Mařík, který zužitkoval mnoho střel Plzeňských. V druhé polovině závěrečné periody chtěl přidat pátý zásah Kříž, kterému to Bašta nedovolil. Motor také musel strpět do konce zápasu ještě dvě oslabení, které znovu zvládl bravurně. A byl za to odměněn. V poslední minutě, konkrétně 44 sekund před koncem, dovršil hattrick Matyáš Humeník a zařídil tak výhru juniorů 5:0 po návratu mezi elitu.

Radim Skuhrovec (Motor): „Krásný úvod sezony a první vítězné utkání proti takto těžkému soupeři. Zůstáváme ale nohama na zemi, měli jsme mnoho vyloučených, což se nám nemůže stávat, protože by nás soupeř mohl potrestat. Budeme doufat, že kluci uvěří našemu stylu hry, napadání a dohrávání soupeře. Můžeme v tom být úspěšní. Někdy se nám to nemusí podařit dovést do vítězného konce, ale dnes se nám to povedlo a jsme rádi. Tím to pro nás nekončí, máme další trénink a připravíme se na další utkání.“