03.01.2015, Miroslav Mayer

JIH - CEB 1:4 - Motor podporován svými fanoušky vyhrál v Jihlavě

ČESKÉ BUDĚJOVICE — ČEZ Motor to dokázal! Jihočeši využili podporu svého publika na Horáckém zimním stadiónu a věrným fanouškům se odvděčili vítězstvím. České Budějovice byly v zápase lepší a dovolily Dukle snížit až v samotném závěru zápasu. "Velký výjezd" fanoušků tak dopadl na výbornou. Budějovičtí nadále drží druhou příčku v tabulce.

Úvodní okamžiky utkání nezastihly domácí v nejlepším rozpoložení. Motor si vytvořil tlak, který hned po 34 sekundách dokázal zužitkovat. David Kuchejda objel branku, načež předložil pas přesně na hůl Roku Pajičovi. Slovinský útočník poté s přehledem zakončil k pravé tyči – 0:1. Po menších lapáliích s pyrotechnikou ze sektoru hostí klání pokračovalo. Nutno podotknout, že sami hostující fanoušci původce tohoto nepříliš inteligentního počinu svými hlasivkami ihned odsoudili. Zápas plynule pokračoval, přičemž optickou převahu měl nadále hostující Motor. Zhruba v polovině první třetiny se do zajímavé pozice dostala také Dukla. Adam Zeman ale z mezikruží nezamířil přesně. Následující minuty přinesly nepotrestaná vyloučení, zejména pak domácí přesilové hry postrádaly hlavu a patu. V poslední z nich červenožlutí dokonce inkasovali. Na modré čáře ztracený kotouč ještě Jiří Dobrovolný získal zpět, avšak poté předvedl „námaz,“ za nějž by byl pokárán i hokejový žáček. Michal Švihálek svůj samostatný únik zakončil přesně mezi Halászovy betony – 0:2.

Do prostřední dvacetiminutovky vstoupila Dukla lépe, byla aktivnějším mužstvem. Pouze však opticky, do vážnějších příležitostí se nedostávala. Veškeré jihlavské pokusy mířily na branku hostí z velké vzdálenosti. Čas postupně plynul, přičemž závažnější možnost si svěřenci Petra Vlka vytvořili až v 31. minutě. Po Štebihově nahození nastal před brankou velký závar, který ale nikdo z domácích nedokázal zužitkovat. Následně se poměrně dobře předvedl Adam Zeman, ovšem ani individuální průnik jihlavského mladíka úspěch neslavil. Závěr třetiny poznamenala další série trestů, která ale na stavu nic nezměnila.

Vstup do třetí části si mužstvo z krajského města Vysočiny představovalo jistě jinak. Michal Důras byl potrestán, za což domácí zle zaplatil. Tomáš Nouza dostal do mezikruží přihrávku, načež kotouč se štěstím procedil skrze Halásze – 0:3. O něco málo později mohl navýšit vedení Jihočechů Luboš Rob. Talentovaný forvard ale svůj blafák nedotáhl do konce. Následně měl výbornou příležitost také Heřman, ovšem ani on se z pozice pravého kruhu neprosadil. V 53. minutě mohla Dukla snížit, za faul na Aleše Jergla bylo nařízeno trestné střílení. Útočník s číslem šestnáct ale Bláhu nerozhýbal. Hostující brankář si s forhendem svého soka poradil na výbornou. Domácí se nakonec přece jenom dočkali. V čase 54:59 zužitkoval přesilovou hru Marek Prokš – 1:3. Jihlavským hokejistům se nedala upřít snaha. Kvalita však byla na straně Motoru, což potvrdil gólem do prázdné branky opět Tomáš Nouza – 1:4. První body roku 2015 si tak připsaly České Budějovice.

Petr Rosol (České Budějovice): Než začnu komentovat hru, tak bych chtěl říct, že to, co předvedli diváci, jsem dlouho neviděl a to ani v extralize. Takže musím poděkovat všem divákům, kteří se přišli podívat. My jsme přijeli s taktikou bránit pásmo, nepouštět Duklu do přečíslení a počkat na nějakou chybu nebo přesilovou hru. To se nám, myslím, povedlo. V první minutě jsme dali gól a soupeř se do nás musel tlačit. Pak jsme využili chybu obrany, což byl takový hřebíček do rakve. Tedy samozřejmě zbývalo ještě 40 minut, ale na psychiku domácích to nejspíš dobrý vliv nemělo. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli za tři body.

Petr Vlk (Jihlava): My jsme do toho utkání vstoupili nešťastně. Nebo nešťastně…v první třetině to byly dvě individuální chyby, po kterých přišly branky. Soupeř byl velice kvalitní, má spoustu zkušených hráčů, a jestliže si vytvoří dvougólový náskok, umí si to pohlídat. Jak říkal Petr, oni měli zahuštěnou modrou a nám dělalo problémy se přes to dostat. Když už jsme se tam dostali, byla naše střelba velmi platonická. V přesilových hrách, místo aby šla střela na bránu, pleskne metr o plexisklo. To jsou ty rozdíly, které lámou utkání. Nechci říct, že by soupeř byl šťastnější, ale určitě tomu šel víc naproti a využil příležitosti, které si vytvořil.