13.03.2024, Adam Černý

DOR: Dorost nevstoupil do předkola dobře, padl doma s Vítkovicemi

Dorostenci českobudějovického Motoru nevstoupili dobře do vyřazovacích bojů. V rámci prvního duelu předkola s Vítkovicemi padli Jihočeši na svém ledě těsně 1:2. O osudu utkání rozhodl třináct minut před koncem hostující Zachariasz. Série na dvě vítězná klání bude pokračovat již v pátek v Ostravě.

První zápas předkola nejvyšší dorostenecké soutěže nabral obrátky hned v prvních minutách a sekundách. Po devíti sekundách se totiž sám na domácího brankáře Jiřího Nováka hnal Svozil, ale ani nadvakrát nedokázal vyzrát na českobudějovického brankáře. Skóre se následně měnilo po minutě a čtyřiatřiceti sekundách od prvního buly. Na teč Hofmana dokázal ještě Novák reagovat, ale na dorážku hostujícího kapitána Jiřího Doudy už byl krátký. Vedení Vítkovicím však dlouho nevydrželo. Faul Roučky o necelou minutu později totiž dokázal potrestat Jakub Lev . Nervózní pasáž a rychlý úvod vyvrcholil přílišným počtem hráčů na ledě a vyloučením na obou stranách, změny skóre jsme se však nedočkali. V osmé minutě poté aktivní Douda jel sám na Nováka, který ale zvládl další těžkou situaci a podržel svůj tým. Od úvodních minut bylo vidno, že se začalo hrát play-off, spousta osobních soubojů a vyloučení na obou stranách. Do konce první dvacetiminutovky jsme viděli další tři tresty, ale žádný potrestán nebyl. Motor dokonce měl k dispozici na kratší čas i přesilovou hru čtyřech proti třem, Skoumal však nebezpečné situace ustál a do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu.

Ve druhé části se s velkými šancemi šetřilo. Vítkovičtí po ubráněném oslabení zahrozili ve 23. minuty, dva nebezpečné pokusy v rychlém sledu musel likvidovat Novák. Motor si poté největší svůj tlak v prostřední dvacetiminutovce vytvořil během početní výhody při vyloučení Drábka. Jihočeši drželi svého soupeře téměř celé dvě minuty v pásmu, ale žádná z nebezpečných ran se neujala, Skoumal společně se strážci před sebou vše ustál. Zřejmě nejvýraznější šanci si přichystali Vítkovice ve 37. minutě. Jiří Novák v českobudějovické brance musel hasit tři velké příležitosti hostujícího hráčů v rychlém sledu. Domácí strážce svatyně vytáhl vynikající zákroky a výrazně se zapříčinil, že se skóre ve druhé části neměnilo.

Třetí část začala opatrně z obou stran. Oba celky si uvědomovaly, že případná chyba může rozhodnout o celém osudu utkání. Ta klíčová přišla ve 47. minutě a vytvořili ji domácí, kteří si špatně přebrali hráče a Vítkovice trestaly. Daněk našel zpoza branky volného Olafa Zachariasze, který z bezprostřední blízkosti překonal Nováka. Motor mohl opět rychle srovnat, když o minutu později se tlačil k dorážce volného kotouče Lev, avšak na poslední chvíli jeden z vítkovických zadáků odpálil puk do bezpečí. V 53. minutě naopak hosté mohli odskočit poprvé v zápase o dvě branky. Po backhandu Mareše totiž zacinkala tyč domácí branky! Motor měl velkou příležitost na srovnání při dvojnásobné početní výhodě, Jihočeši však nenašli recept na brankáře Skoumala nakonec až do závěrečné sirény. Na straně vítkovického celku tak vypukla velká radost, ti si tak do Ostravy odvezli postupový matchball. Série bude pokračovat už v pátek právě v Ostravě, případný třetí zápas je naplánován o den později na samém místě.

Radim Skuhrovec (trenér Motoru): "Utkání bylo vyrovnané, určitě sneslo parametry play-off. Hrálo se nahoru dolů. Bohužel, jak to tak bývá, v play-off může rozhodnout nějaká chyba a my jsme je dnes udělali. I když jsme si poté vytvořili šance, tak jsme nebyli schopni je proměnit. Je to jen jedno utkání, není konec, dneska jsme prohráli bitvu, ale ne válku. V pátek se pojedeme poprat o prodloužení série a uvidíme."