27.10.2004, Tomáš Kučera, Milan Dvořák

CEB - HKR 3:2 - Těžká tříbodová práce

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Jihočeští hokejisté byli nažhaveni oplatit hostům předchozí drtivou porážku z třetího ligového kola. Ale místo očekávané ofenzívní smršti byl k vidění vyrovnaný zápas se šťastným koncem pro domácí celek. Hosté po druhé třetině sahali dokonce i na vítězství. Hrdinou utkání se stal budějovický kanonýr Radoslav Kropáč, autor dvou branek, z nichž jedna byla nakonec vítězná.
Stoupající tendenci mají výkony soupeřů na ledě Budvar Arény. Poté, co se soupeři typu Kadaně, Třebíče či Opavy zakopali na modré čáře a sveřepě bránili, předvedl po Berounu už druhý soupeř sympatický výkon s rychlým přechodem do nebezpečných útoků a Jihočeši se měli co otáčet, aby vydolovali plný počet bodů.

V úvodu utkání, ostatně jako v celém zápase, se notně hledali zejména domácí obránci, jejichž chyby mazaly puky na hokejky Energetiků téměř s noblesou. Přesto měl první větší šanci domácí Musil, který však v dobré pozici touš netrefil. Následně měli domácí dostatek šancí v přesilových hrách, ale pěkné kombinace, jejichž mozkem byl Prospal, končily buď na bedrech Hyláka, nebo ještě tradičněji vedle. Chyby domácího Jindry naopak mohl využít agilní Kudrna, ale i Chábera dokázal svou pozornost. Pak následovaly dvě největší šance první třetiny. Nejprve zajížděl domácí Chábera pro puk za branku, ale neposedný odraz puku od zadního mantinelu způsobil, že na Červenku zívala úplně prázdná brána. Domácí brankář ale dokázal tygřím skokem a širokou stranou své hole jistému gólu zabránit - skutečně nádherný hokejový moment! Netrvalo dlouho a na druhé straně mohl kontrovat Bělohlav. Zcela sám před Hylákem se snažil provést blafák, ale na mladíka z pardubické líhně svým lehce naivním pokusem nevyzrál. Zbylé šance prvního dějství již nebyly tak nebezpečné, ale oba brankáře držely v pozornosti.

Druhá třetina začala velmi svižně. Po třech minutách se opět Budvar Aréně předvedl zlatoruký Václav Prospal, který přes pásmo servíroval puk na hůl Kropáčovi, a ten si musel proti bezmocnému Hylákovi připadat jako levhart proti slípce - 1:0. Zdálo se, že branka domácí uklidní, ale opak byl skutečností. Hned 12 sekund po první brance opět chybovala domácí obrana a Červenka dokázal po přetaženém blafáku i z téměř nulového úhlu vyzrát na Cháberu - 1:1. A nemuselo to být vše! Martinec o chvilku později ujížděl sám na Cháberu, ale ten se tentokrát opět vytáhl. Domácí byli notně rozhození, ale katanem se jim nestal ani obrovitý Cetkovský, který bombou z levého křídla pouze prozvonil branku za Cháberovými zády. Šanci měl i Vondráček, přesto, když už se domácí probouzeli z letargie, obdrželi druhý úder. Obranná souhra zaskřípala jako stará branka, Jančařík omylem našel svým vyhozením jen hůl Šedy a ten nádherným příklepem deratizoval horní roh domácí branky - 1:2. Na konci třetiny ještě zazlobil hosty šikovným volejem Štraub, ale stav se již neměnil.

Nejvyšší domácí návštěva probíhajícího ročníku sledovala velice tvrdou poslední třetinu, ještě než se ale začalo doopravdy jiskřit, dokázali domácí překrásnými góly otočit kormidlem utkání na svou stranu. Nejdřívě ale Jihočechy musela probudit tyč rutinéra Táborského, až poté ve 47. minutě našel Štraub zpoza branky Šimánka, ten nejdřívě vykoupal jednoho z hostujících obránců krásnou kličkou a neméně pohledným kouskem překonal i ležícího Hyláka - 2:2 a velký aplaus zaplněné haly. Netrvalo ani 4 minuty a domácí už vedli. Prospal svým hledáčkem zaměřil opět zcela volného Kropáče, ten si vzal vzor v předchozí Šimánkově gólové akci, a i přes kostrbatější provedení dokázal tento kousek napodobit - 3:2. Po krásné hokejové části následovala pasáž nejméně pohledná. To Beck již potřetí atakoval Cháberu, tentokrát stylem podobným asijské bojové technice, při němž použil jako zbraň svou hokejku. Celkem šlo možná o devátý atak mladého domácího brankáře ze strany Východočechů! Pochopení pro takové jednání samozřejmě neměli domácí a v nastalé bitce Bělohlav Becka nepěkně pomačkal. Obdržel 4 trestné minuty, recidivista Beck pak 5 minut a putoval do sprch. Když dozněly rány pěstmi, zaburácelo plexisklo vedle domácí střídačky a zase se několik minut nehrálo. Domácí pak kontrolovali své vedení, které mohl ještě zvýraznit Luža, ale jeho bomba jen proklepla břevno. Nehokejový konec utkání ještě prohloubili někteří domácí fandové, kteří rozezleni výroky nepřesného rozhodčího Würtherleho, vybili svou hořkost na pykajícím Cetkovském. Ten je možná fanouškem jihočeského chmelového moku, ale na hlavě a na dresu ho jistě ani on nevítá s povděkem. Domácí v samotném závěru možná až přehnali svůj klid a skutečně pár vteřin před závěrečnou sirénou je mohl zle vytrestat Martinec. Přehodil však nejen ležícího Cháberu, ale i odkrytou domácí klec.

Utkání tak skončilo vítězstvím českobudějovické eskadry, která ale zejména svou ledabylou hrou dozadu dopřávala i Energetikům z Hradce Králové dost času před Cháberou. Důraznější koncovka však tentokrát zdobila domácí hole a tak se export bodů nekonal.

Roman Vondráček
Josef Jandač (České Budějovice): Dnes jsme nesehráli nikterak dobré utkání. Soupeři proti nám tady zkrátka hrají s velkým nasazením a motivací a když dobře brání, je pro nás těžké se prosadit. Dnes nám hlavně vázla souhra v obraně, jak v bránění, tak v přechodu do útoku, kdy jsme zkazili strašnou spoustu přihrávek a z toho pramenila i taková ta trochu rozháraná hra. Ale samozřejmě jsme rádi, že se nám podařilo opět otočit utkání, což dělá mužstvo mužstvem. Ohledně ataků našeho brankáře já alespoň poznávám charakter našich obránců, kteří by po něčem takovém měli hráče jako je Beck zpracovat tak, že by pak musel navštívit nemocnici, aby si to už nikdy nedovolil. Bohužel, ochoten se prát byl pouze Bělohlav a Štraub a to nestačí. V bojích play-off by nám mohl důrazný obránce a bitkař chybět a v tomto směru možná budeme muset ještě zapracovat.

Ladislav Kolda (Hradec Králové): My jsme měli z tohoto utkání trochu obavy, protože jsme nepřijeli zrovna v ideální sestavě. Založili jsme hru na enormním nasazení, dobré obraně a nakonec jsme si vytvořili pár dobrých příležitostí a kdybychom měli víc štěstí v koncovce, tak jsme si možná i ten bod zasloužili. Co se týká ataků domácího brankáře, možná se to zdálo jako záměr, ale myslím, že to spíš vycházelo z velké nervozity našich hráčů, kteří se možná občas cítili ukřivdění. Určitě v tom nebyl úmysl Cháberu zranit, i když jsme věděli, že domácí mají k dispozici jen jednoho brankáře.