29.10.2004, Antonín Vansa

V sobotu v Ostravě poprvé nastoupí útočník Luboš Rob

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V sobotu v 17.00 hodin čeká hokejisty HC České Budějovice již sedmnáctý zápas letošní sezony. K odvetě za jasnou prohru 1:5 z prvního vzájemného duelu je vyzve celek Sarezy Ostravy, který patří k nejpříjemnějším překvapením sezony. Po šestnácti kolech jsou svěřenci trenéra Miloše Holaně šestí, přičemž jejich ztráta na třetí Chomutov je jen šest bodů.
V zatím posledním utkání proti Hradci Králové měli Českobudějovičtí až nečekaně mnoho práce. Nebojácný tým, který v září Jihočechy vyprovodil debaklem 5:0 hrál výtečně v obraně a když se v 38. minutě trefil hradecký obránce Šeda na 1:2, s domácími to vypadalo všelijak. Obrat přišel až ve třetí třetině zásluhou Kropáče a Šimánka. „Moc si vítězství ceníme. Říkám upřímně, že se nám hra nedařila a nebylo to z naší strany ono. Zápas jsme museli ubojovat a jsme velmi rádi, že se nám to podařilo,“ mnul si spokojeně ruce asistent kouče Jandače Milan Kupka. Jihočechům opět příliš nevyšla úvodní třetina zápasu. Hradec Králové byl častěji na dostřel gólmana Chábery a jen díky výbornému výkonu nadějného brankáře svítil na ukazateli skóre po první třetině stav 0:0. Jako už poněkolikáté v sezoně. V domácím prostředí se Českobudějovickým první třetiny vůbec nedaří. Gól během úvodní dvacetiminutovky vstřelil naposledy ve středu 22. září proti Mladé Boleslavi Mojmír Musil. Od té doby nevyzráli svěřenci koučů Jandače a Kupky postupně na Třebíč, Kadaň, Olomouc, Beroun a naposledy na Hradec Králové. „Ještě markantněji nás ale soupeř přehrával ve druhé třetině. Měl více šancí a nám se opravdu vůbec nedařilo,“ poukázal asistent HC České Budějovice na letargii po úvodním gólu Radoslava Kropáče ve 24. minutě.

Důležité okamžiky zřejmě přišly o přestávce mezi druhou a třetí třetinou. Do závěrečné dvacetiminutovky nastoupili domácí s větším sebevědomím a daleko odhodlaněji, než v předchozích čtyřiceti minutách. Přesto Kupka vyloučil bouřku v kabině během patnáctiminutové pauzy. „Zatím hlas příliš nezvyšujeme. Spíše je třeba hráčům v klidu poradit, naznačit jim naší důvěru. Oni sami musí v takových chvílích uvěřit tomu, že mají dostatek psychických sil zápas otočit,“ řekl. Jako první se o svých schopnostech přesvědčil Jiří Šimánek, který ve 47. minutě využil tragického zaváhání královéhradecké pětice a tváří v tvář Hylákovy provedl zcela dokonalý blafák. „Vymíchal ho hezky,“ uznal Luboš Rob, který zřejmě naposledy proseděl zápas jen na tribuně. „Jirka dostal super nahrávku od Pepy Štrauba a udělal to výtečně. Byl to velmi důležitý moment, protože jsme tím gólem smazali jednogólové manko,“ potvrdil důležitost Šimánkovy trefy Milan Kupka.

Tři minuty po Šimánkovi přesně zacílil podruhé v zápase i slovenský sniper Radoslav Kropáč a rázem to byl Hradec Králové, který musel vrhnout všechny síly do útoku. Naneštěstí se svěřenci Ladislava Koldy a Roberta Horyny uchýlili k praktikám z úvodní třetiny, kdy velice důrazně napadali gólmana Jana Cháberu. Jenže ve třetí části hry už důraz přerostl ve vybíjení si vzteku. To nejlépe dokumentoval Beck. V 51. minutě dostal v blízkosti brankoviště pukem do tváře a frustrován nepříjemným zásahem bezmyšlenkovitě krosčekoval domácího gólmana. „Poznávám charakter našich obránců, kteří by po něčem takovém měli hráče jako je Beck zpracovat tak, že by pak musel navštívit nemocnici, aby si to už nikdy nedovolil,“ dštil síru na pozápasové tiskové konferenci kouč Josef Jandač. „Popravdě jsem ještě takové cílené útoky na gólmana neviděl! Je škoda, že naši obránci důsledně nedokázali zasáhnout,“ postěžoval si Kupka. Právě při atacích Becka a Cetkovského chyběl hráč, který by se dokázal týmové poslední instance zastat. Do role zlého muže se musel netradičně převtělit Radek Bělohlav, kterému s postupujícím časem vypomáhal hráč, který už prošel snad stovkami šarvátek, Josef Štraub. Typický kulomet na jednu ránu však chyběl. Diváci na tribunách jen se slzou v oku vzpomínali na kazašského bijce Vladimira Antipina, nebo na Stana Jasečka, který dres HC České Budějovice oblékal ještě v minulé sezoně. Rozhodné slovo mohl mít v podobné mele například liberecký svalovec Angel Krstev, který však nečekaně k zápasu nedorazil. „Angelo by se určitě hodil. Ale začal hrát v základní sestavě Bílých Tygrů, proto nepřijel,“ vysvětlil neúčast statného zadáka Kupka. Krstev se v českobudějovickém dresu nejspíše neobjeví ani proti Sareze Ostrava. Pokud ve večerním zápase Liberce proti Znojmu naskočí, jeho start v ostravské hale je vyloučen.

Sareza Ostrava je zatím jedním z nejpříjemnějších překvapení probíhajícího ročníku. Bojovný celek, v němž našel svou druhou mízu někdejší zlínský brankářský talent Robert Hamrla, je zatím na šesté příčce. Ve čtvrtém prvoligovém kole se svěřenci Miloše Holaně prezentovali v Českých Budějovicích výtečně propracovanou defenzivou, kterou zlomily až smrtelné zásahy beka New Yorku Islanders Radka Martínka. „U nás skutečně předvedli velmi dobrý výkon. V domácím prostředí budou velmi nebezpeční a určitě se na nás dobře připraví,“ odhadl českobudějovický asistent. Poprvé v letošní sezoně naskočí do zápasu někdejší kapitán HC České Budějovice a v sezoně 2002/03 šestý nejproduktivnější hráč základní části extraligy Luboš Rob. „Jsem připravený. Jen zatím stále nevím, s kým budu hrát,“ krčil rameny inventář českobudějovického hokeje. Vše nasvědčuje tomu, že Rob naskočí vedle mladíků Mertla a Květoně ve čtvrtém útoku.
Zpět do první formace by se měl vrátit i táborský expres Radek Dvořák, na jehož zranění nejvíce doplácelo jeho hokejové dvojče Václav Prospal. Bez Dvořáka se na ledě cítil nesvůj, neměl vedle sebe partnera pro svou oblíbenou kombinaci naslepo. „Radek hrát bude. Alespoň doufám,“ usmál se Kupka. Trenérům českobudějovického souboru budou chybět pouze obránce Radek Martínek a brankář Josef Kučera, kterého ještě čeká třítýdenní odpočinek od hokeje.

Trenér Jandač udílí svým svěřencům pokyny před zahájením pátečního tréninku.

Václav Prospal (úplně vlevo) se raduje z trefy Radoslava Kropáče při hře na jednu branku. V červeném puk zleva sledují Kotaška, Šimánek, Štraub a úplně vpravo Bělohlav.