27.11.2010, Michal Špírek

V neděli HC MOUNTFIELD vyzve doma karlovarskou Energii

Č. B u d ě j o v i c e - Po porážce s Litvínovem se Jihočeši usadili na osmé příčce tabulky a na Energii ztrácí jediný bod. Ve Varech dokázali Českobudějovičtí vyhrát po nájezdech, ale doma je rozhodně nečeká lehká práce - vždyť Karlovým Varům se na cizích hřištích daří, ze získaných bodů získala venku Energie dokonce většinu. Utkání odstartuje v Budvar Aréně v neděli v 17:00, přijďte podpořit českobudějovické hokejisty!

O soupeři – HC ENERGIE KARLOVY VARY

Karlovy Vary si drží stabilní výkonnost a pohybují se od začátku ligy v okolí sedmé příčky, kterou si obsadili po 24. kole Tipsport extraligy. Energie posbírala celkem 38 bodů, ale zajímavé je, že hned 21 z nich si odvezli Karlovarští z cizích stadionů. Venkovních duelů sehráli svěřenci trenéra Antonína Stavjani dvanáct, v pěti z nich dokázali uspět za tři body, dvakrát za dva a stejně tak dvakrát brali bod.

Doma už to tak slavné není, v posledním kole podlehly ve čtvrtek Karlovy Vary Zlínu 3:5. K úspěchu v tomto zápase nepomohly ani dvě asistence nejproduktivnějšího hráče Energie Davida Hrušky. V utkání se zranil Varům obránce Karol Sloboda, a protože Západočeši postrádají z dřívějška i Davida Noska, rýsuje se poměrně vážný problém v obranných řadách. Již dříve totiž pustil klub do Slovanu Bratislava Hájka, jehož místo zaujal junior Martin Rohan. V obranných řadách Varů se ohání i Petr Gřegořek, který minulou sezónu zářil v dresu HC MOUNTFIELD. V novém angažmá sice Gřegořek nasbíral osm kanadských bodů a v tabulce +/- u něj svítí číslo 0, ale s jeho hrou nepanuje ve Varech všeobecná spokojenost, na což se nebál upozornit i trenér Antonín Stavjaňa.

Budějovické kořeny má i Petr Sailer (v sezóně zatím osmibodový), Štěpán Hřebejk (3+1) a obránce Martin Parýzek. Důležité pro karlovarské barvy je to, že do formy se začíná dostávat brankář Lukáš Mensator. Vary sice prohrály v Budvar Aréně poslední čtyři zápasy, potvrdí ovšem v neděli venkovní formu a nechají HC MOUNTFIELD v tabulce za sebou?

HC MOUNTFIELD nezažívá povedené období. Z posledních šesti zápasů má jen tři body a inkasuje velké množství branek. Naposledy se nechal doma přestřílet Litvínovem, se kterým prohrál podruhé v sezóně. Za zmíněných posledních šest duelů lovil Kovář ze své sítě celkem 27 puků, což dělá 4,5 inkasovaných branek na zápas, a to je číslo, se kterým se vyhrává jen velmi těžko. Zajímavý je pohled do první čtvrtiny extraligy, v prvních zápasech dostali Jihočeši od stejných soupeřů jen 14 branek, tedy téměř poloviční množství. HC MOUNTFIELD tak vyhlíží návrat Reného Vydareného, jednoho z klíčových beků. Proti Litvínovu se poprvé představil i Michael Kolarz, který je v týmu na zkoušce.

V prvním utkání s Energií dokázali Budějovičtí zvítězit 2:1 po samostatných nájezdech 2:1. Ve své aréně padli svěřenci kouče Výborného již dvakrát za sebou, s Litvínovem i Třincem navíc dostali po šesti brankách. Přinese hodně branek i nedělní střetnutí, a co je důležitější: odnese si HC MOUNTFIELD tříbodový zisk?

Zajímavosti utkání

Nejtrestanější versus nejslušnější tým extraligy

450 udělených trestných minut na jedné straně, 254 minut na straně druhé. Zatímco HC MOUNTFIELD slaví neslavné prvenství, Karlovy Vary jsou vůbec nejméně trestaným týmem extraligy. Zatímco nejvíce trestných minut nasbíral v jejich dresu Jakub Čutta (32), v budějovických barvách nasbírali větší číslo než Čutta hned čtyři hráči.

Karlovy Vary jsou také nejlepší ve využívání přesilovek, nastříleli v nich hned 34 branek ze 75, jejich úspěšnost hry v početní výhodě je úctyhodná - každá čtvrtá přesilovka končí gólem. Jihočeši mají úspěšnost přesilovek o deset procent nižší, tedy 15 %. Pro Budějovice z toho plyne jasný signál pro neděli: nenechat se vylučovat.

Sestava z posledního kola (Karlovy Vary - PSG Zlín 3:5)

Vary: Mensator - Kokko, Čutta, Sloboda, Gřegořek, Dobroň, Parýzek, Mucha, Rohan - Kumstát, Skuhravý, Dej - D. Hruška, Pech, Zaťovič - Skladaný, Melenovský, Milan Procházka - Hřebejk, Cyganov, Sailer

L. Mensator 92,09% - 2,54, L. Sáblík 90,34% - 3,37

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.