02.09.2006, Antonín Vansa

Snad jsme nepředběhli týden, říká Toman po výhře nad Libercem

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Za svůj nový klub sehrál v rámci generálky na start hokejové Tipsport extraligy možná nejlepší zápas. Jihočechům se vůbec zápas s libereckými Bílými Tygry povedl. Ti od osmé minuty prakticky na vývoj střetnutí rezignovali a konečný výsledek 6:1 hovoří za vše. Sám Milan Toman k vysoké výhře přispěl založením tří gólových akcí. A kdyby se trojice sudích Pešina - Kreuzer, Polonyi trochu více soustředila, mohl mít tento fakt potvrzen i v oficiálním zápise.
Máte za sebou utkání s Libercem, které jste vyhráli 6:1. Byla to dobrá generálka?
Já si myslím, že určitě a jen doufám, že jsme nepředběhli týden.

Nekazí vám radost z vysoké výhry fakt, že Liberec přijel bez šesti hráčů základní sestavy?
Já bych se na tohle vůbec nesoustředil. To je jen problém Liberce, koho postavil. Pro nás je důležité, že nám to napadalo do branky a vyhráli jsme.

Když pomineme výhru 7:2 nad slabým rakouským Grazem, tak jste doposud ve všech domácích zápasech jen remizovali. Jak si vysvětlujete, že nad Libercem najednou po osmi minutách hry vedete 4:0?
Rád bych v první řadě řekl, že jsme odehráli i předtím dobrá střetnutí. Třeba proti Spartě a Plzni. Tam to určitě nebylo na 1:1, ale ve vší skromnosti minimálně na 3:1. Dnes se nám podruhé v přípravě podařilo, že jsme se střelecky výrazněji prosadili.

Branky Sailera na 3:0 a Vaka na 4:0 padly po takřka identických akcích. Jednalo se o nacvičený signál z tréninku, nebo obě branky vyplynuly vyloženě ze hry?
Je pravda, že při tréninku pilujeme nějaké speciální akce, ale obě tyhle branky vyplynuly spíše ze hry. Každé střídání je improvizace, která se nám tentokrát velmi podařila.

V utkání jste se představil ve druhé obranné formaci s Martinem Vágnerem a strávil poměrně dost času na ledě. Předpokládám, že vám to vyhovovalo...
No jasně! Každému hráči přeci vyhovuje, když je často ve hře. Mám ze zápasu velmi dobrý pocit a je to i díky brankám, které padly po celkem hezkých akcích.

Nezatavil jste se trochu při téměř dvouminutovém oslabení tří proti pěti v osmadvacáté minutě? Při soupeřově výhodě jste odbránil zhruba minutu a půl.
Byla náhoda, že jsem tam vydržel tak dlouho. Nepřerušovalo se, museli jsme střídat za hry a vyplynulo z toho, že jsem se na střídačku nedostal. Ale na to člověk při hře nemyslí a já myslím, že to bylo z mojí strany v pohodě. Cítil jsem se dobře.

Na druhou stranu, dvakrát jste se nechal v utkání vyloučit a z toho jednou jste poslal svůj tým do tří. Jsou častá vyloučení momentálně vaším největším problémem?
Pro rozhodčího je velmi těžké v rychlosti posoudit, co je faul a co ne. Sám jste asi viděl, že na nás byly v závěru střetnutí dva evidentní fauly, které sudí pustil a vzápětí nás poslal za celkem běžný souboj do oslabení. Rozhodčí dostali pokyn, aby hodně vylučovali, tak to tak musíme brát. Já doufám, že to bude ku prospěchu hokeje, ačkoliv osobně se domnívám, že jen kvůli tomu více gólů padat nebude. Jinak mne samozřejmě štve, že jsem tolik vylučovaný, ale když si vezmu první trest...vždyť to byl normální čistý souboj! Podle mě jsou ve hře horší zákroky, než ty, za které jsem šel za katr já. Ale jak jsem říkal, chápu, že rozhodčí to mají těžké.

Když srovnáme zápas s Libercem s přípravou proti Mladé Boleslavi, mělo střetnutí veliké tempo. Znemaná to, že již odpadla únava z minulých týdnů?
Já vím. (zklamaně) U té Boleslavi se dá těžko něco namítat. Ale únava k letnímu období prostě patří, musí se trénovat a čím více se toho natrénuje, tím lepší to pak v sezoně je. Pro nás není důležité, abychom teď v přípravě všem dávali sedmičku, ale potřebujeme, abychom byli tři dny před ligou odpočatí, nažhavení a dělali výsledky v sezoně.

Takže v zápase proti Liberci jste se cítili fyzicky v naprosté pohodě?
Ano, jistě. A myslím, že to i bylo vidět. Teď hlavně, aby se nám vyhnula zranění. Bylo by nepříjemné, kdyby se někomu něco stalo. Teď dostal Venca Nedorost pukem do obličeje, ale snad to bude dobré.

O víkendu vás čekají dva dny volna? Máte na ně nějaký speciální plán?