23.11.2004, Antonín Vansa

První polovinu soutěže zakončí Jihočeši v Olomouci

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Už jen jediné utkání zbývá prvoligovým týmům odehrát k tomu, aby zdárně dokončili první polovinu základní části první ligy. Hokejisté HC České Budějovice se ve středu od 18.00 hodin utkají v rámci 26. kola na Hané s domácí Olomoucí.
V sobotu dosáhli Českobudějovičtí už na hranici šedesáti získaných bodů. Pomohla jim k tomu výhra 4:2 nad třetím Chomutovem. „Je to hezké vítězství, protože jsme hráli se třetím týmem tabulky. Chomutov s námi v domácím prostředí prohrál 0:5 a bylo vidět, že se na zápas zcela jinak připravil,“ řekl asistent českobudějovického mužstva Milan Kupka. „Soupeř se snažil hrát ze zabezpečené obrany a chtěl využívat brejkové situace. To jsme jim v průběhu první části hry vlastními chybami umožnili,“ zlobil se Kupka. Severočeši se v zápase dostali do vedení ve čtvrté minutě, kdy zaváhání domácích beků využil zkušený harcovník Koláček, přihrál Bouškovi a ten téměř do odkryté klece otevřel skóre. Druhou branku vstřelil v čase 8:40 hostující Radek Šíp, kterého českobudějovická defenziva trestuhodně nechala dorážet na Cháberovu svatyni. „Myslím si však, že jsme od druhé inkasované branky byli jasně lepší a zaslouženě jsme dovedli zápas do vítězného konce,“ pochvaloval si zlepšenou hru ve zbytku střetnutí druhý kouč HC České Budějovice. Klíčem k výhře byly přesilové hry. Nejprve v jedné z nich skóroval Radek Martínek, na 2:2 vyrovnával po parádní souhře celé formace Prospal a tentýž hráč převážil ve 31. minutě misky vah na českobudějovickou stranu. „Přesilové hry jsme v týdnu pořádně pilovali a kladli jsme veliký důraz na to, abychom z nich i v tréninku dávali branky,“ podotkl Kupka.

Kdo čekal po prohře v Kadani od Jihočechů ofenzivní nápor, počínající první vteřinou, nepochodil. Chomutov odehrál úvodních patnáct minut s velkou noblesou a vše nasvědčovalo tomu, že po Ústí nad Labem vykrade Budvar arénu další severočeský nájezdník. Již v deváté minutě totiž vedl 1:2 a dalším brankám zabránil spolehlivě chytající gólman Chábera. „Nemyslím si, že soupeř vstoupil do utkání nějak aktivně. Dal dvě branky po našich chybách. Těch my se nesmíme dopouštět, protože tím zbytečně pouštíme soupeře do vedení,“ zdůraznil českobudějovický asistent. Jistá nerozehranost byla vidět na obránci Petru Jančaříkovi, který dlouho marodil s bolavými zády. Jenže nejvíce Chomutov těžil z chyb mladého beka Petra Macháčka, jenž svou nerozvážností několikrát nabídl hostujícím borcům touš přímo na hůl. „Takové chyby nesmí dělat. Ať je to junior, natož hráč A-týmu,“ nepřímo káral Macháčka hned na pozápasové tiskové konferenci českobudějovický trenér Josef Jandač.

Nevydařený výkon na ledě Kadaně stál místo v prvním útoku slovenského snipera Radoslava Kropáče. Místo něj se po boku Václava Prospala a Radka Dvořáka objevil rtuťovitý Štěpán Hřebejk. Mladý forvard se báječně podepsal pod vyrovnávací branku Václava Prospala z 19. minuty, ale v průběhu druhé třetiny se na jeho místě začal znovu objevovat Kropáč. „Hřebejk si v průběhu druhé třetiny poranil koleno a nechtěli jsme ho dále zatěžovat. Proto jsme do prvního útoku vrátili Radka,“ vysvětlil Kropáčovo zařazení zpět do prvního útoku Kupka. Slovenský borec následně asistoval u vítězné branky Václava Prospala. Hřebejk však nebyl jediným hráčem, který zápas nedokončil. V prostřední dvacetiminutovce odkulhal ze střídačky do kabin i sedmý bek Ladislav Kolda. „Píchlo ho v koleni,“ poznamenal Milan Kupka. Jak Kolda, tak i Hřebejk však v úterý normálně trénovali a oba by měli být českobudějovickým trenérům k dispozici. Chybět budou pouze obránce Patrik Luža a brankář Josef Kučera.

Ve středu se českobudějovičtí hráči představí na ledě mistra české extraligy z roku 1994 z Olomouce. Hanáci však v prvním vzájemném duelu na jihu Čech ukázali, že jejich radostná éra je dávno pryč. Po neskutečně slabém výkonu prohráli Olomoučtí v Budvar aréně jasně 0:9. „V úvodu se snažili, ale pak dostali dva zbytečné góly a odpadli. Podle mne byl jejich výkon výjimkou a opakovat se nebude,“ naznačil asistent HC České Budějovice. Olomoucký tým tehdy vedl trenér Kamil Přecechtěl, který se však po špatných výkonech týmu vrátil k práci s olomouckou juniorkou. Na jeho místo nastoupil opavský kouč Karel Suchánek. „Nedokáži posoudit, zda se herní projev týmu nějak změní. Neznám pana Přecechtěla, ani pana Suchánka. Příchod nového kouče je však pro každý tým novou výzvou,“ uvedl trenér, který má v zápasech na starosti činnost obranných dvojic. V Olomouci čeká Českobudějovické zřejmě pořádně rušné prostředí. Fanoušci z Hanácké metropole jsou vyhlášení svým temperamentem, na který například po loňském čtvrtfinále play-off hořekovali hokejisté Berouna. „Bývalo tam bouřlivé prostředí. Ovšem, obávám se, že v současnosti, kdy hraje tým o záchranu, nepřijde do ochozů mnoho diváků,“ odhadl Milan Kupka.

Na Moravu by s týmem měli odcestovat Mojmír Musil a Radoslav Kropáč. Oběma útočníkům vyprší 30. listopadu kontrakt a o jeho prodloužení zatím s vedením klubu nejednali. „Můj čistě soukromý názor je ten, že oba zůstanou,“ usmál se bývalý kouč Vajgaru Jindřichův Hradec. Neodcestuje naopak brankář Roman Turek, který se pravděpodobně poprvé objeví v českobudějovické brance v domácím zápase s Opavou.