06.02.2004, Antonín Vansa

Petr Šulčík je po zranění ve skvělé formě

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Extraliga juniorů se pomalu chýlí ke konci základní části. České Budějovice bojují ve vyrovnané české skupině o účast v play-off s Chemopetrolem Litvínov. Jihočechy vede v honbě za čtvrtfinálovou účastí devatenáctiletý útočník Petr Šulčík. „Doufám, že po roční pauze si znovu play-off zahrajeme," říká.
Ještě zhruba před měsícem to však na výraznou bodovou explozi útočníka, který si vyloužil svými výkony opětovné zařazení do extraligového kádru, nevypadalo. 10.ledna inkasoval v 16.minutě zápasu Zlín - České Budějovice osobní trest do konce zápasu za sekání a musel opustit hrací plochu. „Faul to určitě byl, ale rozhodčí ho bohužel ocenil pětiminutovým trestem. Někdy dostanu takových seker v zápase několik a zůstanou nepotrestány. Teď mě za to vyloučil rozhodčí do konce zápasu," pokrčí rameny mladý útočník. Následující utkání se Sarezou Ostrava musel kvůli disciplinárnímu trestu vynechat a spoluhráče sledoval pouze ze střídačky. V zápase zazářil útočník Milan Gulaš, který dal dva góly a další dvě branky spoluhráčům připravil. Čtyřbodový zápas osmnáctiletého pravého křídla Milana Gulaše, měl za následek, že trenér Jaroslav Liška posunul Šulčíka do druhé formace k Romanu Novotnému a Mrkvičkovi, kteří se herně trápili. „Spolupráce fungovala velice dobře, vždyť hned následující zápas v Prostějově jsme dali dva góly," míní Petr Šulčík.

České Budějovice porazili Prostějov a na domácím ledě přivítali Havířov. Z velice agresivně hraného utkání nevyvázl Petr Šulčík zdravý. Ve třetí třetině mu soupeř v souboji u mantinelu přilehl ruku, zpřetrhal mu vazy na palci. „Zápas jsem dohrál, ale v nemocnici jsem dostal sádrovou dlahu. V úterý po zápase jsem šel k doktoru Stárkovi, který dlahu sundal a nasadil mi speciální dlahu, se kterou jsem se vešel do rukavice," vzpomíná Šulčík. Se zraněným palcem se usměvavému hokejistovi začalo nezvykle dařit. V pěti zápasech nasbíral sedm bodů za čtyři branky a tři asistence. Asistencí pomohl Jihočechům k výhře 1:0 na Spartě, na Kladně vyšel sice bodově naprázdno, ale následující zápas proti Ústí nad Labem dal dvě branky, v Pardubicích si připsal tři body (2+1) a v zatím posledním zápase proti Litvínovu přihrál Gulašovi na gól 2:1.

Především zápas v Pardubicích Petru Šulčíkovi mimořádně vyšel. První třetinu Jihočeši katastrofálně nezvládli a Pardubičtí nastříleli v Duhové aréně za dvacet minut 4 branky. „První třetina se nám vůbec nepovedla. Hráli jsme špatně ve vlastním pásmu, kde jsme nepokrývali hráče soupeře. Po třetím gólu jsme dokonce střídali brankáře a vypadalo to s námi hodně špatně," připomíná střídání gólmanů, kdy v 16.minutě nahradil Kubeš Anderleho. Změna Českm Budějovicím do konce třetiny příliš nepomohla a Pardubice vsítily gól na 4:0. Trenér Liška po několika zápasech musel opět zvýšit v kabině hlas. Bývalý kouč prvního týmu proházel sestavu, Šulčíka vrátil zpět ke Gulašovi a tato spolupráce Jihočechy vrátila do zápasu. Hned ve 22.minutě otřásla sebevědomím Pardubic branka, které Petr Šulčík dosáhl v oslabení. „Milan vypíchl obránci puk, který jsem dobruslil a zakončil jsem blafákem do bekhendu," říká úspěšný střelec. Ve 28.minutě skončila v síti pardubického brankáře Koutského dorážka Mrkvičky a druhá třetina skončila za stavu 4:2. V čase 48:07 se českobudějovičtí mladíci přiblížili remíze ještě více. Obránce Macháček poslal kotouč mezi dva pardubické beky a Šulčík snížil. „Znovu jsem chtěl zakončit nájezd blafákem, puk mi však ujel, brankář ho vypíchl do strany a já jsem z otočky napálil puk pod horní tyčku," vzpomíná na kontaktní branku. Jihočeši se vyrovnání dočkali v 53.minutě a opět měl v brance prsty Šulčík. „Dojel jsem puk na zadním mantinelu, na kruhu jsem si všiml Martina Hanzala, přihrál jsem mu a on vyrovnal," říká střední útočník první formace. V závěru sice Českobudějovičtí ještě mohli inkasovat, ale střelu s bezprostřední blízkosti zachytil Kubeš do lapačky.
Českobudějovičtí junioři sehráli druhý podobně divoký zápas v jednom týdnu. Minulou sobotu na Kladně dokonce dokázali stav 5:2 otočit.

Konec série bez porážky přišel v zápase s Chemopetrolem Litvínov, kterému Českobudějovičtí podlehli 2:3. „Na zápas jsme se připravili dobře, řekl bych, že jsme byli po celý zápas lepší, ale v závěru se od nás odklonilo štěstí," povzdychne si devatenáctiletý centr. O výhře Severočechů rozhodla 57.minuta, kdy Ondřej Novák využil končící přesilovku 5 na 3. „Rozhodčí nás možná vyloučil trochu necitlivě. Nevím, jestli bychom venku dostali šanci hrát za nerozhodného stavu dvojnásobnou přesilovku," myslí si útočník Petr Šulčík.

Extraliga juniorů má reprezentační přestávku. Petra Šulčíka si vytáhl A-týmu kouč Radek Ťoupal. „Jsem rád za každou šanci zatrénovat si s prvním týmem," dodává sympatický mladík.

Posledních pět zápasů Petra Šulčíka

Sparta Praha vs. České Budějovice          0:1   0 branek + 1 nahrávka bez tr.minuty
Rabat Kladno vs. České Budějovice          5:6   0        + 0          bez tr.minuty
České Budějovice vs. Ústí nad Labem        4:1   2        + 0          bez tr.minuty
Moeller Pardubice vs. České Budějovice     4:4   2        + 1          bez tr.minuty
České Budějovice vs. Chemopetrol Litvínov  2:3   0        + 1          bez tr.minuty