20.01.2007, Roman Šperňák

Nedali jsme podnět k tomu, aby se fandilo od začátku, říká Petr Gřegořek

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Souboj prvního s druhým. Našlapaná hala do posledního místečka. I střetnutí hráčů, kteří oblékali dres obou týmů. Takové atributy dopředu ohlašovaly výjimečný zápas. Čekalo se divoké utkání s množstvím gólů. Možná takové, jaké na jihu Čech předvedly oba celky 20. října, kdy Jihočeši vyhráli 5:4. Realita byla trochu jiná, ale přesto odcházeli diváci z haly nadšení. Domácí dokázali předvést fantastický obrat, a i když se jim téměř po celý zápas nedařilo, vyhráli. „Vítězství jsme si hodně vychutnali,“ tvrdil po zápase šťastný Petr Gřegořek.
Ale dlouho předlouho to na zisk tří bodů nevypadalo. Až na sektor svých fanoušků zaskočili Bílí Tygři celou českobudějovickou halu už ve druhé minutě zápasu, když se ke střele dostal Václav Novák a prostřelil Romana Turka v brance soupeře. Byl to možná pro českobudějovického brankáře trochu laciný gól, ale ve zbytku zápasu předvedl, že je pořád gólmanem světových parametrů a svůj tým držel na vodou až do konce. „Eda je stálice. On se nám v kabině za ten první gól všem omlouval, ale bylo to podle mě naprosto zbytečné. Omluvy od něj nepotřebujeme, viděli jste, že ve zbytku zápasu nás hodně výrazně podržel,“ chválil svého brankáře Petr Gřegořek. Výkon Jihočechů v úvodních dvou třetinách zůstal trochu za očekáváním. Těžko hledali domácí hráči recept na soustředěnou libereckou obranu. Hosté se díky rychlé brance uklidnili a ke konci utkání možná až trochu ukolébali tím, že domácí se nedostali prakticky do vážnější šance. Poté však začala série akcí hokejistů HC Mountfield, nad kterou kroutil hlavou i centr liberce Václav Novák. „Vůbec nevím, co se s námi stalo,“ tvrdil. „Takovýhle výpadek si nedovedu vysvětlit, ale stávat se nám to nesmí.“ Naopak vysvětlení pro velký domácí obrat našel Petr Gřegořek. „Čím se to zlomilo? Těžko říct. Ty dva samostatné nájezdy na brankáře, které měli Tomáš Vak s Lukášem Květoněm vyplynou ze hry. Je to také dost o náhodě se do toho dostat. Ale pravda je v tom, že jsme se začali ve třetí třetině víc tlačit do útoku, víc riskovat. Soupeři se to potom hůř brání, když útočíme v pěti lidech,“ uvedl Petr Gřegořek. Takhle útočná hra je také dost o riskování v obraně a Jihočeši mohli klidně i prohrát, když se v 52. minutě dostal po Čuttově nahrávce za domácí obránce Novák a uháněl směrem na branku. „V takové chvíli už vám nezbyde nic jiného, než soupeře hákovat,“ přiznal se Gřegořek, který si za to odseděl dvě minuty na trestné lavici. A byl rád, že soupeř jeho vyloučení nepotrestal. Naopak to byli Jihočeši, kdo ke konci diktoval tempo hry. „Neřekl bych, že jsme našli na libereckou obranu zbraň až ke konci utkání, ale vyplývalo to z toho našeho ofenzivního pojetí ve třetí třetině. To taky nemůžeme praktikovat po celý zápas. To by se nedalo vydržet,“ dodal Gřegořek. Domácí se sice přes velký obrat nedostali na první místo tabulky, ale dokázali si, že mohou hrát s prvním týmem vyrovnaný zápas i v oslabené sestavě bez Veselého, Nedorosta a Posmyka. Vydřené vítězství poté o to více chutnalo. „Když prohráváte 58 minut o gól a prakticky se k ničemu nedostanete a pak dokážete zápas otočit ve třech minutách, dává vám to víc a potěší vás to víc, než když vyhrajete sedm jedna,“ usmíval se Gřegořek. Hala byla sice našlapaná k prasknutí. Lístky byly dlouho dopředu vyprodány, ale kupodivu bylo po většinu utkání ticho. Atmosféra z posledních zápasů byla po většinu duelu pryč. Českobudějovický hráč si to však nemyslí. „Závěr utkání byl perfektní. Lidi vstali, tleskali. To bylo super. Bohužel jsme jim nedali příležitost, aby fandili od začátku. První dvě třetiny jsme byli takoví vlažnější, nehráli jsme moc dobře a to se odrazilo i na divácích,“ dodal na závěr Petr Gřegořek.

Na jihu Čech hrál a zápasy s českobudějovickým klubem jsou pro něj vždycky něco navíc. Útočník libereckých Bílých Tygrů Petr Šachl se do Budvar Arény vždycky těší. Po zápase se však s kabiny trousil s hlavou skloněnou, protože i když si jeho tým na domácí hodně věřil, prohrál. „Nálada není nic moc, protože jsme prohráli hodně důležité utkání,“ tvrdil po zápase Petr Šachl.

Vypadáte dost zklamaně...
Opravdu jsme dost naštvaní. Prohráli jsme utkání, které bylo hodně důležité. Sice to bylo v prodloužení, ale i tak nás to mrzí. Ten zápas byl na úrovni play-off. Musíme zlepšit zápasy venku. To už je naše obehraná písnička. Když nebudeme vyhrávat v play-off venku, nemůžeme uspět.

Domácí jste ale dost dlouho drželi dostatečně daleko od branky, ne?
Přesně tak. 55 minut jsme hráli dobře, ale pak během pár minut ztratíme zápas. Tohle nám chybí a na tom musíme zapracovat.

Utkání mělo výrazný náboj, souhlasíte?
Z obou stran tam bylo dost srážek. Před brankou se to mydlilo na obou dvou stranách. Každý se snažil dát gól. Bylo jasné, že těch gólů nepadne moc, protože oba dva týmy mají výborného gólmana. A proto se každý snažil jít do brány a z toho vznikaly třeba ty šarvátky.

I vy jste měl dva tresty, bylo v tom z vaší strany zvýšená motivace? Na jihu Čech jste přeci hrával...
Neřekl bych, prostě to nějak vyplynulo ze hry.

Podílel jste se na prvním gólu svého mužstva...
Snažil jsem se jen rychle přihrát do křídla na najíždějícího Vencu Nováka a padlo to tam. Nic zvláštního v tom nebylo.

Bylo vítězství Jihočechů zasloužené za ten obrat v závěru?
Myslím si, že rozhodlo štěstí. Kdybych měl říct popravdě, co si myslím, tak bych asi dostal velký trest. (úsměv)

V závěru se vám příliš nedařilo...
Budějovice vstřelily branku a ožily. My jsme chtěli nepochopitelně bránit výsledek a to proti takhle dobrému mužstvu prostě nejde.

V médiích jste prohlašoval, že to bude odveta za loňské play-off. Pořád to ve vás je, i když je to už čtvrtý zápas v téhle sezoně?
Samozřejmě. Když do Budějovic přijedeme, tak ty vzpomínky v nás pořád jsou. Loňské play-off pro nás nebylo nic příjemného. Zároveň víme, že utkání s Jihočechy pro nás nebude nic jednouchého, ale chceme tu vždy vyhrát dvojnásobně. Bohužel dneska se to nepodařilo. Drželi jsme výsledek dost dlouho, ale rozhodly tři minuty.