23.11.2006, Tomáš Zetek, Radek Papáček

Českobudějovický tým v pátek zavítá na kladenský led

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Ze čtyř utkání po reprezentační přestávce má zatím HC MOUNTFIELD vyrovnanou bilanci. Jihočeši vyhráli v prodloužení ve Vítkovicích, tři body získali z utkání s Pardubicemi, prohráli na Spartě a bod za prohru v nastaveném čase si připsali v souboji se Zlínem. Jak dopadne duel na ledě stále se lepšícího Kladna? Zápas začíná v pátek v 17.30.
Českobudějovický tým nedokázal ani ve druhém letošním duelu pokořit zlínské Hamé. V úterý totiž před televizními kamerami podlehl valašskému celku 3:4 v prodloužení. Lídr nastoupil v improvizované sestavě bez potrestaného Posmyka a marodů Tomana, Vydareného a Veselého. MOUNTFIELD se ujal vedení už ve 3. minutě díky přesilovkové trefě Šimánka. I druhý gól domácích přišel při nestandardním počtu hráčů na ledě. Vakova trefa určila stav po první třetině - 2:1, mezi tím totiž srovnal Vosátko. Druhá třetina se obešla bez branek a vše mělo vrcholit v dějství třetím. Hosté dokázali dvěma bleskovými trefami otočit dějiny zápasu a pro Jihočechy zachraňoval bod osm minut před koncem šťastnou střelou z otočky Petr Gřegořek. „Zápas ovlivnilo to, že jsme nebyli kompletní. Přesto hráči bojovali a myslím si, že v situaci, v níž se nacházíme, je i bod, který jsme uhráli, dobrý,“ zhodnotil zápas asistent trenéra Milan Kupka.. V prodloužení už se hraje, jak známo, vabank. Jihočeši navíc vinou Vakova vyloučení vstoupili do nastavené pětiminutovky ve třech. Toto období přežili a brzy nato mohli urvat i druhý bod, ale Jindrova rána se zastavila těsně před brankovou čárou. Devatenáct vteřin před startem penaltového dramatu rozhodl z protiútoku o udělení bolusového bodu pro hosty Pavel Kašpařík. „V prodloužení už je to trochu o štěstí a hlavně o jediném gólu. Ten dal nakonec soupeř,“ podtrhl Kupka.

V pátek čeká českobudějovické hokejisty další těžké utkání. Po dvou porážkách nastoupí svěřenci Josefa Jandače na ledě Rabatu Kladno. Středočeši jsou v posledních zápasech ve velkém laufu. Z posledních šesti utkání prohráli až to úterní na ledě Slavie. A to ještě sedm minut před koncem vedli 5:2! Růžičkova parta ale skvělým závěrem otočila duel a zvítězila o jednu branku. „Určitě to pro Kladno není nic příjemného, když to na konci takového zápasu, jak se říká, zkoní. Od nich to byly vlastně hrubé chyby a Slavie jich dokázala využít,“ tvrdí bývalý hráč pražského celku Marek Posmyk. Ten se vrací do sestavy po jednozápasovém trestu za faul na Jakub Langhammera ze Sparty. „Nijak se to na mně nepodepsalo, já jsem byl vlastně připravený naskočit, ale prostě jsem měl stopku. Musíme to hodit za hlavu a jít dál,“ říká Posmyk. Proti Zlínu v českobudějovickém dresu ještě chyběli obránci Toman s Vydareným a útočník Ondřej Veselý. „Každý den rekonvalescence navíc je pro ty, kteří jsou zranění, dobrý. Myslím si, že na Kladno pojedeme se skoro úplnou sestavou,“ prozrazuje obrovitý bek.
Kladenský tým kolo od kola stoupá tabulkou a vyjma posledního zápasu sbírá body pravidelně. Pět výher v řadě je jasným důkazem velké formy Rabatu. „To je rozhodně pravda. Kladnu se poslední dobou daří. My tam musíme jet jako ke každému jinému utkání, hrát zodpovědně, vycházet ze zabezpečené obrany a snažit se trestat jejich chyby,“ nachází plán Posmyk. Hráče bývalé “Paní Poldi“ se nejvíce spoléhají na první formaci ve složení Kalla – Patera – Martin Procházka, která si připisuje kanadské body s neuvěřitelnou frekvencí. „Určitě se jim teď hodně daří. My si ale musíme dávat pozor na každou situaci, která nás může ohrozit. Já doufám, že nám zápas vyjde dobře,“ snaží se být optimistou Marek Posmyk. Zápas MOUNTFIELDU na Kladně bude mít úvodní vhazování v pátek v 17.30 na Městském zimním stadionu.

Z TÁBORA RABATU KLADNO…

POSLEDNÍ UTKÁNÍ: HC SLAVIA PRAHA – HC RABAT KLADNO 6:5 (1:3, 1:1, 4:1).
Branky a nahrávky: 4.Čermák (Rataj), 34. Dlouhý (Vlasák), 53. Čermák (Sup), 54. Čermák (Sup), 57. Rataj (Sup), 58. Bednář (Graňák) – 5. Havel (Kalla), 11. Ševc (Kalla), 12. Kalla (Patera), 28. Kalla (Frolík), 45. Procházka (Patera).
Rozhodčí: Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 787.
Sestava: Lev - Ševc, Evan, Pavlas, Štěpánek, Čech, Zeman, Trončinský, Růžička - Kalla, Patera "C", Procházka "A" - Bílek, Gardoň "A", Frolík - Havel, Čurrila, Kuchler - Rudovský, Diviš, Jaroš.

Petr Kasík, trenér Rabatu Kladno k utkání na Slavii: „Zápas na Slavii nás samozřejmě mrzí, ale zároveň je pro naše mladé hráče poučením. Něco takového se nesmí opakovat. Nedá se říci, že bychom situaci v závěru za stavu 2:5 podcenili. Spíš šlo o individuální chyby, které odstartovaly zlom v zápase. Nesmíme se v tom ale už dál babrat. Jsou před námi dva těžké domácí zápasy a potřebujeme se vrátit do pohody, která panovala po pěti vítězstvích. Každá série jednou končí, tak teď skončila i ta naše.“

Zdravotní stav hráčů Rabatu po utkání na Slavii:
Horna s Hluchým jsou dlouhodobě mimo a proti Českým Budějovicím určitě nenastoupí. Gardoň s Tatíčkem na tom sice nejsou tak špatně, ale v pátek nejspíš nenastoupí. Pro zápas s Jihočechy už by ale měl být připraven gólman Zdeněk Orct.