03.04.2009, Michal Špírek

Jak se činili střelci v Budvar Aréně v sezóně 2008/2009?

Č. B u d ě j o v i c e - Celý ročník 2008/2009 vám redakce hokejcb.cz nabízela v rámci reportáží z domácích zápasů HC MOUNTFIELD podrobné statistiky, obsahující například i počty střel jednotlivých hráčů. Pokud vám není proti mysli trocha čísel, podívejte se, jak se ten či onen hokejista na jihu prosazoval. Po sečtení střel mimojiné vyplynulo, že nejpilnějším ostřelovačem soupeřových brankářů byl Tomáš Kůrka. Ovšem nejvíce branek nastříleli v Budějovicích jiní hráči, Gulaš a Huml si připsali shodně po deseti zásazích.

HC MOUNTFIELD v domácím prostředí

32 / 14 – 3 - 4 - 11 / 86:77 - 52
(zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry / skóre – body)
České Budějovice si letos v Budvar Aréně nepočínaly, stejně jako v celé sezóně, tak, jak by si diváci představovali. To je patrné již z poměru výher a porážek z českobudějovického stadionu, který jen těsně vyznívá ve prospěch Jihočechů. Zajímavostí ovšem je, že pouze ve třech duelech uplynulé sezóny českobudějovičtí hokejisté soupeře v Budvar Aréně nepřestříleli.
Střelecky aktivnější než domácí tým totiž byla na jihu jen v 1. kole pražská Sparta (25:26, výsledek 2:3), stejný soupeř zaznamenal ve 35. kole o 9 střel více než HC MOUNTFIELD (výsledek 1:2 pp). V předposledním domácím zápase play-out vyslalo o jednu střelu více než Českobudějovičtí Znojmo.

Ve všech ostatních utkáních měl více práce hostující brankář. Jenomže střelecká aktivita neznamená vždy úspěch. HC MOUNTFIELD se trápil celou sezónu v koncovce, a tak poměr střel a konečný výsledek z některých utkání vypadá až neuvěřitelně.
Ve 25. kole Českobudějovičtí zamířili do prostoru mezi třemi tyčemi o 19 střel více než hosté z Karlových Varů, přesto bylo po šedesáti minutách skóre vyrovnané, 2:2. Dalším takovým příkladem neefektivity domácích střel je 49. kolo se Zlínem, poměr pokusů 53:20 a výsledek? Prohra Budějovic 1:2 v prodloužení… A konečně třešnička na dortu, 6. kolo play-out, utkání HC MOUNTFIELD - HC GEUS OKNA Kladno. Při poměru střel 58:12 zel mezi mužstvy propastný rozdíl 46 střel, a přesto se domácí strachovali o výsledek až do samého konce utkání, na 3:1 upravoval Melichárek v 60. minutě.

Nejvyšší vítězství v sezoně na vlastním ledě zaznamenal HC MOUNTFIELD proti Plzni, na výsledek 6:1 mu stačilo 29 střeleckých pokusů.

Jenomže tento tenisový výsledek přebila na jihu Slavia, která obdarovala domácí debaklem. Ve 40. kole tak odjížděly České Budějovice ze svého ledu s řádně sklopenými hlavami. Slavia uštědřila domácím lekci z produktivity a odvezla si z jihu tři body za výhru 7:0 (poměr střel ze zápasu 33:25 pro domácí).

Nejvíce střel vyslal na ledě Budvar Arény z útočníků Tomáš Kůrka a z obránců Petr Gřegořek. Tito hráči také mají na svědomí letošní rekord Českobudějovických v počtu střel vyslaných během jednoho zápasu, oba v průběhu jediného střetnutí ohrozili soupeřova gólmana devětkrát. Ovšem ani jednomu nebylo množství zakončení příliš platné, Gřegořek byl z 86 pokusů v Budvar Aréně jen dvakrát úspěšný a jak můžete z tabulek sami vyčíst, Kůrkovi se dařilo letos více na hřištích soupeřů, kde si připsal z 18 branek na své konto hned 12 zásahů.
Nejvyšší úspěšnost střelby měl z českobudějovických zápasů Milan Gulaš (z 51 střel dokázal udeřit desetkrát, což znamená, že 19,6% útočníkových pokusů skončilo v síti). Ze započítaných zápasů (viz pozn.) potřebovali Jihočeši na 80 branek celkem 1059 střel (z toho 171 v play-out), v součtu tedy úspěšnost střelby 7,55%.

(Pozn.: Ve statistikách střel z domácích zápasů je zahrnuto celkem 30 z odehraných 32 duelů, chybí statistiky ze zápasů 52. Kola CEB – LIB a 12. kola play-out CEB - KLA.)