12.10.2010, Petr Novotný

CEB - SPA 4:2 - Jihočeská vítězná vlna smetla i Spartu

Č. B u d ě j o v i c e - Další vítězství si připsali extraligoví hokejisté HC MOUNTFIELD a pojistili si vedení v tabulce soutěže. Ve šlágru kola porazili na domácím ledě Spartu Praha, která se topí v problémech a je až předposlední. Jihočeši vedli po dvou třetinách 3:0 a zdálo se, že je nic nezastaví. Jenže dva rychlé góly Yoricka Treilleho ve třetí třetině posunuly utkání k dramatickému konci. Definitivně musel rozhodnout Jiří Šimánek do prázdné branky.

Do utkání 10. kola Tipsport extraligy vstoupili aktivněji domácí hráči HC MOUNTFIELD. První střely na sparťanskou bránu, střeženou Tomášem Pöpperlem, mířily z hokejek Davida Kuchejdy a Jakuba Šulce. Hostujícímu brankáři však žádné potíže nečinily. Již ve 3. minutě měli domácí první možnost přesilové hry, při faulu Petra Macholdy. Domácí hráli v početní výhodě dobře, branku ale vyprodukovat nedokázali. Později se k šancím začali dostávat i sparťanští hráči. První vážnější ohrožení českobudějovické klece měl na svědomí Marek Bartánus, Jakub Kovář byl vždy na místě a pokusy zneškodnil. Domácí předváděli kvalitní hru a hosté byli v první třetině pasivnějším celkem. V 16. minutě však opět zahrozil hostující Marek Bartánus, který objel branku a puk nakonec skončil jen na její konstrukci. Ke konci třetiny měla možnost přesilové hry i Sparta. V ní se také zrodila její největší šance. Petr Ton našel Petra Macholdu, který byl na pravé straně sám proti Kovářovi, ale neuspěl. Převaha domácích nakonec vyústila v gól do šatny. Ten se Jihočechům povedl 10 sekund před koncem třetiny. Domácí se dostali do přečíslení a Tomáš Metrl našel Milana Gulaše, který střelou zápěstím z hranice kruhů prostřelil Pöpperleho - 1:0.

V úvodu druhého dějství měli obrovskou šanci Jihočeši. Tomáš Mertl se prodral obranou a z blízka prověřil Pöpperleho, ten dokázal puk vyškrábnout. Poté přišla lepší pasáž z pohledu Sparty, dostávali se do více šancí především díky přesilovým hrám, které měli k dispozici. Situace se ale opět otočila ve 30. minutě, kdy byl vyloučen Salcido a domácí Spartu opět sevřeli. Jiřímu Šimánkovi se ve 34. minutě podařilo sebrat hostům kotouč a sparťanský hráč musel unikajícího českobudějovického forvarda faulovat. Uběhlo 8 sekund z přesilové hry a domácí se mohli radovat. Po střele René Vydareného od modré čáry byl nakonec za střelce branky označen Michal Mikeska, který clonil před brankou Sparty - 2:0. O chvíli později došlo ke rvačce. Domácí obránce Jan Novák tvrdě atakoval Jakuba Koreise, který se do něj pustil a přitom odhodil rukavice. Českobudějovický obránce rukavice neodhodil a dokonce to vypadalo, že je v bitce spíše nečinný. Rozhodčí ale rozhodli jinak a oběma udělili trest na 5 + do konce utkání. Nakonec se rozhodčí odhodlali potrestat Koreise vyšším trestem, vzhledem k tomu, že shodil rukavice a tak hostům udělil navíc dvouminutový trest. Ten se nakonec ukázal být možná klíčovým. Domácí rozehráli přesilovou hru čtyři na tři a po Pletově přihrávce na modrou čáru tvrdě vypálil František Ptáček. Puk se odrazil k Rostislavu Martynkovi, kterému stačilo usměrnit puk do odkryté branky. Stav po první třetině byl 3:0.

Začátek třetí části hry patřil tentokrát pražanům. Už ve druhé minutě se dočkali snížení z hokejky Yoricka Treilla, který uklidil do branky odražený puk po střele Bartánuse - 3:1. Sparta byla na koni a o chvíli později přidala i druhou branku. Autorem branky byl opět francouzský forvard Yorick Treille. Tentokrát uklidil do branky střele obránce Zacpálka - 3:2. Sparta byla v tlaku a domácí byli chvilku rádi, že vyhazují puk na zakázané uvolnění. V 50. minutě byli hosté dokonce blízko vyrovnání, když střelu Petra Tonu zastavila až horní tyč. O čtyři minuty později cinkla horní tyčka podruhé, když Gulašiho střelu šikovně tečoval Karel Hromas. O chvíli později byl ale vyloučen Petr Ton a to byl zřejmě konec sparťanských ataků. V pár šancích se ocitl Jiří Šimánek, ale na Pöpperleho si nepřišel. Domácí hráli dokonce tak aktivně, že dlouho nepustili Spartu odvolat brankáře. Když už se to ale stalo, Sparta po pár sekundách inkasovala. Tři sekundy před třetí sirénou uklidil puk do prázdné branky Jiří Šimánek a definitivně zpečetil výhru HC MOUNTFIELD - 4:2.

Michael Zacpálek
František Výborný (České Budějovice): "Věděli jsme, že Sparta bude kousat a měli jsme ze zápasu obavy. Za stavu 3:0 jsme hráčům říkali, že ještě není rozhodnuto, přesto jsme dostali dva rychlé góly, což by se nemělo stát. Jsem rád, že proti bojovnému soupeři jsme zvládli závěr a výsledek uhájili."

Miloš Holaň (Sparta): "Po vyrovnaném průběhu první třetiny jsme v jejím závěru propadli a dostali první gól. Ve druhé třetině jsme nic na ledě nevymysleli a naopak po zbytečném faulu v oslabení podruhé inkasovali. Musím pochválit mužstvo za třetí třetinu, kdy jsme si vytvořili tlak a dvakrát skórovali. Takhle by měla Sparta hrát. Bohužel se nám nevydařila power play."