30.12.2008, Michal Špírek

ZLN - CEB 5:4 sn - Po dramatu dosáhli Jihočeši pouze na bod

Č. B u d ě j o v i c e - Pro HC MOUNTFIELD se zápas na ledě Zlína vůbec nevyvíjel přívětivě. Na začátku druhé třetiny se ujali domácí vedení 3:0 a s Jihočechy už to vypadalo všelijak. Jenomže hosté se dokázali zvednout ode dna a Toman snižoval na rozdíl jediné branky. Ve třetí třetině Zlín opět odskočil. České Budějovice se s tím však vypořádaly a během 23 vteřin srovnaly stav na 4:4. Brankami se o to zasloužili Hudec a Tomáš Kůrka. V nájezdech, které rozhodovaly o vítězi utkání, už byl ale úspěšnější Zlín.

HC MOUNTFIELD nastoupil ve Zlíně i s Radkem Dudou, jenž nebyl k poslednímu zápasu svého týmu vůbec nominován. Ani on ale nic nezměnil na tom, že se Českobudějovičtí museli v první třetině před svým soupeřem sklonit. Po vyloučení Veselého využil Zlín hru v početní převaze zásluhou Petra Lešky. Ten dokonal v čase 2:50 dílo Köhlera a prostřelil Kováře - 1:0.

V polovině sedmé minuty pálil jen těsně vedle Kovářovy brány domácí Vlach. Další šance na sebe nechala čekat až do minuty s číslem 10. Radek Duda dostal v přesilové hře prostor ke střele a následné dorážce, brankář Zlína Igor Murín vytasil perfektní zákroky lapačkou. Jenomže to bylo ze strany HC MOUNTFIELD na dlouhou dobu vše a domácí Zlín tak vzal opratě zápasu do svých rukou. Střelu Rachůnka ještě Kovář zlikvidoval lapačkou, proti přesilovkové ráně Davida Noska v čase 14:52 už se mu však tak nevedlo. Zlínský obránce se trefil pod víko a zvýšil na 2:0.

Domácí tak potrestali Jihočechy za pasivní hru, kterou do druhé obdržené branky předváděli. Zpět na nohy mohla Českobudějovické postavit přesilová hra, v čase 17:33 fauloval Kollár. Murín své brankoviště uhájil a Zlín tak zaslouženě odcházel po první třetině z ledu jako vedoucí tým.

Ani do druhé třetiny nevstoupili hosté zrovna tou pravou nohou. Po uplynutí 56 vteřin Kovář znovu kapituloval, tentokráte neměl nárok proti střele Martina Hamrlíka do šibenice - 3:0.

V čase 23:38 ale přišla chvíle českobudějovického kapitána Ondřeje Veselého, jenž zakončením přes obránce překvapil Murína, svou druhou brankou v sezóně snížil na 3:1 a vykřesal jiskřičku naděje pro svůj tým. Asistenci si při jeho brance připsal útočník Duda, další hráč, který v letošní sezóně boduje méně, než se očekávalo. Následně nevyužil dvě přesilovky Zlín a umožnil tak hostům dále se hnát za zdramatizováním zápasu. Na rozdíl jediného gólu snížil kuriózní brankou Milan Toman, jehož bekhendové nahození od poloviny hřiště Murín propustil k údivu všech až do sítě - 3:2.

Murín se nechal po lacině obdržené brance vystřídat Radovanem Bieglem a ten hned mohl sledovat, jak svůj nájezd nevyužil Rachůnek, jenž na druhé straně neuspěl tváří v tvář Kovářovi. To bylo z druhé dvacetiminutovky vše.

Do posledního dějství vstoupily České Budějovice s jasným cílem – vyválčit z utkání body. Dlouho se však proti kvalitně bránícímu soupeři nemohly prosadit. Naopak, z ojedinělé šance skóroval domácí hráč. Andrej Kollár překonal v čase 47:12 Kováře a zajistil svému týmu dvoubrankový náskok – 4:2.

Poté se ale začaly dít věci. Čas 47:54- Michal Hudec unikl po vhazování v útočném pásmu Jihočechů obráncům Zlína a v přesilové hře překonal Biegla -4:3.
Čas 48:14 – Tomáš Kůrka si nepočínal o nic hůře než jeho kolega, přejel kolem obránců, přesně zamířil a vyrovnal stav zápasu na 4:4. Během třiadvaceti sekund se rozplynulo vedení Zlína jako pára nad hrncem, Českobudějovičtí srovnali se Zlínem krok a do poslední desetiminutovky vycházely oba týmy ze stejné pozice.

Mužstva zvolila spíše opatrnou taktiku, a tak 4720 diváků na zlínském stadionu už žádnou větší šanci do konce třetiny nevidělo. Zlín odmítl převážit misky vah zpět na svou stranu při vyloučení hostujícího beka Jareše. Příležitosti Lešky a Balaštíka zneškodnil chvíli před sirénou Kovář. Divoký zápas tak v základní hrací době vítěze nenašel.

V prodloužení si rozhodující úspěch nikdo nepřipsal. Biegl lapil střelu Poživila a na druhé straně netrefil Rachůnek v samostatném úniku branku. Utkání tak dospělo až k samostatným nájezdům. V něm na Kováře v brance HC MOUNTFIELD vyzráli Hamrlík s Leškou. Naopak na straně hostů neuspěli nájezdníci Toman a Kůrka. Vítěznou branku si tak připsal zlínský Martin Hamrlík a zajistil svému týmu dvoubodový zisk.

Rostislav Vlach (asistent trenéra RI OKNA ZLÍN): "Úvod nám vyšel, ale poté se hra vyrovnala. Rozhodlo štěstí, neboť nájezdy jsou vždy vabank. Hráčům můžeme poděkovat za bojovný výkon. Pomýšleli jsme na tři body, vedli jsme 3:0, pak 4:2, nicméně hokej musíte hrát až do poslední minuty. Soupeř během jedné minuty vyrovnal. Nakonec jsme za dva body po průběhu utkání rádi."

Ernest Bokroš (trenér HC Mountfield): "Naše postavení v tabulce není příznivé a jsme šťastní za každý získaný bod. Začali jsme dnešní zápas velmi špatně, byli jsme často vylučovaní a inkasovali jsme branky při přesilovkách. Za stavu 0:3 nám hrozil dokonce debakl. Poté se nám podařilo utkání otočit a nakonec jsme sehráli velmi dobrou partii. S bodem jsme spokojeni, i když jsme chtěli i ten druhý, který byl na dosah. Dnes nám chyběla hned pětice hráčů, neboť řada je nemocných. Doufejme, že s příchodem nového roku se štěstí přikloní na naši stranu a získáme více bodů."