16.01.2016, Matěj Mayer

PRO – CEB 3:4sn – Motor ztratil vyhraný zápas. Výhru vystřelil až v nájezdech Straka

PROSTĚJOV — Parádně rozehrané měli hokejisté Motoru utkání 41. kola WSM ligy. Po dvou brankách Kuchejdy a jedné trefě Mikysky vedli svěřenci Petra Rosola v úvodu třetí periody už 3:0, soupeř však tři minuty před koncem šedesáté minuty srovnal na rozdíl jediné branky a v poslední minutě dokonce vyrovnal ve vlastním oslabení! Utkání nakonec musely rozhodnout samostatné nájezdy, ve kterých se blýskl hned dvěma trefami do černého kapitán Josef Straka, a rozhodl tak utkání pro České Budějovice.

První třetina se nesla ve znamení větší aktivity domácího týmu, který se však jen horko těžko dostával do větších šancí. V šesté minutě měli první možnost v podobě přesilové hry, s tou však nenaložili nejlépe, tak se podobné příležitosti dostalo i hostům, kteří však nepotrestali vyloučení Moskala a naopak se ještě nechali vyloučit a srovnali počet hráčů na ledě, v následné hře 4 na 4 měl obrovskou možnost Krejčík, před nímž se objevila poloprázdná branka, jenže Bláha tygřím skokem zakončení prostějovského forvarda zlikvidoval. V závěru první třetiny měli Jestřábi výhodu dvou mužů v poli, ani s tou však nenaložili nejlépe a v úvodních dvaceti minutách tak branka k vidění nebyla.

Co se nepovedlo za dvacet minut první třetiny, se stalo během pětadvaceti sekund z té druhé. Střelou pod horní tyč zaskočil David Kuchejda Horčičku a poslal Motor do vedení. Jestřábi měli možnost srovnat v přesilovce, kdy dobře pálil Drtina, který se do svého pokusu tak opřel, až to nepřežila jeho hůl, každopádně hostující Bláha si poradil i s touto ránou. Vyznamenat se musel v jedenatřicáté minutě taky Horčička, protože Jihočeši ujeli tři na jednoho, ale na muže s maskou v brance Jestřábů nevyzráli. Zase tolik je to ale přeci jen mrzet nemuselo, tři minuty nato se David Kuchejda přihlásil o slovo podruhé a šikovnou dorážkou u tyčky zvýšil na 0:2. Mohlo být pro domácí ještě hůř, brzy po druhém inkasovaném gólu si šel odsedět dvě minuty Cetkovský, Budějovičtí však nenaložili se tou možností nejlépe, i tak vedli po čtyřiceti minutách 2:0.

Třetí třetina začala začala stejně jako ta druhá, než se hráči na ledě rozkoukali, Motor už slavil gól, tentokrát na to potřeboval padesát tři sekund, když Josef Mikyska střelou na vyrážečku překonal Horčičku potřetí. Prostějovští dostali následně další možnost hrát 5 na 3 a tentokrát už s ní naložili, jak se patří, Lukáš Luňák poslal kotouč Jakubu Šlahařovi, který od modré propálil Bláhu. Následovaly dvě přesilovky pro hosty, které však opět nezůstaly využity a také jedna neúspěšná domácí. S padesátou sedmou minutou se však začalo schylovat k dramatu, po Illéšově pasu se dostal do úniku Matouš Venkrbec, který svým forhendovým blafákem parádně zasunul puk do Bláhovy sítě a zařídil tak kontaktní gól. Už to vypadalo, že je rozhodnuto, když třiapadesát sekund před závěrečnou sirénou fauloval Protivný a Hanáci šli do čtyř. Ti se však zvládli dostat do útočného pásma, odvolali Horčičku a hra all-in jim vyšla náramně, Matouš Venkrbec poslal kotouč Marku Drtinovi, který se nemýlil a osmnáct sekund před sirénou hlásící konec třetí třetiny vyrovnal.

Prodloužení České Budějovice začaly se zbytkem přesilovky při trestu Protivného, tu však domácí zvládli natolik dobře bránit, až byl faulován Novák a početní výhody 4 na 3 se dostalo i Prostějovským, kteří ji nesehráli vůbec zle a vytvořili si několik ohromných šancí, z nichž vyčnívala ta, ve které se ocitl Lukáš Luňák, který minul takřka prázdnou klec. Ještě v poslední minutě se do dobré pozice dostal Mikyska, ale Luboš Horčička si s jeho zakončením poradil betony, takže přišly na řadu nájezdy. V jejich první sérii útočníci nevymýšleli žádné velké finty a jak domácí Krejčík, tak budějovický Květoň vystřelili, každopádně oba bezúspěšně. To druhá série přinesla góly na obou stranách, za Prostějov se prosadil mladý útočník Vojtěch Augustin a za hosty proměnil Josef Straka. Třetí série opět úspěšná nebyla, Venkrbcovi nevyšel blafák alá Forsberg a štěstí neměl ani Chovan, takže přišla na řadu náhlá smrt. Josef Straka velmi zkušeně proměnil, za Hanáky se puku opět chopil Vojtěch Augustin, který sice svůj nájezd provedl dobře, ale trefil pouze tyč, takže bonusový bod putuje na jih Čech.

Kamil Přecechtěl (trenér LHK Jestřábi Prostějov): Každý bod, který získáme s týmy ze špice tabulky, je cenný. Když mužstvo prohrává 1:3 a jde do třetí třetiny s tím, že to chce zvládnout, soupeř mu odskočí o dva góly a nakonec to ještě zvládne, tak je podle mne nutné si toho velice cenit. Kluci ukázali svou morální sílu a chuť porvat se s každým zápasem.

Radek Bělohlav (asistent trenéra ČEZ Motor České Budějovice): Ztratili jsme v Prostějově bod. V této chvíli po zápase jsme sice za dva body rádi, ale vedeme 3:0 a nesmíme si to už příště dovolit ztratit. První třetina nebyla podle našich představ, hráli jsme čtyři oslabení, soupeř se dostal do tlaku, ale zvládli jsme to. Druhá perioda už byla lepší, bylo tam hodně střel i nějaké góly. Třetí třetina se vyvíjela v náš prospěch a dopadlo to, jak to dopadlo. Nemělo by se to stávat. Darovali jsme soupeři bod.