15.02.2022, Adam Černý

KVA - CEB 0:4 - Strmeň vynuloval Vary a Motor zapsal sedmou výhru v řadě

Hokejisté českobudějovického Motoru zvládli dohrávku 42. kola na ledě karlovarské Energie. Ze západu Čech si Jihočeši odvezli výhru 4:0, kterou korunoval prvním vychytaným čistým kontem v sezoně Jan Strmeň. Gólově se v utkání prosadili postupně Lukáš Pech, Jakub Valský, Martin Hanzl a střelecký účet českobudějovického celku uzavřel Stuart Percy v přesilové hře. Úterní vítězství bylo pro svěřence Jaroslava Modrého již sedmým v řadě a osamostatnili se díky němu na pátém místě tabulky.

Po jednozápasové absenci se do sestavy Motoru vrátil Martin Hanzl, David Štich se po svém záskoku mohl vrátit ke své obvyklé práci obránce. Oba celky vstoupily do zápasu opatrně. Ve třetí minutě putoval na trestnou lavici hostující Beránek a domácí měli k dispozici hned ze startu přesilovou hru. Moc toho však Karlovarští nevymysleli, Strmeň v bráně nemusel řešit žádnou nebezpečnou situaci. První vážnější ohrožení branky hostů obstaral Lukáš Pech, který však se svým pokusem na Habala neuspěl. I hosté měli k dispozici početní výhodu, a to po situaci, kdy musel za ruční brzdu zatáhnout Hladonik, který fauloval v zajímavém náznaku přiležitosti Holce. Percy proti sobě vylákal pozornost protihráčů, následně vybídl ke skórování Pecha, jeho zakončení do odkryté brány ale na poslední chvíli vytěsnil mimo tyče blokující obránce Dlapa. A z bezprostřední blízkosti se neprosadil ani Ondráček. Hráči Motoru na konci třetiny začínali mít čím dál tím více ze hry, za což byli odměněni. Čtyři sekundy před koncem se prosadil aktivní Lukáš Pech, který se dokázal nacpat před Habala a gólem do šatny poslal hosty do vedení.

Karlovarští vstoupili do druhé části aktivně a Strmeň musel podržet svůj tým dvěma dobrými zákroky. Naopak na druhé straně hřiště hosté přidali svoji druhou trefu. Skvěle vyřešili přečíslení dva na jednoho Daniel Voženílek s Jakubem Valským a druhý jmenovaný zvýšil vedení Jihočechů. Od vstřelené branky Jihočeši začali opět hýřit aktivitou. Po sražené střele Šticha se sám tváří v tvář brankáři vyskytl Ondráček, který zkusil najít mezírku mezi betony Habala, ale neuspěl. Do dalšího úniku se těsně před polovinou základní hrací doby hnal Pech. Na poslední chvíli mu však kotouč sjel z čepele a Habal zasahovat nemusel. Sníženo mohlo být v minutě 35., kdy Jiskra našel před brankou volného Osmíka. Ten však svoji střelu poslal přímo náruče brankáře hostí. Ve 37. minutě poté zafungovala spolupráce dvou hostujících obránců. Štencel vyzval do samostatného úniku Vráblíka, který byl při zakončení faulován a rozhodčí nařídili trestné střílení. Toho se ujal Jindřich Abdul, ale svoji střelu poslal pouze do lapačky Habala. Minutu a půl před druhou sirénou pálil ještě nebezpečně Vondráček, ale jeho pokus ani následné dorážky Kulicha s Hladonikem úspěšné nebyly a po druhé třetině tedy svítilo na ukazateli skóre dvoubrankové vedení hostů.

Ve třetí části se toho dlouho příliš nedělo. Motor pečlivě bránil a nepouštěl Karlovarské do výraznějších šancí. Naopak to byli Českobudějovičtí, kteří se tlačili do příležitostí. Ale dva pokusy Karabáčka ani průnik Abdula však další branku nepřinesly. Na další změnu stavu jsme si museli počkat až do 52. minuty, kdy Karabáček ukradl kotouč protihráči za brankou, předložil ho Martinu Hanzlovi, který se neukvapil, položil si Habala a zvýšil vedení. Velkou možnost ke snížení stavu měli domácí poté, co Hladonik byl v samostatném úniku faulován a rozhodčí nařídili druhé trestné střílení v zápase, tentokrát pro domácí. Václav Černoch však svoji možnost nezvládl dobře, kotouč poslal vysoko nad Strmeně. Přesně o půl minuty později se proháčkoval před branku domácích Beránek, který byl faulován Pulpánem. Další dobře zahraná přesilovková situace už přinesla kýženou gólovou tečku. Střelu Šenkeříka od modré čáry vyrazil Habal pouze před sebe, kde stál nehlídaný Stuart Percy, který svoji třetí brankou po návratu ze zámoří podtrhl motorácké vedení. Zbytek zápasu se již pouze dohrával, hosté se především snažili pomoci Janu Strmeňovi k prvnímu čistému konto sezony, a to se povedlo! Jihočeši si tedy odvezli z lázeňského města druhou výhru v sezoně, celkově sedmou v řadě a odskočili svým tabulkovým pronásledovatelům.

Tomáš Mariška (Karlovy Vary): Já si myslím, že to utkání rozhodly dva klíčové momenty. A to bylo poslední střídání první třetiny, kdy jsme si nechali lehkovážně dát gól. Nakopli jsme tím Motor a potom jsme propadli ve druhé třetině, byli v přečíslení a za stavu 0:2 se nedá našim hráčům upřít snaha o zvrácení zápasu. Ale Budějovicím stačilo jen vyhazovat kotouče, čekat na brejkové situace a hrát se zabezpečenou obranou.

Jaroslav Modrý (Motor): Tak zápas se mi hodnotí dobře. Vyhráli jsme 4:0, brankář nás podržel v klíčových bodech toho utkání a kluci bojovali. Sehráli jsme dobře i přesilovku. Bylo tam hodně dobrých aspektů, které jsme sehráli a našli jsme cestu k vítězství.