05.12.2015, Matěj Mayer, Martin Voltr

JUN: MHK - CEB 5:4p - Vést 4:0 a přesto prohrát? Junioři Motoru to „dokázali“

HRADEC KRÁLOVÉ — U českobudějovické juniorky je možné všechno. O tom se fanoušci znovu přesvědčili na ledě Hradce Králové. Ve vypjatém derby si svěřenci Martina Štrby vypracovali slibný čtyřbrankový náskok, jímž disponovali ještě ve 34. minutě, poté už ale neskórovali. Mountfield se v poslední dvaceminutovce trefil ještě třikrát a nakonec urval druhý bod v prodloužení. Jihočechům nestačily ani skvělé výkony dvojice Prokeš – Guman, oba zaznamenali čtyři body (už podruhé v řadě).

Hradečtí možná ještě měli v paměti úvodní duel sezony, kdy navzdory budějovickému sebevědomí a očekáváním přejeli svého soupeře 7:2. I tentokrát měli dobrá úvodní střídání, jenže pak se jim celá první třetina zvrtla. Ve čtvrté minutě šli do tří a Tomáš Hofman inkasoval za faul kolenem trest na pět minut a do konce utkání, což hosté ztrestali po minutě gólem Tomáše Gumana – 0:1.

Celá první část se odehrávala ve znamení oboustranných faulů a nervů, jenže přesilovky dál využívali pouze hosté. Nejdřív se to povedlo ještě při dobíhajícím Hofmanově trestu Dominiku Točíkovi a pak zblízka uspěl nehlídaný Jakub Doktor. I Hradec měl své šance, jenže zůstalo maximálně u tyček, které napálili obránci Havránek a Lier. Jejich tým tak měl za stavu 0:3 hodně o čem přemýšlet.

Po přestávce už neměli trestoměřiči tolik práce, ale oba celky předváděly nesmírně tvrdý hokej na samé hranici možností a pravidel. Ve 26. minutě musel odstoupit zraněný obránce Budějovic Jan Benda, hokejisté jasně potvrzovali, že jde o prestižní souboj. Krátce před polovinou utkání přišel čtvrtý gól hostů, když Jan Farka z pravé strany tvrdou ranou propálil všechno před sebou – 0:4.

Od té doby ale tahali za delší konec provazu domácí. Za to se brzo dočkali první trefy, když Miškář v přečíslení přenechal puk Tomáši Drašnarovi, který snadno přehodil bezmocného Kváču – 1:4. Hradec byl povzbuzený a hýřil aktivitou, do přestávky ještě v dobré pozici minul třeba právě Miškář, ránu Pilaře na druhou tyč zase budějovický gólman vyškrábl lapačkou.

Na domácích bylo po přestávce vidět, že stále věří v úspěch. Hodně důležitou druhou branku stihli už po čtyřech minutách, kdy se toho nebál kapitán Radek Pilař. Projel po pravé straně a co se mu nepovedlo napoprvé, to dokonal z dorážky. Kontaktní trefa pak přišla ani ne za dalších šest minut, a jaká! Tomáš Drašnar narýsoval střílený pas na Patrika Miškáře, jenž kotouč tečoval přesně do růžku – 3:4.

Domácí musel vzápětí podržet Veselý při dvojité šanci Gumana, Točík pak minul prázdnou branku. Rozhodčí postupem času vylučoval stále méně, což pochopitelně svědčilo pasivnějším hostům. Krátce poté, co Kváču proti Malíkově teči zachránila tyčka, už ale putoval Motor do čtyř a Hradec se dočkal vyrovnání. Matějčkovu střelu dorazil František Hnik a neuvěřitelné vyrovnání bylo na světě – 4:4!

Mountfield se vzápětí trochu stáhl a přenechal hru soupeři. Přesně dvě minuty před sirénou se do sebe pustili Nicolas Bureš s Dominikem Točíkem a na body vyhrál hostující útočník, aspoň trochu radosti tak přinesl svému týmu. Na prodloužení ani nemuselo dojít, Tomáš Drašnar totiž soupeři skvěle vypíchl puk, ale tváří v tvář Kváču nepřekonal.

Právě Drašnar byl v nastavené pětiminutovce poněkolikáté v zápase faulován, ovšem znovu bez vyloučení. Domácím to ale nakonec nevadilo. 56 sekund před koncem totiž prodloužení ukončil nádhernou akcí Patrik Miškář. Vzal puk v rohu, po cestě před brankáře byl faulován, ale přesto vytáhl parádní bekhendové zakončení přesně do druhého růžku budějovické klece. Skvělá tečka za parádním obratem – 5:4 po prodloužení!

Miroslav Řehák (Mountfield HK):
Celé utkání bylo ovlivněno našimi fauly a nedisciplinovaností. V oslabení jsme inkasovali dva góly a pak i třetí, nemohli jsme se chytnout. První třetiny máme opravdu špatné, to bylo vidět už v pátek na Spartě. Za stavu 0:4 jsme ale snížili a pořád jsme mančaftu věřili, že je schopný utkání zlomit, i když jsme hodně oslabení. Nakonec se to díky pár jedincům podařilo, museli jsme hru stáhnout prakticky na deset lidí. Klukům patří dík, že utkání takhle zvrátili a že ukázali morální sílu, která v týmu je.

Martin Štrba (HC Motor České Budějovice):
Opět poněkolikáté z jasně vyhraného zápasu prohrajeme v prodloužení nebo na penalty. Jenom svojí nezodpovědností a individuálními chybami dáváme soupeřům body. Dokud hráči plnili to, co měli, tak jsme měli zápas jasně pod kontrolou.