07.03.2013, Petr Kaše

CEB - VIT 2:3p - Jihočeši smolně prohráli a sezona pro ně končí

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Drama až do posledního konce. Takové bylo rozhodující utkání série, které rozhodlo o tom, že pro českobudějovické hokejisty sezona končí. Jihočeši byli po většinu utkání lepším celkem, dvakrát vedli a měli několik velkých šancí utkání rozhodnout, ale hokej někdy dokáže být pořádně krutý. Na historicky nejdelší utkání Extraligy tak budou lépe vzpomínat hostující hokejisté, kteří slaví postup mezi nejlepších osm celků.

Jihočeši vstoupili do utkání aktivně a hned po třech minutách dostali výhodu přesilové hry. V ní měl velkou šanci otevřít skóre Langhammer, který v pádu dorážel po střele Ptáčka, ale Šindelář si s jeho pokusem poradil. Domácí nemuseli smutnět dlouho. Krátce po skončení přesilovky čtvrtá formace ve složení Švihálek – Červený – Škoda aktivním napadáním dostala hostující obranu pod tlak, kotouč se dostal k Červenému, jehož střela skončila ještě nad, ale Michal Švihálek s pomocí odrazu o Šindeláře rozjásal Budvar arénu poprvé – 1:0. Byla to vůbec první extraligová trefa českobudějovického útočníka. Kdo čekal, že obdržená branka hosty srazí a domácí naopak nakopne, ten se mýlil. Najednou to byli to vítkovičtí hráči, kteří byli aktivnější a dostávali se častěji do zakončení. Za svou aktivitu byli odměněni brankou Petra Strapáče, jehož střela od mantinelu se zastavila až v síti za bezmocným Kovářem– 1:1. Obě mužstva si ještě do přestávky vypracovala několik dobrých šancí, které volaly po gólu, ale skóre se již neměnilo.

Do druhé části vstoupili daleko aktivněji hostující hráči, kteří svým pohybem dělali domácí obraně velké problémy. Výsledkem toho bylo několik velkých šancí, se kterými si Kovář i s přispěním štěstí dokázal poradit. Když už se hostujícím hráčům podařilo domácího brankáře překonat, zastavila je horní tyčka jako v případě střely Svačiny z poloviny utkání. A tak udeřilo na druhé straně. A znovu u toho byla čtvrtá formace domácích. Červený zachytil kotouč rukavicí na modré čáře, okamžitě ho vrátil před branku a Michal Švihálek byl opět ve správný čas na správném místě – 2:1. Domácím ale radost dlouho nevydržela. O tři minuty později našel Ondřej Roman zpoza branky hokejku rozjetého Jana Káni, jehož střela mířila přesně nad rameno Kováře – 2:2. Obě mužstva následně dostala možnost vyzkoušet si přesilovou hru a strhnout vedení na svou stranu, ale ani jeden z brankářů již za svá záda žádný střelecký pokus nepustil.

Začátek třetí části se nesl v duchu pokračující přesilové hry domácích ze závěru prostřední dvacetiminutovky. Jihočeši si v ní dokázali vypracovat několik nebezpečných příležitostí, ale hostující obrana v čele s Šindelářem odolala. Domácí pokračovali v náporu i po skončení přesilovky a snažili se strhnout vedení na svou stranu, stav přesto zůstával stále stejný. Z ničeho nic tak mohlo udeřit na druhé straně, obrovský závar před Kovářem ale brankou neskončil. Vzápětí byl faulovaný rozjetý Květoň a domácí publikum se dožadovalo trestného střílení, hlavní rozhodčí Šindler ale jejich prosby nevyslyšel a přestupek ocenil pouze menším trestem. V závěru měl ještě dobrou možnost ke vstřelení rozdílové branky Šimánek, který šikovně tečoval Vráblíkovo nahození, ale Šindelář svůj tým podržel. O vítězi tak muselo rozhodnout prodloužení.

Do něj domácí vstupovali s výhodou jednoho muže v poli, ale zúročit ji nedokázali. Pár minut po jejím skončení měli možnost rozhodnout hostující hráči. Květoň ztratil kotouč v útočném pásmu a hosté se řítili do přečíslení. Zakončení na sebe vzal Huna a Jakub Kovář měl s jeho nebezpečnou střelou velké problémy. K vidění byl i nadále svižný hokej, který se musel líbit. Jihočechům nepomohly ke vstřelení rozhodující branky ani dvě přesilové hry a tak ani v prvním prodloužení branka nepadla.

Také do druhého prodloužení vstoupili aktivněji Jihočeši, kteří lépe bruslili a přehrávali hostující mužstvo. Ale ani další šance Švihálka, ani velký závar před Šindelářem brankou neskončily. Na ledové ploše v tu chvíli existovalo pouze jedno mužstvo, Vítkovicím jako by docházely síly a výraznějšímu ohrožení Kovářovy branky se prakticky nedostávaly. Velká převaha domácích a místy až drtivý tlak brankou neskončil a tak i po dlouhých 100-ti minutách zůstávalo skóre nerozhodné.

V úvodu dohromady již šesté dvacetiminutovky chyboval Vráblík v obranném pásmu a Svačina měl dobrou příležitost rozhodnout, Kovář byl ale u tyčky včas a zabránil hrozícímu nebezpečí. Minutu na to o sobě dali vědět domácí, ale také Šindelář na druhé straně nedovolil českobudějovickým útočníkům skórovat. Následně Mertl ve vyložené šanci nemířil přesně. Rozhodnutí přinesla 114. minuta. Domácí špatně střídali, čehož hosté dokázali dokonale využít. Peter Húževka dostal při přečíslení dva na jednoho přesnou přihrávku a prostřelil Kováře, který se nestačil přemístit - 2:3. Hosté se tak radují z postupu do čtvrtfinále, pro domácí hokejisty sezona končí.

Vladimír Svačina
Peter Draisaitl (HC MOUNTFIELD): "Vítkovice našly cestu, jak sérii vyhrát. My ne, takže jim mohu jen pogratulovat k postupu. Pro nás sezona končí. Jestli dnes hosté vyhráli zaslouženě nebo ne, nehraje žádnou roli a nikoho to nezajímá."

Peter Oremus (Vítkovice): "Myslím si, že rozhodl výkon celého našeho mužstva podpořený vynikajícím brankářem Šindelářem a postup je zasloužený, protože jsme vyhráli dvakrát v Budějovicích. A ve většině zápasu jsme soupeře převýšili, naše kvalita se projevila. Na tři lajny jsme hráli od druhého inkasovaného gólu a byl jsem si jistý, že to nebude problém, že to zvládnou. To, že měly dnes Budějovice více střel, není důležité. Brankář je tam od toho, aby chytal, a když se domácí neprosadili, tak jsme vyhráli zaslouženě."