02.03.2013, Pavel Kortus ml.

CEB - VIT 0:4 - Mountfield doplatil na koncovku, Vítkovice srovnaly stav série

Č. B u d ě j o v i c e - Českobudějovický Mountfield nedokázala navázat na výhru z prvního duelu a v sobotním druhém zápase série podlehl Vítkovicím 0:4. Jihočeši soupeře i tentokrát výrazně přestříleli, ale brankář Šindelář předvedl neuvěřitelný výkon. Série se za stavu 1:1 stěhuje v pondělí do Ostravy.

Jihočeši vstoupili do druhého utkání série tak, jak skončili to první. Byli plní elánu a dostávali Vítkovice pod tlak. Při první přesilovce byli blízko gólu, kdy nahození od modré tečoval těsně vedle branky Dej. Slovenský forvard měl o pár minut později další možnost, ale zblízka Šindeláře, jenž zaujal místo mezi třemi tyčemi místo Málka, nepřekonal. Hosté se do hry dostali až při první početní výhodě po polovině první části a hned mohli skórovat. Rudolf Huna se hbitě prosmýkl mezi obránci, ale z dobré pozice poslal kotouč mimo tři tyče. Vítkovice se první branky v sérii a vedoucí ve druhém zápase dočkaly v 16. minutě. Húževka vyhrál vhazování pro Denise Reháka, jenž přesnou bombou trefil přesně růžek Kantorovy svatyně. Mountfield mohl okamžitě odpovědět, ale v přesilové hře po zblokované přihrávce zázračně vychytal Šindelář v jasné příležitosti Knotka. Vítkovický brankář se zapotil i při následné minutové početní výhodě domácích pět na tři, kdy zneškodnil rány Vydareného i Kotalíka. Po první třetině tak platil stav 0:1.

Hned na startu druhé třetiny se do přečíslení dva na jednoho řítil Podlešák se Sujou, ale prvně jmenovaný trefil pouze břevno. A tak znovu přišel trest. Petr Strapáč objel branku a nenápadnou střelou překonal Kantora. To Jihočeši byli v koncovce bezradní a Šindelář odolával. Dařilo se mu to i při dlouhé přesilovce čtyři na tři, kdy ho Mountfield ostřeloval jak na běžícím páse. Nedisciplinovaní hosté nabídli Jihočechům další přesilovku pět na tři, která trvala více jak minutu a půl. Ale ani v té svěřenci Petera Draisaitla neskórovali, přestože pouze Aleš Kotalík vypálil na Šindeláře čtyři výživné projektily. Další neúspěchy domácích v zakončení orámovaly Vítkovice dalším trestem. Přečíslení dva na jednoho se štěstím zakončil po Burgrově přihrávce Jan Káňa, čímž stanovil stav po dvou třetinách na 0:3.

Vítkovice definitivně uťaly naděje domácích na zvrat po pár vteřinách závěrečné třetiny. Zmatky v rozehrávce Jihočechů využil Svačina, který se zmocnil kotouče, nabídl ho volnému Rudolfu Hunovi, který nemohl odkrytou klecí pohrdnout. Tím utkání prakticky skončilo. Svěřenci Petera Oremuse se nikam nehnali a zodpovědně bránili. Domácí se snažili alespoň o čestný zásah, ale Šindelář byl prostě neprůstřelný. Zůstalo tomu tak i při pokusu Červeného, který jen tak lehce zacinkal na břevno svatyně hostů. Vítkovice si zbytek utkání pohlídaly a srovnaly stav série na 1:1. Další duel se hraje v pondělí v ostravské ČEZ aréně (17).

Jan Káňa
Peter Draisaitl (České Budějovice): "Byl to zápas, který týmy často odehrají. Dobře jsme začali, měli jsme řadu přesilovek, ale nedali jsme gól, což soupeře nakoplo. A tím bylo po zápase."

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Bylo to úplně jiné utkání než v pátek. Lépe jsme začali, byli jsme aktivnější, dali jsme góly. Myslím si, že po celý zápas, i přes dílčí tlak domácích, jsme měli hru pod kontrolou. Hlavně proto, že jsme byli ve vedení. Vyzkoušeli jsme si i často oslabení ve třech, k tomu bych ale více nechtěl vyjadřovat."