11.12.2020, Denisa Józsová

CEB - TRI 2:1p - Překvapení kola? Výhra Českých Budějovic nad lídrem z Třince v prodloužení!

Nejtěžšího možného soupeře přiválo do Budvar arény dvacáté šesté kolo. Z velké dálky totiž přijel lídr extraligy, a to Třinec. K vidění bylo hodně svižné utkání, ve kterém se hra přelévala z jedné strany na druhou. Jen branek k vidění moc nebylo. V základní hrací době totiž padly jen dvě, po jedné na každé straně. To nakonec rozsekl Ondřej Slováček, a tak Jihočeši berou z tohoto utkání cenné dva body, když porazili nejlepší extraligové mužstvo.

Úvod celého utkání předznamenal to, jak bude nejspíše vypadat tempo hry. To bylo totiž hodně rychlé a hra se přelévala ze strany na stranu. Viděli jsme pokusy Alberta Michnáče či Davida Gilberta, avšak třinecký gólman si s jejich pokusy poradil. Celkem brzy si Oceláři zahráli přesilovou hru. Stránský měl velmi dobrou možnost, ale tváří v tvář Paterovi neuspěl. Hra se nadále přelévala ze strany na stranu a Jihočeši si také zahráli přesilovou hru. Střelecké štěstí zkoušel Zdeněk Doležal, ovšem Štěpánek si s jeho pokusem poradil. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Obrovskou šanci měli Jihočeši na začátku druhé třetině a klidně mohli jít do vedení. Přikryl poslal fantastickou přihrávku od mantinelu před branku, kde byl úplně sám Zdeněk Doležal, který však nezacílil přesně. Úvod druhé periody přinesl parádní podívanou a šance střídala šanci. Branky jsme se však nedočkali. Moto si dokonce vybojoval přesilovku pět na tři. První polovina se mu sice nepovedla, ale v té druhé měl obrovský tlak, přesto ani tentokrát gól nepadl. Roman Přikryl si v následné přesilové hře vybojoval trestné střílení, při kterém dostal důvěru. Vyzkoušel střelu mezi betony, avšak Štěpánek si s jeho střelou poradil. Prostřední část utkání rozhodně nenudila a ke konci se diváci přece jen dočkali branky a pár diváků v Budvar aréně se mohlo radovat, prosadily se České Budějovice. Albert Michnáč si najel do pásma po pravé straně. Následně se s tím nemazal a střelu zápěstím poslal přesně do růžku na zadní tyčce – 1:0. Po dvou třetinách tak byli spokojenější domácí, kteří vedli o gól.

Se závěrečnou sirénou druhé části však dostal Roman Přikryl trest pět minut + do konce zápasu a Jihočechy tak čekalo dlouhé oslabení. Jenže Budějovice nehrály v oslabení vůbec špatně, naopak! Zajímavé šance měli Albert Michnáč a Matouš Venkrbec, jenže ani jeden z nich se neprosadil. Oceláři se navíc využití přesilové hry dočkali, a tak bylo srovnáno. Tomáš Marcinko zůstal na chvilku osamocený na brankovišti a přesně v tu chvíli na něj zamířila přihrávka. Pro hostujícího útočníka už to byla jednoduchá pozice – 1:1. Hosté navíc mohli otočit skóre po špatné rozehrávce Patery, avšak ani jeden z nich se do prázdné branky netrefil. Zbývalo něco málo přes šest minut a Jihočeši si ještě vybojovali přesilovou hru. Jenže ta hodně rychle skončila, když domácí udělali chybu a Pavel Pýcha ji hasil faulem. Na samotném konci jsme viděli po jedné obrovské šanci na obou stranách na rozhodnutí, ale oba gólmani vytasili skvělé zákroky, a tak šlo se do prodloužení.

To navíc mohlo skončit velmi rychle. Stránský se dostal za obranu a Pavel Pýcha musel zatáhnout za ruční brzdu. Zahákoval soupeře a také Třinec jel trestné střílení. To si vzal na starosti právě Matěj Stránský, avšak jeho střelu Patera vyrazil. Poté ujel všem Ondřej Slováček, ale ten byl ve finální fázi podražen. Motor tak jel druhé trestné střílení v zápase. Ten toho ale moc nevymyslel a Štěpánek mu touš vypíchl. Jenže Budějovice se nakonec přece jen radovaly z první výhry v sezóně na domácím ledě. Ondřej Slováček znovu všem ujel, když vypíchl kotouč u mantinelu. Tentokrát se s tím nepáral a svou střelou vymetl pavouky v horním růžku u pravé tyčky – 2:1. Motor tak porazil lídra tabulky a poprvé vyhrál prodloužení v extralize.

Václav Prospal (Motor): Podali jsme parádní a obětavý výkon. Kluci dodrželi to, co jsme si řekli před zápasem. Tentokrát jsme odehráli celých šedesát minut plus prodloužení. Druhý bod pro nás je zasloužený za nasazení a výborný přístup podpořený vynikajícím gólmanem. Porazit vedoucí tým tabulky pro nás byla obrovská výzva. Dneska nastoupil takový mančaft, který s tak vynikajícím soupeřem byl schopen držet krok. Jsem za kluky strašně rád, že se nám to povedlo.

Václav Varaďa (Třinec): Z výsledku jsme zklamáni. Bylo to bojovné utkání. Domácí hráli nesmírně obětavě a bylo těžké se proti nim prosadit. Ve třetí třetině jsme šli nahoru, když nám pomohla pětiminutová přesilovka. Budějovice podržel gólman. V prodloužení jsme mohli z trestného střílení získat druhý bod, ale nedali jsme.