30.09.2012, David Lukeš

CEB - KLA 2:6 - Střet s hvězdami NHL nedopadl pro MOUNTFIELD dobře

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V rámci 7. kola extraligy zavítalo na jih Čech Kladno a dlouho očekávaný soupeř dokázal vyprodat Budvar Arénu. Natěšení diváci se dočkali největších hvězd kladenské líhně, ty ale publikum svou hrou moc nepotěšily. Úderná trojice Jágr - Plekanec - Tlustý je podepsána u čtyř branek Středočechů, za MOUNTFIELD pouze korigovali René Vydarený a Jiří Šimánek.

Jaromír Jágr a jeho létající cirkus by si mohl nárokovat provizi při návštěvách venkovních kluzišť. Jeho ansámbl se zárukou vyprodává arény, byť slunko ještě tak tak splňuje letní parametry a hokej by stále papírově měl svádět fanouškovský souboj s fotbalem. Jenže hvězdná ekipa Středočechů působí na fanoušky jako magnet a nejinak tomu bylo i na jihu Čech. Všech 6 421 lístků zmizelo z pokladen a většina z jejich majitelů se dostavila do ochozů dlouho před úvodním buly. A přišli přivítat i jednu navrátivší se personu v červeném budějovickém dresu - konečně naživo mohli aplaudovat Radkovi Martínkovi!

Do zápasu vstoupili svižněji hosté. Úvodní pokusy šlo sice označit jako propagační, nicméně v 5. minutě putoval na trestnou lavici Aleš Kotalík a na světě byla první přesilovka Rytířů. Kombinaci Plekance s Kaberlem zakončil přesnou ranou Jiří Tlustý - 0:1.

MOUNTFIELD si určitě představoval lepší začátek. Jeho borcům chvíli trvalo, než strávili první hořkou pilulku. Přesto se ve druhé části úvodní dvacetiminutovky dostali do tempa a tlačili se čím dál tím víc k Cháberově brance. Kotalík ani Šimánek však do černého ze slibných pozic nemířili.

Prostřední třetina - ke smůle Budějovických - kopírovala tu úvodní. Na puk vlnící síťku v jejich brance se opět nečekalo dlouho. Ve 24. minutě využil Jaromír Jágr komplikovanou rozehrávku Jihočechů za jejich klecí a využil svých fyzických parametrů, aby vyjel před brankoviště a ač tísněn, zakončil pod víko - 0:2. Otřesené Jihočechy ještě více nahlodal jejich bývalý spoluhráč David Kuchejda, který vymyslel třetí zářez pro Davida Mocka - ten po Kuchejdově zavezení puku mezi kruhy přesně vymetl horní růžek a Sáblík byl opět bezmocný - 0:3.

Jiskra naděje se na chvíli zažehla ve 31. minutě. To na modré napřáhl René Vydarený a svůj projektil doslova procedil skrz Cháberovy betony - touš se dokutálel těsně za brankovou čáru - 1:3. Jihočeši očividně pookřáli a drápali se po chyceném stéblu ven z bláta, do nějž je Kladenští dvěma brankovými údery posadili.

MOUNTFIELD stupňoval svůj tlak a diváci si začali říkat o další branku v síti hostí. Jenže udeřilo na druhé straně. Sen Budějovic o obratu utnul Tomáš Plekanec, jenž dorazil do odkryté klece touš vyražený po střele Marka Židlického - 1:4. Své vedení si Rytíři pro jistotu před přestávkou ještě jednou pojistili. Tentokrát se prosadil Jakub Valský, jenž měl na mezikruží dostatek prostoru, aby zalícil a přesnou trefou vyhnal Sáblíka z branky - 1:5.

Dvě kladenské slepené branky z konce druhé třetiny předurčily ráz třetí třetině a vlastně i to, že jejích dvacet minut bude posledním obdobím zápasu. V podstatě poklidný hokej utnula 50. minuta, v níž přišlo zaváhání Petera Frühaufa na vlastní obranné čáře, po němž se řítil na Kantora Jaromír Jágr. Záchranná brzda v podání slovenského beka znamenala jediné - trestné střílení. V generačním souboji si poradila zámořská hvězda, když zakončením mezi betony mladého budějovického gólmana zvýšila už na 1:6.

Domácí fanoušky mohla potěšit alespoň konečně využitá přesilovka v 60. minutě, když se dorážkou v předbrankovém prostoru prosadil Jiří Šimánek - na víc, než na zmírnění prohry v poměru 2:6, to však nestačilo. Hosté si odvážejí zaslouženou výhru, jíž šli naproti solidní efektivitou proměňování šancí. Hokejisté MOUNTFIELDu už mohou jen přemýšlet, zdali by dosáhli na bodový zisk, pokud by ubrali velkých chyb v defenzívě i občas na přehnané míře respektu k posílenému soupeři.

Jiří Tlustý

Peter Draisaitl (Č. Budějovice): "Z nějakého důvodu, který musíme najít, jsme nebyli schopní dlouho se dostat do hry. Prohrát můžeme, ale ne takovým způsobem jako dnes. Na ledě byli hráči, kteří vyloženě nechtěli vidět puk. Něco takového jsem tady ještě nezažil. Měli jsme večery, v nichž jsme ukázali, že to funguje, ale dnes 60 minut nic. Když hráči nepředvádějí, co umí, je to mezi ušima."

Jiří Kopecký (Kladno): "Pro Budějovice je výsledek trochu krutý, jejich hra nebyla tak špatná. Rozhodla asi první třetina, kdy jsme byli pod tlakem, ale přesto jsme vedli 1:0. Paradoxně nás nastartovalo oslabení v úvodu druhé části, kdy jsme přišli pozdě na led, protože hodiny v šatně špatně ukazovaly. Trest nás naštval a mužstvo se zvedlo. Musíme ocenit publikum, které tleskalo Jágrovi po vstřelení gólu."