MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
20.07.2021, Michal Špírek

Útočník Jiří Novotný ukončil kariéru

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Sedmatřicetiletý útočník Jiří Novotný už další starty v profesionálním hokeji nepřidá, Motor neposílí. Rozhodl se totiž ukončit svou bohatou kariéru. Do velkého hokeje vstoupil v Českých Budějovicích. Čtyři sezóny strávil v NHL, devět jich zapsal v KHL a poslední tři roky válel ve Švýcarsku.

Dlouho bylo ve hře, zda se Novotný nestane další posilou Motoru. Pro zkušeného útočníka to nebylo lehké rozhodování, ale nakonec zvolil možnost kariéru aktivního hokejisty uzavřít. Své rozhodnutí sdělil nejdříve právě představitelům Motoru. Chce se více věnovat rodině a vyhlíží nové pracovní příležitosti. "Slíbil jsem klukům z vedení Motoru, že jim to oznámím jako prvním. Hokej na profesionální úrovni už hrát nebudu. Startuje nová životní etapa, stal se ze mě agent u Jirky Hamala v GMG Sport Management. Získal jsem licenci pro švýcarský trh, kde bych měl operovat. Už jsem začal a cítím, jak mě nová práce naplňuje," sdělil Jiří Novotný pro deník Sport.

Jiří Novotný zaznamenal v kariéře velké úspěchy. V Budějovicích odehrál jako poslední sezónu 2001/02, po boku například Petera Bartoše či Romana Horáka staršího. "První zápasy za áčko jsem hrál ještě na starém stadionu, což se mi líbilo. Pak následovaly povodně a bylo to takové zvláštní, pamatuji si, že sezónu jsme začínali v Táboře, dojížděli jsme, sezóna neskončila bůhvíjak, neudělali jsme ani play-off. Ač jsem z Jindřichova Hradce, tak v Budějovicích žiju od patnácti let, kdy jsem tam odešel na školu. Vzpomínám jen v dobrém, hrál jsem s hodně dobrými zkušenými hráči, kteří tam v tu dobu byli a dokonce jsem se jako mladý hráč dostal do národního týmu, kde jsem odehrál pár zápasů na Euro Hockey Tour. Pak už jsem odešel do Ameriky," vzpomínal pro náš web v rozhovoru na začátku letošního roku.

V roce 2001 byl draftován v prvním kole Buffalem Sabres. Po třech sezónách v AHL si svou pílí a cílevědomostí vybojoval starty v NHL. Celkem v nejslavnější hokejové soutěži světa odehrál 189 zápasů, kromě Buffala oblékal i dres Washingtonu a Columbusu. Poté zamířil do KHL, kde od ročníku 2009/10 strávil celkem devět sezón. Nastupoval za Atlant Mytišči, Barys Astana, pražského Lva, Jaroslavl, Čeljabinsk a Ladu Togliatti. Ve Lvu Praha byl kapitánem, v Jaroslavli a Togliatti vykonával funkci asistenta kapitána. Poslední tři sezóny pak strávil ve švýcarské nejvyšší soutěži v dresu HC Ambrì-Piotta.

Jiří Novotný dosáhl i významných reprezentačních úspěchů. Byl členem týmu na zimních olympijských hrách v Soči, představil se na celkem osmi světových šampionátech. V roce 2010 se stal mistrem světa, kromě toho získal i dvě bronzové medaile (2011, 2012). Celkem za národní tým zasáhl do 151 zápasů a vstřelil 24 gólů.

Sociální sítě

Krátké ohlédnutí za dnešní autogramiádou s Budvarem v Masných krámech! ????@narodni_pivovar

hcmotor.cz/clanek.asp?id=…Přinášíme vám další pokračování seriálu o kapitánech. Tentokrát jsme vyzpovídali Radka Ťoupala, který...

Přijďte si zítra v 17 hodin do Masných krámů pro podpis vybraného hráče svého oblébeného Motůrku a dát si k tomu třeba tamní...

40. narozeniny slaví bývalý obránce Peter Frühauf. V ČB 1 sezona (2012-13), 42 zápasů, 4 góly, 11 kanadských bodů, 30 trestných...