16.04.2005, Antonín Vansa

MS do 18 let v Českých Budějovicích - den třetí

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po třetím hracím dnu je ve skupině A rozluštěna první tajenka. Ruští hokejisté se výhrou 2:1 nad Dánskem definitivně zbavili strašáku skupiny o udržení. Tým Michaila Slipčenka zatím turnajem prochází bez ztráty kytičky a svou formu se pokusí potvrdit i proti Německu v jediném utkání čtvrtého hracího dne.
Kanada se dostává do problémů. Po prvním nepřesvědčivém vystoupení proti týmu Německa jeden z největších favoritů celého turnaje klopýtl v duelu se Švédskem. Přitom vstup měl zámořský celek ideální. Hned po jedenácti vteřinách hry dostal možnost hrát přesilovou hru, s níž však naložil prachbídně. Navíc v sobotu Kanadě zlomily vaz hrubé chyby. Tu první vytvořila trojice Gragnani, Brassard, Betram, která bezhlavě napadala švédskou rozehrávku v útočném pásmu. Jenže puk nezískala a do brejku se na druhé straně dostala dvojice Bäckström - Sunna a druhý jmenovaný trefil přesně pravý horní růžek branky Priceho. Kanada se prakticky během celé úvodní třetiny nezmohla na odpověď. Uchýlila se tak k zastrašovací taktice, která stála soubor kouče Campa pět vyloučených hráčů během prvních patnácti minut.
Javorové listy srovnaly skóre až v úvodu druhé třetiny. V přesilové hře posílal Ryan O´Marra z levého kruhu přihrávku na vzdálenější tyč a nešťastník Ribbenstrand si srazil touš do vlastní sítě. O´Marra, jednoznačně nejlepší hráč Kanaďanů, tak dosáhl už své druhé branky na turnaji. Kanadský tlak viditelně zesílil, ale paradoxně to byli Švédové, kteří si vypracovali výraznější šance. V 28. minutě minul Sunna prázdnou branku po nahrávce Bäckströma, ale v čase 29:58 už se červené světlo za Pricem rozsvítilo. Souboj dva na dva u hrazení skončil Nilssonovým nahozením z nulového úhlu na branku a kanadský brankář překvapivě inkasoval.
Úsměvný moment určil definitivně další ráz zápasu. Kanada se marně tlačila před branku Modiga a Švédové z ojedinělých brejků mohli rozhodnout. "Máme trošku problémy s evropskými pravidly. Měli jsme jen několik dní na to, abychom si na ně zvykli. Věřím, že se ještě zlepšíme," poukázal na největší slabinu svého mužstva kanadský trenér Shawn Camp. Švédové si v samotném závěru sami zkomplikovali situaci. V čase 58:48 po odpískání naprosto nepochopitelně sekl Nilsson Bertrama a Kanada dostala možnost hrát v pěti proti čtyřem. Početní výhodu navíc kouč Camp umocnil v čase 59:10 odvoláním brankáře, ale na kýžené vyrovnání Kanaďané nedosáhli. "Podali jsme velice taktický výkon. Očekávali jsme tvrdou hru, proti které jsme mohli uspět jen s taktikou vyhazovaných puků a čekání na brejk. Jsem rád, že jsme dokázali hrát zodpovědně celých šedesát minut," liboval si švédský kouč Mikael Tisell, který Kanadu jako trenér porazil poprvé v kariéře.

Rusko se po sobotním programu výrazně přiblížilo účasti v play-off. Sborná dokázala porazit druhého z dua severských soupeřů Dánsko a posunula se do čela tabulky skupiny A. A to jí navíc chyběl nemocný útočník Istomin, který ve čtvrtek proti Švédům odvedl vynikající výkon, a Alexandera Bumagina, který letos nastoupil v ruské superlize k několika zápasům za Ladu Togliatti, posadili ruští trenéři na střídačku hned po první třetině. "Hrál špatně," konstatoval stroze ruský kouč Michail Slipčenko. Úvod zápasu příliš hokejové krásy nepřinesl. Oba týmy se víceméně jen oťukávaly a z absolutní šedi vysvitly jen výborné příležitosti Samsoe-Jensena a na druhé straně šikovného Romanovského. Druhá část hry začala ve zcela odlišném duchu. Rusy mohla poslat do vedení rychlá akce po ose Varlamov - Žarkov - Zjuzin, ale brankář Dahm se prezentoval parádním rozklekem a ruskou příležitost zneutralizoval.
První gól přišel ve 28. minutě. Dánové sice nevyužili šestapadesát vteřin dlouhou přesilovku 5 na 3, ale krátce po jejím skončení tečoval Mikkel Bodker nahození od Holtena Mollera a překonal ruského brankáře Varlamova. Rusové odpověděli taktéž v přesilovce. Od modré čáry napřáhl Anikjenko a trefil prudkou ranou přesně prostor pod vyrážečkou Dahma. Dánům od poloviny druhé třetiny začaly viditelně ubývat síly a začalo bránit přijatelnou remízu. Ruský tlak gradoval v 53. minutě. Po několika slibných šancích procedil puk mezi betony Dahma Sopin a vstřelil vítězný gól utkání. "Jinak jsme ale nehráli dobře. Doufám, že se hráči brzy proberou a vrátí se k tomu, co jsme hráli dříve," zlobil se Slipčenko.
Severský celek nakonec sahal po vyrovnání. V závěrečných třech minutách se do perfektních příležitostí dostali Bach a Madsen, ale gólman Varlamov dánské pokusy pochytal. Téměř dvouminutovou power-play už Dánové nedokázali přetavit v kýžený gól a dokonce málem inkasovali. Letargie ruských hokejistů však zapříčinila, že utkání skončilo těsnou prohrou Dánska 1:2. "Měla to podle mě být remíza. Odehráli jsme opravdu dobrý zápas," litoval prohraného utkání kouč dánského týmu Leif Thomsen.

MOMENT DNE

Hloupější vyloučení asi ani neexistuje. Švédové vedli 2:1 nad Kanadou a trenér Mikael Tisell stál na pokraji historického úspěchu, který spočíval v jeho první výhře nad zámořským soupeřem v kariéře. Jenže v čase 58:48 sekl v přerušené hře střelec rozdílového gólu Johan Nilsson kanadského útočníka Bertrama a finksý rozhodčí Levonen mu udělil dvouminutový trest. Kanada dostala výhodu přesilové hry, odvolala brankáře a mohla nakonec uzmout alespoň bod. Naštěstí pro Švédy zůstalo netaktické vyloučení Nilssona nepotrestáno.

HVĚZDA DNE

Semen Varlamov (Rusko) - Ruského gólmana zasypali Dánové sprškou pěti ostrých ran v závěrečné power-play, ale gólman, který nastoupil ke svému prvnímu zápasu na turnaji, odolal. Hlavně díky němu špatně hrající Rusové dosáhli na těsné vítězství. Trenér Michail Slipčenko má po dvou odehraných kolech určitě příjemné starosti s obsazením brankářského postu, poněvadž velice solidní výkon odvedl už ve čtvrtek Ilja Proskurjakov.

SMOLAŘ DNE

Carey Price (Kanada) - Kanadský brankář si určitě svou premiéru na turnaji představoval jinak. Měl Kanadu dovést k druhému vítězství na turnaji, ale nakonec se stal jedním z nejhlavnějších viníků její první porážky. V čase 29:58 pustil velice laciný gól od Nilssona, který střílel z téměř nulového úhlu od pravého mantinelu. Jinak však neměl jednoduchou úlohu. Švédové se do útoku nehrnuli a čekali na brejky. Na Priceho letělo jen dvacet ran.

Výsledky

Švédsko vs. Kanada 2:1 (1:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Sunna (Bäckström, Petterson) - 1:0, 24. O´Marra (Gragnani, Latendresse) - 1:1, 30. Nilsson - 2:1. Rozhodčí: Levonen (Finsko) - Dedioulia (Bělorusko), Olenin (Rusko). Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Diváci: 2 103. Střely na branku: 18:28.
Nejlepší hráči: Bergfors - Pyatt.

Kanada: Price - Bourdon, Mikkelson, Letang, Parent, Kurceba, Gragnani, Paquet, Hobson - Latendresse, Brassard, Bertram - Setoguchi, O´Marra, Pyatt - Bass, Clutterbuck, Clune - Neal, Lawrence, Yellowhorne. Trenér: Shawn Camp.

Švédsko: Modig - From-Björk, Hjalmarsson, Hellström, Morin, Andersen, Ribbenstrand, Öhman - Pettersson, Ritola, Zackrisson - Bergfors, Bäckström, Sunna - Molinder, Nilsson, Dahlberg - Johansson, Hornqvist, Andrersson. Trenér: Mikael Tisell.

Rusko vs. Dánsko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Mikkel Bodker (Holten Moller, Jakobsen) - 0:1, 30. Anikjenko (Krysanov) - 1:1, 53. Sopin (Zubov) - 2:1. Rozhodčí: Turčan - Michal Čech, Kalivoda (Česká rep.). Vyloučení: 8:11, navíc Arvidsen (Dánsko) na 10 minut. Využití: 1:1. Diváci: 1 253. Střely na branku: 40:23.
Nejlepší hráči: Krysanov - Dahm.

Rusko: Varlamov - Zubarev, Poleščuk, Anikjenko, Buravčikov, Nikitin, Pachomov, Osipov - Krysanov, Bumagin, Kučerjavenko - Sopin, Zubov, Veličkin - Zjuzin, Makarov, Žarkov - Romanovskij, Truchno, Antosik.
Trenér: Michail Slipčenko.

Dánsko: Mads Bodker, Nielsen, K. Jensen, Schaarup, Hentze, Holten Moller, Arvidsen, Allesoe - Olsen, Madsen, Bach - Christensen, Samsoe-Jensen, Jakobsen - Vaagensoe, Mikkel Bodker, J. Jensen - Phillips, Herlet, Moberg.
Trenér: Leif Thomsen.