27.05.2018, Marek Baloun

JUN: CEB - JEK 2:3 - Česko-ruský zápas dopadl lépe pro východní tým

ČESKÉ BUDĚJOVICE — V rámci letní přípravy sehrála juniorka přátelský zápas s týmem z ruského Jekatěrinburgu. Oba celky předvedly pěknou svižnou hru, góly Matouše Hrubce a Jakuba Čížka ale výhru nezajistily. Z té se tak mohl radovat východní celek.

Do zápasu vstoupily oba celky velmi rychlým stylem. Ruský celek nasadil ostré tempo, na které si museli Jihočeši zvyknout, za chvíli už to ale vypadalo, jak kdyby v něm byli od začátku. Hra se přesouvala od jedné branky ke druhé a brankáři si sotva kdy oddychli. Na gól se tak čekalo do poloviny sedmé minuty. K puku se totiž po chybě v rozehrávce dostal Alexander Tamizcěv, který přesnou ranou pokořil gólmana Svobodu a otevřel skóre. Radost hostům ale vydržela jen sedmdesát sekund. To se totiž puku ujal Šimon Masopust, který ho posunul dál na Matouše Hrubce, který překonal gólmana Ledera. Hra se tak vrátila zpět na začátek, kdy se oba týmy přetahovaly o nadvládu nad hřištěm a ostřelovaly gólmany z různých pozic. Motor měl obrovskou příležitost jít do vedení ve třinácté minutě, když si Leder nepohlídal situaci kolem branky a jeden z budějovických hráčů mohl zasunout puk za jeho levý beton. Provedení ale nebylo dostatečně přesné, aby se domácí celek mohl radovat.

Do druhé třetiny vstoupil Motor rovnou s pětiminutovou přesilovkou. Dvě vteřiny před koncem úvodní třetiny totiž Daniel Zajcev ošklivě zasáhl do obličeje kapitána Michala Silného, který otřesen ztratil rovnováhu a potřeboval téměř dvacet vteřin a několik pokusů, než se za asistence spoluhráčů dokázal udržet na bruslích. Hlavní sudí nepotřeboval vidět ani krev přítomnou v jeho obličeji, aby bez debat poslal Zajceva do sprch. Motor svého kapitána pomstil už po minutě a půl. Puk si vzala jedna z nejproduktivnějších dvojic všech budějovických celků, duo Matěj Toman a Jakub Čížek. Právě druhý jmenovaný byl tak rychlý, že nachytal Ledera natolik nepřipraveného, že gólman zůstal ve stoje, koukaje do strany, zatímco puk mu projel po ledu mezi nohami. To byla ale poslední branka, kterou hosté inkasovali. O deset minut později do klece nastoupil doposud náhradní brankář Slotov, kterého už Jihočeští hráči nepřechytračili. Naopak hosté dokázali zásluhou vyrovnat, když obrana domácích udělala obrovskou chybu v rozehrávce před svou svatyní a příležitosti se chopil Danila Očkov, který se ocitl sám před gólmanem Motoru a střelou nad levé rameno nedal Svobodovi žádnou šanci.

Třetí třetina se nesla ve znamení boje o všechno. Motor, který bojoval o vyrovnání, vystřídal v brance Svobodu za Martina Lidáka, který ale dokázal držet svou nulu jen osm minut a čtyřiačtyřicet vteřin. To se na scéně opět objevil Alexander Tamizcěv, který se nejlépe vyznal v boji na hranici brankoviště a našel skulinku, kterou si brankář s dvojkou na dresu nepohlídal. Zbylých jedenáct minut Motor dělal první poslední, aby dostal zápas alespoň do prodloužení, trápila ho ale koncovka hlavně nedisciplinovanost, která mu i zabránila odvolat Lidáka dříve než pětatřicet před koncem utkání. Změna skóre se ale neudála a výhru tak putovala k ruskému celku.

Branky a nahrávky: 6. Tamizcěv, 7. Hrubec (Masopust), 21. J. Čížek (Toman), 38. Očkov, 48. Tamizcěv Vyloučení: 6:5, navíc Zajcev (JEK) 20 min. Využití: 1:0 Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3

HC Motor České Budějovice: Svoboda (od 40. min. Lidák) - Šafář, Svach, Hubata, Kubíček, Vávra, Remta, A. Čížek, Pavlát - Silný, Krcho, Řezáč, Beránek, Toman, J. Čížek, Masopust, Hrubec, Vaculík, Petřík, Grossmann, Šedivý.

Avtomobilist Yekaterinburg: Leder (od 31. min. Slotov) - Salov, Barakovskij, Baranav, Zajcev, Čudajev, Glazarin, Tamizcěv, Ovčinikov, Očkov, Sulin, Čermašencev, Kokurin Těmofej, Razlivinskich, Finěvič

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....