MADETA MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
24.01.2011, Miroslav Mayer

Extraligu chceme zachránit, tvrdí českobudějovičtí junioři

Č. B u d ě j o v i c e - Pátečním kolem skončila základní část NOEN juniorské extraligy. Týmu HC České Budějovice se nedařilo. Zůstal ve skupině mužstev, která budou bojovat o udržení v nejvyšší juniorské soutěži. Sestup do ligy juniorů by mohl mít pro českobudějovický hokej nedozírné následky. Mužstvo se proto musí semknout a soutěž udržet. Tři největší opory mužstva hodnotí dosavadní průběh soutěže a zamýšlí se nad jejím pokračováním. Nejzkušenější z nich je útočník Aleš Ježek.

Junioři jsou v podobné situaci jako byli loni. Jenže je tu velký rozdíl. Letos přímo sestupují čtyři mužstva a ještě páté nejhorší mužstvo bude hrát baráž o udržení v extralize. Ve skupině bojující o udržení je deset mužstev a žádné nebude chtít sestoupit. Jihočeši se zatím nacházejí na pátém místě a mají náskok sedmi bodů na Kladno, kterému zatím patří místo zaručující baráž. Je proto třeba zmobilizovat síly a zabojovat. Hráči jsou si vědomi nebezpečí sestupu a chtějí soutěž zachránit. V průběhu sezóny sáhlo vedení k výměně trenérské dvojice, ale ani noví trenéři nedokázali dohnat bodové manko.

Myslel jsem, že budeme hrát výše, říká Pavel Kantor

V brance českobudějovického mužstva se v roli jedničky většinou objevuje brankář Pavel Kantor. Pro brankáře je velmi těžké chytat za mužstvo, kterému se nedaří. Přesto v mnoha zápasech mužstvo výrazně podržel a prokázal svoje kvality.

Jste českobudějovickým odchovancem, ale v mládežnických mužstvech jste příliš šancí nedostával. Letos jste v roli brankářské jedničky a mužstvu se nedaří.
Před sezónou jsem přišel s očekáváním, že budeme hrát někde výše. Mužstvo tady bylo velice ambiciózní. Situace se z mnoha důvodů změnila a pro nás to není nic příjemného. Nikdo nechce hrát o udržení, ale musíme to zvládnout.

Přišel jste do týmu a dostal jste post brankářské jedničky. Jak jste s tím byl spokojen?
Po této stránce jsem byl spokojen. Přestože moje výkony i výkony mužstva nebyly optimální, tak jsem pořád dostával příležitost a za to jsem byl vděčný. Samozřejmě se sezónou nemohou být spokojený ať po stránce týmové, tak po stránce svojí. Pokud se nedaří týmu, tak se výrazné výkony jednotlivců hledají velmi těžko.

Prakticky od začátku sezóny se vám nedařilo. Řešili jste situaci mezi sebou v kabině?
Mluvili jsme o tom. Od začátku situace pro nás nebyla příznivá, takže jsme hledali důvody, proč se nedaří a hledali jsme něco, čím bychom to mohli napravit. Když se to nepodařilo nám hráčům, tak muselo dojít k výměně trenérů. Změna nám prospěla, ale ztráta byla velká a dohnat se nám ji nepodařilo.

Padla tu zmínka o změně trenérů. V čem nastala ta největší změna?
Nechci říct, že přišli lepší trenéři za horší! Když nastane změna trenéra, tak mužstvo dostane nový impuls. Myslím si, že se změnily různé věci jako třeba taktika nebo ve hře v našem obranném pásmu. Dříve jsme dostávali hodně branek a to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme neměli výsledky na začátku soutěže.

V trenérech to nebylo, je si jistý Miloslav Jáchym

Jednou z opor mužstva je obránce Miloslav Jáchym. Další odchovanec českobudějovického hokeje, který si zahrál semifinále juniorské extraligy před dvěma roky a pak krátce působil v Kometě, aby se v průběhu loňského roku opět vrátil do rodného klubu. Patří mezi zkušené hráče, kteří umějí dobře vystřelit, rozehrát a nebojí se hru přitvrdit. Vede tabulku produktivity obránců mužstva.

Vy jste hrál před dvěma lety v mužstvu, které v semifinále potrápilo Vítkovice. Jaký je rozdíl mezi týmem před dvěma lety a teď?
Tehdy jsme přišli do mužstva jako mladí a přidali jsme se ke „starým“ hráčům. Byli to výborní hráči, kteří nás táhli. Mužstvo mělo sílu a vyrovnané tři pětky. Teď je to takové rozházené. Nevím, jestli si mladší kluci myslí, že budou hrát play-off v dorostu a na juniory se moc nesoustředí. Teď se musíme hlavně semknout.

Jak vy jste vnímal změnu trenérů u mužstva během sezóny?
Byl to pro mužstvo impuls a myslím si, že jsme si všichni uvědomili, že musíme začít hodně tahat. Když nás trénuje manažer mládeže a musí sám sebe odvolat, tak to už je na zamyšlení. Všichni kluci si to srovnali v hlavě a začali jsme hrát. Změnil se i systém, vlastně se to kompletně překopalo a začalo to jít k lepšímu. V trenérech to určitě nebylo. Je to jen o hlavách hráčů.

Mužstvo dokáže vyhrát pár zápasů po sobě se silnými mužstvy a pak prohraje se slabším soupeřem po špatném výkonu.
Dokážeme porazit silné mužstvo i v oslabené sestavě a pak hloupě prohrajeme. Nevím, jestli je to podle toho, jak se vyspíme. Nehrajeme pořád stejně, nepodáváme vyrovnané výkony.

Dostáváte hodně prostoru na ledě, hrajete přesilovky i oslabení. Jak jste s tímto postavením spokojen?
Jsme spokojen, dostávám dost prostoru. Většinou hraju s mladším bekem a pomáhám mu.

Je pro vás motivace hrát soutěž o záchranu extraligy, nebo to berete jako povinnost?
Motivace to je i není. Beru to tak, že klub pro mě něco udělal a já bych se mu měl svými výkony odvděčit. V budoucnu se chci hokejem živit a mířit někam výše. Musíme soutěž zachránit za každou cenu!

Chci tomu tady pomoct, hlásí Aleš Ježek

Dalším hráčem, který svými výkony vyniká v juniorském týmu, je útočník Aleš Ježek. V loňské sezóně vyhrál kanadské bodování mužstva. Letní přípravu absolvoval s HC MOUNTFIELD, ale většinou se objevoval v Táboře a v Písku. Do mužstva naskočil během sezóny, aby mu svými zkušenostmi pomohl.

Vy jste do mužstva přišel až během sezóny, když už mužstvo nebylo v herní pohodě. V čem byl rozdíl oproti minulým sezónám v juniorce?
Loni to probíhalo vlastně stejně. Změna trenérů vždycky pomůže a mužstvo pak vyhrává, ale v závěru nám chybělo pár bodů k postupu.

Mužstvo podává velmi nevyrovnané výkony. Většinou porážíte spíše ty silné celky. Kde může být příčina?
Může to být únava z předešlého zápasu ze silným týmem, nebo i lehkovážnost. Většinou prohráváme první třetiny, kde dostáváme góly a pak se to těžko obrací.

V loňské sezóně jste byl nejlepším hráčem v kanadském bodování a letos zatím moc bodů nezískáváte.
Je těžké srovnávat soutěže. Hraju tady, v Táboře nebo v Písku. Je to rozdílné a všude po mně chtějí něco jiného. Tam mám bránit a tady zase útočit, je těžké se s tím srovnat.

I vy jste byl součástí mužstva, které hrálo semifinále s Vítkovicemi. V čem jsou ta mužstva jiná?
Myslím, že je to skoro stejné. Rozdíl je v tom, že když se nedaří, tak se nedaří. Odešlo hodně kluků, jinak mě nic nenapadá.

Vy už hrajete dospělý hokej a teď budete hrát s juniorkou o záchranu. Motivuje vás tato soutěž?
Chci tomu tady pomoct. Pokud by se spadlo, tak by to bylo hodně špatné pro Budějovice i pro jihočeský hokej. Pro mě osobně by bylo lepší hrát dospělý hokej, ale když jsme tady, tak chci vyhrávat. Myslím si, že soutěž zachráníme.

Jste nejzkušenější hráč v mužstvu. Jaká je vaše úloha v kabině?
Musím se snažit kluky vést. Patřím mezi nejstarší, takže se je snažím podporovat a ukázat jim svým výkonem, jak se má hrát.

Nastupujete v útoku s mladými hráči. Jak se vám s nimi hraje?
Já už jsem s nimi hrál i loni. Jsem na ně zvyklý a sedli jsme si.

Sociální sítě

Dnes uběhlo 90 let od chvíle, kdy byl náš klub několik minut od mistrovského titulu. Neuvěřitelný příběh brankáře Františka...

hcmotor.cz/clanek.asp?id=…Martin Novák naskočil do sezony velice úspěšně. Pak se ale zranil a bylo pro něho těžké se dostat...

? Motor představuje nový trenérský tým! Vedoucím sportovního úseku a hlavím trenérem se stává Jaroslav Modrý, po boku bude mít...

Letošní poslední zápas přinesl hned několik loučení na českobudějovické straně. Poslední duel však úspěšný nebyl, jelikož Motor...