ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
03.12.2017, Karel Svoboda

Bělohlav: Tajným cílem je postup do finálové čtyřky

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Po skončení základní části extraligy staršího dorostu a návratu týmu z ruského zájezdu jsme u klubového mikrofonu vyzpovídali hlavního trenéra dorostenců Radka Bělohlava.

Než se dostaneme k základní části extraligy staršího dorostu, tak se vraťme na úplný úvod letošní sezóny. Jak hodnotíte celou letní přípravu s určitým časovým odstupem?

Letní přípravu jsme pojali v podobném tempu a duchu jako minulou sezónu. Polovina týmu na základě této zkušenosti věděla, co od toho může očekávat. Příprava probíhala perfektně. Co se týče silové části, tak naším cílem bylo připravit kluky tak, abychom zhruba od září mohli přejít na trénink s činkami, zejména posilování nohou. Do té doby jsme posilovali s vlastní váhou těla, zařazovali jsme hodně protahovacích cviků, aby kluci byli na přechod k činkám připraveni a neublížilo jim to. Celá příprava byla svižná, tvrdá, zpestřená soustředěním na Lipně. Tam jsme objemově natrénovali asi nejvíce, kluci v tomto věku perfektně regenerují a v celkovém součtu jsme tam odtrénovali velká kvanta hodin. Za mě osobně velká spokojenost.

Poté jste kolem 20. července přešli na led. Jak jste byl spokojen s touto částí. Měl jste v hledáčku nějaké posily do kádru, které se nakonec nerealizovaly?

Do sezóny jsme šli po try-out turnaji, který proběhl v dubnu. Tým o velikosti zhruba 25-26 lidí byl tedy na začátku letní přípravy nachystán a nikoho dalšího jsme již výslovně nehledali. Nechtěli jsme sem tahat nikoho z jiných regionů než je Jihočeský kraj. Měli jsme k dispozici zhruba pět kompletních formací, což je dostatečná šíře kádru. Byli jsme si vědomi, že zčásti budeme muset posilovat juniorku, je zde Pavel Novák, u kterého bylo dané, že část sezóny odehraje v mladším dorostu. Z těchto důvodů jsme raději drželi takto širší kádr. V přípravě jsme odehráli 13 zápasů včetně turnaje ve Znojmě, což bylo přiměřené k tomu, abychom důkladně vyzkoušeli všechny hráče. Vše proběhlo bez většího zranění, takže do sezóny jsme nastupovali v plné síle.

Základní část extraligy staršího dorostu jste zakončili ziskem 30 bodů a druhým místem ve skupině C. Jak byste hodnotil výkony a výsledky týmu v této části soutěže?

Jedním z našich hlavních cílů je hráče hokejově rozvíjet. Samozřejmě je jednodušší postoupit do play-off rovnou postupem do té horní nadstavby, což se nám povedlo. Zápasy jsme zvládali i navzdory zatížení, které jsme si nastavili. Nezaměřovali jsme se na pátek a sobotu tak, že bychom výkon týmu k těmto dnům nějak ladili. K zápasům jsme zkrátka nastupovali z plného tréninku. Jednak důležitá část sezóny přijde až na jaře a jednak část týmu se potřebuje příští rok probojovat do kádru juniorky, část týmu si musí umět obhájit svoje pozice ve starším dorostu i v následující sezóně. Takže k vaší otázce. Prošli jsme základní částí zhruba tak, jak jsme asi zamýšleli, některé výsledky na konci už nebyly zcela ideální. Ale sestava v těchto duelech již byla malinko prořídlá, dali jsme šanci i dalším a kluci již měli v hlavách, že postup máme zajištěn a v podstatě se o nic nehrálo.

S Hradcem Králové jste třikrát prohráli o branku, pouze jedenkrát jste dokázali zvítězit v prodloužení. V čem vidíte příčinu, že se vám na vítěze skupiny takto nedařilo?

Byly to velice zajímavé zápasy. Když to porovnám se zápasy s Pardubicemi, tak ty se mi jevily jako ještě více otevřenější. Hradec nás velice dobře prověřil do další části soutěže. Hraje tvrdě, je to kvalitní soupeř a ne vždy jsme se s tím popasovali dobře. Většinou jsme v zápasech s nimi výsledek dotahovali a bohužel jako loni se nám s nimi tolik nedařilo. Ale máme nyní v nadstavbové části šanci jim to vrátit.

Všech 14 týmů má automaticky zajištěn postup do play-off, takže prakticky se hraje pouze o co nejlepší umístění a výchozí pozici v play-off. Jaké jsou vaše cíle do nadstavbové skupiny?

Cíle máme pořád stejné, z programu neustoupíme. Máme fyzicky a časově náročné hlavně pondělí a úterý a z toho zatím nehodláme slevovat. Očekáváme kvalitní zápasy, nebude již slabých soupeřů. Plánujeme zapojit i některé mladší dorostence, kteří s námi trénují. Rádi bychom je viděli i v zápase, což vytvoří i určitý tlak na hráče ročníků 2000 a 2001, aby svoje místo v sestavě obhájili. Na druhou stranu samozřejmě rádi posuneme někoho do juniorky, protože naši kluci to tam zvládnou. Pro zapojování našich hráčů v juniorce je samozřejmě nastaveno omezující pravidlo, že v jednom zápase mohou nastoupit maximálně čtyři hráči do pole a jeden brankář mladších ročníků, takže se tam kluci z našeho kádru budou muset nějak protočit. Na druhou stranu se budeme snažit určitou chemii týmu ve starším dorostu udržet. Nechtěli bychom celou sezónu obětovat, rádi bychom také hráli na výsledek.

Hráči Matěj Toman, Martin Beránek a Vojtěch Doktor letos patří do kádru juniorky. Jaká je vaše představa o zapojování těchto hráčů do zápasů nadstavbové skupiny a posléze i do zápasů play-off?

Tito hráči s námi absolvovali kompletní letní přípravu a od 24. července se stali členy kádru juniorky. Samozřejmě, že máme dohodu, že když je to možné, tak by měli hrát tři zápasy týdně. Třeba dva zápasy za juniorku a jeden za starší dorost nebo obráceně, záleží na rozlosování soutěží. My jejich služeb pochopitelně rádi využíváme. Je to pro ně složité, ale pokaždé když za nás nastoupili, byli jsme s jejich výkony spokojeni. Matěj s Martinem již dostali letos příležitost v A-týmu, domnívám se, že šanci tam dostane i Vojta.

Před týdnem jste si udělali výlet do Jekatěrinburgu. Mělo to pro vás z hokejového hlediska nějaký přínos?

Když se tato nevšední příležitost naskytla, tak jsme ji velice rádi využili. Je to obrovská i životní zkušenost pro kluky. Měli jsme tam perfektní tréninkové podmínky, takže i za Uralem jsme pokračovali ve stanoveném tréninkovém tempu. Zápasy byly parádní. První zápas jsme nezvládli, u některých se tam projevila neskutečná nervozita a obecně asi na tým dolehla únava z nočního letu a časového posunu. O to sladší pro mužstvo bylo, když se s tím kluci vypořádali a druhý zápas předvedli parádní výkon. Povzbuzovala je tam početná delegace z Jihočeského kraje, která si svůj politický program zpestřila návštěvou tohoto zápasu. Zápas byl hodně bojovný a porazit Rusy na jejich půdě je vynikající, takové vítězství hodně chutná.

V současném kádru je několik individualit, které již nakoukly do reprezentací svých věkových kategorií. Vojta Doktor, Jakub Čížek, Matěj Toman, Martin Beránek, Šimon Kubíček a Pavel Novák. Myslíte si o někom z nich, že by se mohl kombinací svého talentu a píle prosadit výrazněji v seniorském hokeji?

Máme je na očích druhý rok, i ti mladší z nich k nám už loni nakukovali. Snažíme se je ovlivňovat, formovat a pomáhat jim v jejich hokejovém růstu. Ano, toto je ta generace, která když bude k tomu mít i nezbytné štěstí, tak by to mohla někam dotáhnout. Jinak řečeno, mohli by se hokejem živit.

Poslední otázka. Zčásti jsme nedokončili odpověď na cíle týmu v nadstavbové skupině. Takže to rovnou shrňme. Jaký je váš cíl celé letošní sezóny staršího dorostu?

My bychom se v osmifinále a čtvrtfinále play-off rádi vyhnuli těm nejsilnějším týmům jako je Salcburk, Plzeň či Sparta. Rádi bychom se ale naopak i my počítali mezi tyto silné týmy, kterým se ostatní raději chtějí ve vyřazovací části vyhnout. Bylo by hezké v play-off úspěšně přejít dvě kola a probojovat se na závěrečný turnaj, kde si to o titul rozdají čtyři nejlepší celky v této kategorii. To je náš tajný cíl. Ale to je vysněná teorie. Vše hodně je velmi závislé na skutečnosti, jaké hráče budeme mít v této fázi sezóny k dispozici. My jsme na tom v podstatě nejhůř v rámci naší akademie. Dodáváme hráče do mladšího dorostu, do juniorky i do A-týmu. Když to klapne termínově, tak by bylo samozřejmě příjemné hrát play-off v té nejsilnější možné sestavě.

Sociální sítě

Wir bitten alle Fans des @BlackWingsLinz um Entschuldigung für die Ausschreitungen während des Spiels, zu denen es in...

Premiéru v dresu Motoru si připsal Roman #Přikryl a hned dokázal pro Pavla Pýchu připravit vítěznou branku....

Připisujeme si druhou výhru v přípravě! @BlackWingsLinz jsme přestříleli 6:5 po prodloužení! hcmotor.cz/zapas.asp?id=C…

Proti @BlackWingsLinz nastoupíme v následující sestavě!Startujeme v 17 hodin, vstupenky koupíte zde: goo.gl/qpdvsGPřímý přenos...