25.03.2015, Michal Špírek

OLO - CEB 4:2 - Na branky ze třetí třetiny už Motor nezareagoval

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Českobudějovičtí za sebou mají první ze dvanácti utkání baráže. Olomouc si v něm na svém ledě body vzít nenechala, ačkoliv Motor dvakrát dokázal dotáhnout její náskok. Trefili se Boháč a Kuchejda. V 53. a 55. minutě pak ale domácí udeřili a Jihočeši tak prohráli 2:4. ČEZ Motor si může připsat první body v následujících dvou domácích duelech, přijďte ho podpořit!

Hanáci, vědomi si pozice extraligového mančaftu, začali mnohem aktivněji. Po prvních pěti minutách byl led vyježděný prakticky pouze před hostujícím brankářem Bláhou a jednu ze svých šancí Kohouti navíc přetavili v gólový zápis. Po nádherné kombinaci v útočném pásmu a povedené kličce rozjásal domácí kotel Jakub Matai.

Olomoučtí ve svém tlaku nepolevovali a jednotlivé lajny zle zatápěly defenzivě Motoru. Avšak gólman Jihočechů byl i nadále pozorný. Budějovičtí ohrozili poprvé vážněji Trvaje až ve třinácté minutě při vlastní přesilovce, ale brankář Hanáků za přispění obrany nepřehlednou situaci vyřešil.

S přesilovou hrou se zvedlo i sebevědomí Jihočechů. Jejich výpady ale končily na výstroji Trvaje, a tak se ke slovu opět dostáli Hanáci. Necelých pět minut před koncem první periody již domácí fanoušci zvedali vítězoslavně ruce nad hlavu, ale Kucharczyk v obrovské šanci nechal dvakrát vyniknout gólmana Bláhu a skóre se tak ani tentokrát neměnilo. Do šaten tedy Kohouti odcházeli s jednogólovým náskokem.

Budějovičtí vlétli do druhého dějství řádně namotivováni. Ve třetí minutě v šanci dva na jednoho předložil puk kapitán hostí Danielu Boháčovi, který přesnou střelou skóre vyrovnal. Následovala přesilovka Hanáků, v níž sice domácí Bláhu nepřekonali, nicméně z dlouhotrvajícího zámku vytěžili přece jen šanci, kterou následně pohotově zakončil Jan Knotek.

Divoký hokej pokračoval a jeho vyústěním bylo vyrovnání Českých Budějovic na 2:2. Dopomohla jim k tomu přesilová hra, v níž Žovincovu dělovku od modré tečoval za záda gólmana Trvaje David Kuchejda. Poté hra poněkud upadla. Kohouti hráli s vědomím ztraceného náskoku a jejich průniky hostující obrana snadno mařila.

V závěru druhé třetiny Hanákům spadla do klína možnost více jak minutové dvojnásobné přesilové hry. V ní se ale Kohouti dostali všeho všudy ke dvěma střelám a z ochozů se začal ozývat pískot nespokojených diváků.

Do poslední třetiny vstoupily oba celky aktivně. Olomoučtí se oklepali z ospalého konce druhé periody a diváci mohli sledovat poměrně svižný hokej. Motor chtěl očividně urvat nějaké body, ale Kohouti je nechtěli dát zadarmo. Postupně se domácí dostali do několika slibných šancí, všechny však troskotaly na skvěle chytajícím Bláhovi.

Utkání zlomil až nenápadný pokus z otočky Jiřího Řípy, který překvapil Bláhu střelou po ledě a přechýlil tak hubený náskok na stranu Kohoutů. O dvě minuty později navíc Knotek vedení navýšil na dvě branky a to si již Olomouc vzít nenechala.

Jan Tomajko (Olomouc): „Dobře jsme začali, po první brance jsme ale vypadli ze zápasu. Byli jsme nervózní, propadali jsme v útočném pásmu a naše hra byla kostrbatá. Ve třetí třetině jsme to urvali a ubojovali. V závěru to bylo z naší strany dobré, takto musíme odehrát celou baráž.“

Radek Bělohlav (České Budějovice): „Měli jsme delší pauzu a v úvodu to bylo vidět, byli jsme všude pozdě. Pak jsme se s tím srovnali, prohrávali jsme jen 0:1. Poté jsme hráli slušně, soupeř byl nervózní. Udělali jsme tři chyby, byli u toho mladší hráči. Je to velká daň, ale nedá se nic dělat. Z Olomouce jsme měli respekt, pak jsme mu byli vyrovnaným soupeřem. Vidíme, že bychom mohli být důstojným soupeřem dalším týmům. Musíme jen udělat méně chyb.“