13.01.2018, Denisa Józsová

MDO: SPA - CEB 8:4 - Divoký zápas rozhodla Sparta ve třetí periodě

Jen jediné utkání čekalo mladší dorostence tento víkend, k tomu se vydali do hlavního města, kde se střeli se Spartou. Jihočeši měli skvělých prvních sedmnáct minut, kdy se dostali až do vedení 4:2. Jenže od té doby stříleli branky už jen domácí, kteří otočili stav ve třetí třetině, kdy vstřelili čtyři góly, a nakonec zaslouženě vyhráli 8:4.

Úvod zápasu byl z obou stran hodně divoký a pro sparťany to byla vůbec nejdramatičtější dvacetiminutovka v této sezoně. Domácí se ujali vedení už v první minutě, kdy Josef Slavíček obdržel dobrou přihrávku do jízdy od Guryevskiyho a svoje sólo proměnil střelou do horní části branky. Ani ne za minutu však chyboval obránce Hamara, po jehož chybě sudí nařídil trestné střílení. Yahor Hrakholski si tak svůj nájezd zopakoval, rozjel se pomalu a rychlou střelou poslal kotouč nad vyrážku Krbečka. Po celou dobu první třetiny se hrál hokej nahoru dolu s plno šancemi na obou stranách. Broš si z bezprostřední blízkosti chystal puk na dorážku, ale brankář Lidák kotouč na poslední chvíli vykopl svým pravým betonem!

Od této akce přestalo existovat střední pásmo a útočníci se celkem snadno propracovávali do nebezpečného zakončení. Stejně tak tomu bylo při domácí přesilovce, při které paradoxně skórovali hosté. Jan Janoch najel do útočného pásma a svou střelou překvapil Krbečka. O další dvě minuty bylo na sparťanské střídačce zase o něco horší nálada, protože Jan Janoch ujel všem sparťanským hráčům a svůj nájezd přetavil v gól. Poté se s brankami doslova roztrhl pytel! Za domácí korigoval svou trefou Michal Vitouch, který se prosadil dorážkou na brankovišti. Za pár vteřinek později vyslal Schwartz k dalšímu nájezdu Yahora Hrakholskiho, jenž propálil sparťanského brankáře počtvrté. Gólově bohatou první třetinu ukončil útočník Josef Slavíček, který zcela osamocen udělal Lidákovi pěknou forhendovou kličku a zasunul puk už do prázdné branky.

Prostřední dvacetiminutovka se už nesla v trochu klidnějším duchu, ale o šance nadále nebyla nouze. Na počátku 23. minuty si českobudějovický Lukeš krásně obhodil zadáka Guryevskiyho a po pravé straně se mu otevřelo kluziště, čehož ale hostující forvard nevyužil. Brankář Krbeček zůstal v klidu a puk lapil do své lapačky. Vzápětí šli domácí do čtyř, přesto měli velkou šanci na pohnutí skóre. Kuracina byl totiž zahákován ve vyložené šanci, což rozhodčí posoudil jako druhé trestné střílení. Sparťanský útočník nabral rychlost, ale na brankáře Lidáka nevyzrál. Zkoušel střelu mezi betony, kterou ale hostující muž s maskou včas ucelil.

Domácí hokejisté bušili, jak to jen šlo, a tak se nakonec dostavilo vyrovnání! Vyloučený Josef Slavíček se ihned zapojil do útoku, když ho skvělým pasem našel Adamec. První jmenovaný nastavil svou hokejku a střelou do poloprázdné klece vyrovnal. Domácí útočník nejenže skóroval, ale navíc dovršil hattrick! Za malý okamžik vytvořili sparťanští útočníci pořádný závar před Lidákem, avšak Slavíček tentokrát hostujícího brankáře nepřekonal. Tento domácí útočník byl ve druhé třetině hodně vidět i v roli nahrávače. Na jeho nabídku si sjel Vitouch, který ještě posunul na najíždějícího Kubánka. Na něho už zívala téměř prázdná branka, ale proti jeho střele se zázračným způsobem vyznamenal brankář Lidák.

Pražané byli v této pasáži hry jasně lepší a dokazovali to i nadále nebezpečnými výpady v útočném pásmu. Ve vlastním oslabení v brejku dva na jednoho našel Adamec svou přesnou přihrávkou Slavíčka, kterému se sice podařilo překonat Lidáka, ale puk se nakonec za brankovou čáru nedokutálel, nýbrž ho na poslední chvíli odpálil jeden z českobudějovických obránců! Následně se do pěkné akce prodral Kubánek, jenž svižnou střelou z levého kruhu těsně minul pravý horní růžek Lidákovy svatyně. Pražané už nic dalšího nevymysleli a před třetí třetinou byl stav nerozhodný 4:4.

Třetí periodu zpočátku rozkouskovala častá vyloučení na obou stranách, domácím to vůbec nemuselo vadit. Po přesně pěti odehraných minutách z třetího dějství našel Kubánek v mezikruží stojícího Tomáše Tomka, který bez váhání vypálil a puk jen proletěl kolem Lidáka až do sítě! V polovině třetí třetiny měl dobrou příležitost na skórování Potůček, na jeho ránu měl hostující gólman dobrý výhled a zasáhl. Lidákův zákrok ale nebyl příliš moc jistý, jelikož mu puk vypadl z lapačky, a nakonec skončil až v rohu kluziště. Pražané si vše vynahradili později, kdy Theimer společně s Hamarou nahrnuli puk do brankoviště, kde si ho sebral Michal Vitouch a poslal ho do českobudějovické klece. V 53. minutě hostující hráči po velmi dlouhé době nakoukli do útočného pásma. Janoch se protáhl kolem bránícího Guryevskiyho a Krbeček musel rychle do střehu.

Výkon sparťanského brankáře šel nahoru a spoluhráči v útočném pásmu nadále ve své hře dominovali. Sedmý gól do hostující sítě zasadil Semen Zemchenkov, ke kterému se dostal vyražený puk a sparťanský zadák ho poslal za Lidáka. Českobudějovický brankář byl v klinči s několika hráči, ale tím, že nebyl mimo své pracoviště, rozhodčí gól uznal. Na hostujících hráčích byla znát křeč, čehož domácí využili. Brankář Lidák totiž inkasoval ještě jednou, když propustil za svá záda střelu Maxima Kubánka. Ten provedl lehkou kličku do protipohybu a rozjásal domácí střídačku již poosmé! Sparťané si tak připsali vysoké vítězství 8:4 a další body do tabulky.

Tomáš Hamara (HC Sparta Praha): "Zápas to byl pěkný. Jsem rád, že to naši kluci otočili. První třetinu bych nazval jako "anarchii", kdo měl kotouč na holi, chtěl hrát. Obránci byli moc vepředu, dovolili jsme soupeři trochu laciné góly. Po první třetině jsem trošku zvýšil hlas v kabině. Poté na led vyjelo úplně jiné mužstvo, nastoupili jsme s dobře zvládnutou obranou a všichni hráči na ledě začali více dohrávat souboje, které se nám v první třetině moc nedařily vyhrávat, a navíc jsme zjednodušili přechod středního pásma. Hra se ve druhé třetině zklidnila a kluci začali hrát to, co po nich chceme. Bruslili zodpovědně dozadu a výsledek se nakonec otočil pro nás v dobrém. Jsme za něj moc šťastní, protože každé vítězství je super."

Radek Kampf (HC Motor České Budějovice): "Z naší strany dobrá první třetina. Kluci výborně plnili to, co jsme si v kabině před zápasem řekli. Od druhé třetiny přišel klasický náš výkon, kdy jsme trochu usnuli na vavřínech a hráli moc v obranném pásmu. Naši útočníci si puk moc zatahovali do obranného pásma zpět, navíc jsme tam udělali chyby, které soupeř potrestal. To je důvod našich posledních proher. Jsem ale rád, že v závěru kluci už moc zbytečně nefaulovali a neopláceli. Na rovinu bych neřekl, že po první třetině prohrajeme. Takto to máme asi už třetí nebo čtvrtý zápas, kdy máme velice dobrou první třetinu a dále to už prostě nezvládneme. Musíme si dávat pozor na fauly, jelikož když kluci plní pokyny, klape to. Poté ale začnou hrát svůj hokej a na řadu přichází špatná herní disciplína. I když jsme dneska vstřelili čtyři góly, další náš problém je koncovka. Měli jsme tam pár vyložených šancí a je škoda, že jsme je neproměnili. Poté by to asi vypadalo jinak, ale už je to za námi. My se teď především musíme soustředit na další zápas."