16.12.2017, Denisa Józsová

JUN: SPA - CEB 4:1 - Jedna branka juniorům na výhru nestačila

Druhý zápas ve dvou dnech v hlavním městě čekal budějovické juniory, tentokrát je čekal duel na Spartě. Sparťané se dostali až do vedení 4:0 a vypadalo to, že mají utkání pod kontrolou. Jakub Doktor zkusil zápas zdramatizovat, když překonal domácího gólmana. Pražané si zbytek utkání pohlídali a vyhráli 4:1.

První dvacetiminutovka začala zlehka, žádné zběsilé utočení. Brankář Wolf se asi lekl, když jel za bránu rozehrávat puk, který se však odrazil od nějaké nerovnosti a ocitl se před brankovištěm. Naštěstí pro domácí to nečekali ani Budějovičtí, a tak se nic nestalo. Vstup zápasu vyšel lépe Budějovicím. Ty lépe kombinovaly, dostávaly se více do zakončení a měly více ze hry. V půli třetiny hráli sparťané první oslabení, které ubránili a to jako by je nakoplo. Najednou byli všude dříve, oni tvořili, jen ten gól chyběl.

Ve 14. minutě ovšem Spartu málem překvapil produktivní Dančišin, který pálil nebezpečně z otočky. Wolf byl však rychlý v reakci a šanci zneškodnil. V dalším průběhu se týmy střídaly v šancích. Nic síť nerozvlnilo. Až v 18. minutě přišla přesilovka domácí Sparty. Ta se s tím dlouho nemazala a početní převahu využila. Autorem branky Martin Jandus. Ten ukázal, jak je to jednoduché, prostě trefit bránu. Do kabiny tak šli lépe naladěni domácí.

Jihočeši zkusili zaskočit Spartu hned v prvních vteřinách druhé třetiny. Vyhráli buly a puk šel rychle dopředu na pravé křídlo, akci přerušil až brankář Wolf úspěšným zákrokem. V dalších minutách vládli ledu hosté, ti vyzkoušeli pozornost Wolfa hned několikrát, ten ale zůstal nepřekonán.

V 28. minutě měli sparťané štěstí, sudí si včas nevšiml, že domácí hrají v šesti hráčích, střídačka však zareagovala velmi rychle a šestého hráče uklidila na lavičku. O tři minuty později dostaly Budějovice trest za podražení a přesilovku domácí využili. Sparta to sehrála výborně, vytvořila tlak na obrannou čtveřici, ta ho neustála. Tomáš Pšenička se nejlépe zorientoval před brankou a odraz od mantinelu zametl mezi tři tyče. Uběhlo dvacet sekund a Sparta se radovala podruhé, to už se na střídačce domácích dýchalo lépe než v prvních 17 minutách zápasu. Třetí branku dal Jakub Wojnar. To nebylo od Sparty vše, po těchto gólech dostala utkání pod kontrolu a nadále tlačila. O zhruba dvě a půl minuty navíc přidala další branku, celkem už čtvrtou, autor Tomáš Jandus. Gólostroj se zastavil až tady. Budějovicím druhá část vůbec nevyšla, přijely sem pro body, avšak po vývoji v této třetině na ně mohly zapomenout. Bum, prásk, prásk a Sparta vedla 4:0. Bídu Jihočechů potvrdilo vyloučení Doska, který šel za katr za sekání. Tuto početní převahu už Pražané nevyužili. Do šaten se šlo za stavu 4:0.

Třetí třetinu načali lépe hosté. Chtěli okamžitě udeřit, aby se zvýšila šance na body v tomto duelu. To se však nepovedlo, ani přes výhodu přesilové hry ve 44. minutě. Čas běžel a to nahrávalo domácím. Ti se koncentrovali na obranu a hlavně na sebe, nechtěli pouštět hosty k sobě do pásma ani postupným útokem ani brejky. Ve 46. minutě se zase blýskl Wolf, jeho zákrok zasloužil pochvalu. Po tom, co Budějovičtí nevyužili ani přesilovku, která začala ve 47. minutě, začaly se jejich naděje na body snižovat.

V 50. minutě se odehrála důležitá událost, Škola fauloval Chloubu a ten dostal od rozhodčího trestné střílení. Chlouba se rozjel, nabruslil si lehce zprava, zkusil blafák do bekhendu a zakončení po ledě, Svoboda si ovšem spodek branky pohlídal levým betonem a nájezd zneškodnil. Stav v 50. minutě tedy stále 4:0. Až o tři minuty později se Budějovice prosadily. Na obrat už to bylo dost pozdě. Na 1:4 snížil Jakub Doktor. Zbytek duelu už si domácí pohlídali, nenechali hosty korigovat skóre. Navíc čtyři minuty před koncem předvedli sparťané krásnou akci, která skončila až na výborném zákroku Lidáka. Akce měla všechno, vyhnutí se soupeři v rychlosti s pukem na holi, naznačení střely, přihrávka, střela, ale jen do betonu přesunujícího se Lidáka. Utkání se už dohrálo, ještě padlo několik trestů, bylo to vyhrocené, ale na skóre se už nic nezměnilo. Sparta vyhrála podruhé v řadě, v tomto duelu 4:1.

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): "Jsme spokojeni s třemi body, i když výkon byl hodně mizerný. Pro nás jsou důležité tři body do tabulky a to jsme dnes splnili. Nyní máme týden čas se připravit na další dvě předvánoční utkání. Uděláme maximum, abychom je vyhráli. Víkend je pro nás povedený."