15.10.2016, Michal Špírek

JIH - CEB 2:1 - Prosadil se jen Heřman, Motor odjíždí s prázdnou

V taháku 15. kola WSM ligy před čtyřtisícovou návštěvou sehrál Motor v Jihlavě napínavý a vyrovnaný zápas. Českobudějovičtí museli od páté minuty, ve které v rozmezí čtyřiadvaceti sekund hned dvakrát inkasovali, dohánět soupeřův náskok. To se nakonec i přes brzký gól Heřmana ze druhé třetiny a následné množství šancí nepovedlo...

Již od začátku utkání bylo jasné, že minimálně v první třetině bude k vidění dobrý hokej. Už na konci třetí minuty se do šance dostal rychlým protiútokem Babka. Jeho střelu z mezikruží zneškodnila vyrážečka Svobody. Na gól se nečekalo dlouho. V čase 4:34 získal puk Seman po Stoklasově nahození z pravé strany, poslal jej na modrou pro Tomáše Kalába a obránce Dukly propálil vše, co mu stálo v cestě. Gába asi neměl dobrý výhled. O 24 vteřin později vybojovali domácí buly v útočném pásmu. Po vhazování vypálil od modré Šidlík, gólman Motoru neudržel puk mezi betony a s úspěšnou dorážkou přispěchal Josef Skořepa – 2:0.

Hosté chtěli s nepříznivým stavem něco dělat. Aktivní byl zejména Kuchejda. Tvrdou střelu útočníka hostí z pravé strany vyrazil Svoboda za branku. Tam Kuchejda znovu získal puk, přihrál jej před branku na Babku, který se zblízka neradoval. Další Kuchejdova střela po konci hry čtyř proti čtyřem ze středu pásma mířila opět na vyrážečku jihlavského brankáře, který nedlouho poté zkazil radost Pýchovi. Defenzívní hráč hostí se neprosadil střelou z pravé strany ani následnou dorážkou. Hned tři velké šance měli hosté při vůbec první přesilovce. Rob přihrávkou podél branky hledal Čermáka, který už nastavoval hůl k zakončení do prázdné klece, když puk srazil jeden z domácích hráčů. Pavlinovu střelu stačil Svoboda vytěsnit i přes zakrytý výhled a poté vskutku skvěle ochránil svůj tým od pohromy. U jeho levé tyče dostal puk volný Esposito, zakončující do odkryté klece, ovšem jihlavský gólman zázračným zákrokem lapačkou zamezil téměř jistému gólu.

Budějovičtí se tak radovali 68 vteřin po začátku druhé třetiny. Pýcha ještě zachytil puk na modré a dal jej na Pavlina. Po nahození slovinského beka se kotouč odrazil před branku k Chovanovi, útočník hostí posunul černou pryž na Martina Heřmana, jenž z otočky zamířil pod horní tyč - 2:1. Motoru poté vůbec nevyšla přesilovka a navíc v ní ještě mohl inkasovat, když si to Čachotský namířil z pravé strany za branku a poté vybruslil před Gábu, kterého bekhendem nepřekonal, neměl již k lepšímu zakončení více času. Již při hře v pěti tečoval Dundáčkovu střelu od modré těsně vedle levé tyče Seman. Vůbec první přesilovou hru si Dukla vyzkoušela v půli zápasu, jenže také nebyla nebezpečná. Krátce po návratu vyloučeného hráče zlomil Dobrovolný ve vlastním pásmu hůl, což byla vítaná příležitost pro hosty ke kombinaci. Ve finále střílel Žovinec z vrcholu levého kruhu nejen do šibenice, ale i do připravené lapačky Svobody. Trošku hlušší pasáž hry ukončily dvě velké šance, každá na jedné straně. Pavlinovu střelu z levé strany Svoboda přes val těl vůbec neviděl. Přesto jí srazil ke své pravé tyči, kde do volné klece nezakončil číhající Čermák. Hned z protiútoku si přes několik hráčů našel touš přesně na pravém kruhu Březina. Ačkoliv Gába mezi betony základní herní předmět neudržel, rychle se po něm otočil a zastavil jej.

Třetí třetina byla zpočátku hodně opatrná. Až na bojovného Čermáka, který přes dva hráče získal puk a přihrál jej mezi kruhy na Roba, mířícího z první těsně vedle, nebyly k vidění žádné vážnější šance. Dukla pracovala poctivě dozadu, Motor se nemohl dostat k soustavnému tlaku. Když už se mu zadařilo, jako v osmačtyřicáté minutě, vytěsnil výborný Svoboda dělovku Kuchejdy zblízka nad horní tyč. Červenožlutí poté přestáli třetí oslabení, šanci si Motor vytvořil až při hře pět na pět, kdy se Rob prezentoval účinným napadáním, nicméně hned po zisku kotouče si opět vylámal zuby na jihlavském muži v masce. Dukla v následujících minutách bez potíží bránila jednogólový náskok a na začátku 58. minuty měl rozhodnutí na holi Seman. Nejlepší střelec Dukly v aktuální sezoně při protiútoku mířil zleva těsně vedle vzdálenější tyče.

V čase 58:21 zahrála Jihlava zakázané uvolnění a České Budějovice si vzaly oddechový čas, po kterém zůstal David Gába na střídačce. Domácí znovu podržel Miroslav Svoboda. Střelu po otočce Nouzy z levého kruhu srazil koncem pravého betonu na pravou stranu pro Čermáka, proti němu zasáhl naopak levým betonem. Půlminuty před koncem se vhazovalo ve středním pásmu, ale hosté v posledních vteřinách ještě získali buly před soupeřovou svatyní. Srovnání měl na holi Pýcha s Heřmanem, jenže tři tyče netrefili. Motor sice přestřílel Duklu poměrem 43:24, ale Jihlava zvítězila 2:1 a zamotala situaci na čele tabulky, kde je mezi prvním a čtvrtým týmem rozdíl čtyř bodů.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): Zápas se hrál před výbornou kulisou, která viděla bojovný hokej, nicméně chudý na góly. To nás stálo dneska body, protože slibných pozic jsme měli spoustu. Prostě jeden vstřelený gól je málo a nevím, jestli to bylo nervozitou, neuměním nebo vynikajícím výkonem domácího gólmana.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Naše strana je určitě spokojenější. Jak říkal kolega, zápas byl hubený na góly, nicméně tři body zůstaly doma a to je pro nás důležité. Míra Svoboda dneska chytal fantasticky, zaslouží poklonu. Hráči si uvědomili, že i na jeden gól se dá vyhrát a hráli dobře dozadu.