25.01.2003, David Lukeš

ZNO-CEB 1:2: Cenná výhra vrací Jihočechy do hry o play-off

Budějovičtí hokejisté, kteří po vyčerpávající bitvě s Libercem nastoupili k dalšímu boji ve Znojmě bezmála dvacet čtyři hodin poté, prokázali bojovné srdce a tentokrát takticky bezchybným výkonem ukořistili Orlům všechny body. Tým táhly opory. Štraub s Robem si připsali gól a asistenci, Štrba na obě branky nahrával. Výborným výkonem celek podržel Vladimír Hudáček.
Utkání dvou soupeřů, které váží zajímavé vztahy, se tentokrát hrálo před televizními kamerami. Oba sokové totiž v krátké historii vzájemných extraligových soubojů prokázali, že "loupež" bodů z rivalova ledu jim není cizí. Jihočeši odvezli ze Znojma během čtyř let osm bodů z jednadvaceti možných, znojemští exportovali z jihu Čech dokonce šestnáct ze čtyřiadvaceti! Jak se nakonec ukázalo, tento fenomén byl rozhodující i v dnešním duelu.

Střetnutí začalo pokojně. Znojemští se nepouštěli bezhlavě do útoku, ostatně jim v tom bránila pozorná obrana hostí. První vzrušení tak přinesla až 4. minuta, v niž diváci viděli první střelu na branku, autorem byl Štrba. Domácí nedokázala k výraznějšímu ohrožení Hudáčka vyburcovat ani přesilová hra a tak uhodilo na druhé straně. V 11. minutě Rob střílel mezi kruhy, jeho pokus zblokovala znojemská obrana ke Štraubovi, jenž nadvakrát, podobně jako proti Liberci, otevřel skóre zápasu - 0:1. Jihočechům se oslava branky tak zalíbila, že se pustili do útoku s větší vervou, Babkovu chytrou střelu však do sítě nepustil Altrichtrův beton. Poté převzali iniciativu Orli, pomohla jim k tomu druhá přesilovka v zápase. Barus zkoušel štěstí nebezpečně hned dvakrát, po něm v 16. minutě odpověděl na akci dua Ondřej-Michálek Erat ranou do Hudáčkovy lapačky. V 19. minutě se pak hostující brankář vyznamenal, když chytil betonem jistý gól najíždějícímu Milanu Procházkovi.

Druhou část začali ve snaze odskočit aktivněji Jihočeši, ale Ondřejova střela mířila pouze do připraveného Altrichtera. Ve 24. minutě budějovičtí špatně střídali a nabídli domácím možnost přesilové hry za příliš mnoho hráčů na ledě. Znojemští potvrdili zlepšený trend přesilovek a napotřetí se prosadili. Pucher prokličkoval mezi Gýnou a Babkou a neomylně zavěsil do levého horního růžku Hudáčkovy svatyně - 1:1. Začalo se znova, což pochopily zejména útoky obou celků. Ve 26. minutě trefil Uram v dobré pozici pouze Turka, o dvě minuty Bartoš v přesilovce přestřelil, o chvíli později Rob přízemní střelou zasáhl pouze Altrichterův beton. Vzrušení před Hudáčkovu branku přineslo ve 32. minutě další budějovické oslabení, ven šel S. Procházka na 2 + 10 minut za vražení zezadu. Stříleli Uram s Pavlem Kumstátem, ale štěstí se od nich tentokrát odvrátilo zády. Závěr druhé třetiny přinesl více boj než hokejovou krásu. Oba celky v kritické pasáži především nechtěly inkasovat a tak zaujal už jenom moment ze 38. minuty, kdy zblokovaná střela Michálka dopadla těsně vedle domácí branky a Jasečkova rána z poslední minuty, jíž se vedlo na vlas stejně.

Poslední dějství začali opět aktivněji hosté a vidět byl především jejich kapitán Luboš Rob. Ve 41. minutě si najížděl po pravém křídle, ale Altrichtera neobstřelil, avšak o minutu později už byl o poznání úspěšnější. Puk, putující k němu na ose Slavík -> Štrba, tentokrát nasměroval příklepem do levého horního růžku a domácí gólman byl tentokrát bezmocný - 1:2. Poté se po delší době ukázali i Orli, Pucher střílel z úhlu, ale jeho úmysl vystihl pozorný Hudáček. Ve 44. minutě se už do třetí šance ve třetí třetině dostal Rob, ale svůj další brejk nezakončil. Oba celky se předháněly ve snaze vyrovnat, respektive brankově uniknout. Ještě v téže minutě vypálil Bartoš z kruhu nad, na druhé straně vyzrál na obranu hostí Haman. Ve 45. minutě se domácí chytali za hlavy. Pavel Kumstát si vybruslil před Hudáčka, který jeho bekhend vyrazil k Pláškovi, ale ten ve stoprocentní šanci otřel kotouč pouze o břevno. Znojmo zahrozilo i v následném oslabení, avšak nájezd 2 na 1 nezakončil Milan Procházka. V 50. minutě se málem radovali potřetí Budějovičtí, avšak Šimánek trefil pouze tyčku již posunuté znojemské klece. Potlesk hrstky věrných fanoušků si Jihočeši vynutili perfektně zahájenou poslední pětiminutovkou, kdy sevřeli Orly v jejich obranné třetině. Velice zajímavé zjištění poskytlo znojemské publikum, které ukázalo, že nejen v Budějovicích se mužstvo "žene" na zteč pískotem. Přesto domácí hokejisté dostali velkou šanci k vyrovnání. V 57. minutě putoval na trestnou lavici Stanislav Procházka, avšak nervozitou svázané Znojmo nic nepředvedlo. Naopak po chybě na modré se dostal do úniku Štraub, avšak přestřelil. Rozhodnutí nakonec přišlo 70 vteřin před koncem. U tyčky stojící Pavel Kumstát neuvěřitelně přestřelil odkrytou branku. Jeho spoluhráči už nedokázali vymyslet víc ani v následné power-play a tak životně důležité body putují na jih Čech. Budějovičtí hokejisté tentokrát odehráli zápas výborně především po taktické stránce, výraznou oporou jim byl brankář Hudáček.

Nejlepší hráči: Haman - Hudáček, Rob.

M. Kastner (Znojmo): "Po včerejšku máme další dva zraněné. Potřebovali jsme bodovat, ale s kombinovanou sestavou se nám to nepodařilo. My se potýkáme s proměňováním šancí. Hráči jsou nerózní, musíme je uklidnit."
J. Pouzar (HC ČB): Pro nás je každý zápas důležitý. Vyšla nám hra v oslabení. Hráli jsme dobře takticky, zachytal nám Hudáček a měli jsme také potřebné štěstí."
L. Rob (HC ČB): "Dnešním vítězstvím jsme zpátky ve hře. Nebudu zapírat, že bychom byli spokojeni i s bodem, protože po včerejšku jsme si moc nevěřili. Takže já jsem určitě spokojený. Chtěl bych pochválit ty naše fanoušky, kteří nás jezdí podporovat na venkovní stadiony."