22.12.2004, Miroslav Janíček, Marek Mikeš

UNL - CEB 2:1 - V extraligovém hokeji šťastnější Ústečtí Lvi

Vynikající hokej extraligové úrovně se představil na zimním stadionu v Ústí nad Labem. Ačkoliv souboj suverénních lídrů příliš branek nepřinesl, hokejové krásy bylo k pokochání více než dost. České Budějovice prohrály zásluhou nové akvizice Severočechů Jana Čalouna. Ten na závěr první třetiny otevřel skóre zápasu a finální přihrávkou se podílel i na vítězné brance Kočího. Za Jihočechy vyrovnával na začátku druhé třetiny Lukáš Květoň.
Svátek hokeje, tak by se dal nazvat duel mezi Ústeckými Lvy a Českými Budějovicemi. Takovou koncentraci hokejových hvězd už dlouho ústecký zimní stadion nezažil. Naposledy to bylo, když tam hokejové hvězdy hrály pro nemocné děti. V utkání, kde nebylo mnoho vyloučených, se útoky valily na jednu i druhou stranu a šest tisícovek diváků se skvěle bavilo prvotřídním hokejem. Hosty přijela povzbudit početná skupina fandů, kteří zaplnili celkem dva autobusy.

Domácí hokejisté se pustili do soupeře bez respektu. Jako první zahrozil Sýkora, který zády k brance tečoval puk, ale Turek byl pozorný. Zpočátku to vypadalo, že hosté se teprve rozkoukávají a čekají, co budou Lvi hrát. V 7. minutě sice domácí vytvořili před Turkem závar, ale hostující obrana všechny náznaky střel zblokovala. To, co se na začátku nepovedlo Sýkorovi, zkoušel v 9. minutě Prospal, ale ani jemu se nezadařilo. O minutu později Sáblík promáchnul při střele Martínka, ale kotouč šel mimo branku. Vzápětí se na druhé straně zjevil mezi kruhy Fink, ale také on se netrefil mezi tři tyče. V 11. minutě se vhazovalo po pravici Sáblíka, od modré napřáhl Neckář, ale Sáblík, přestože vůbec jeho střelu neviděl, vše vyřešil ke spokojenosti domácích fandů. Hosté se již dostatečně zahřáli a dostali se do tempa. V 11. minutě vystihl Ference kličku Jankových a přidržením hokejky mu znemožnil další postup na branku. Sáblíka vylekala až v 15. minutě střela Sailera. Na poslední chvíli ji vyrazil ramenem nad břevno. Na druhé straně se prosmýknul po levé straně do útočného pásma Fink, kterého v rozletu nedovoleně zastavil Kotaška. Oslabení začali hosté s pěti hráči NHL na ledě, včetně "Edy" Turka v brance. Hokejistům Slovanu se přesilovka zprvu moc nedařila. Necelé 2 minuty před první sirénou ale najížděl zprava za branku Fink, zpětnou přihrávkou našel mezi kruhy Čalouna a ten z první trefil přesně víko Turkovy svatyně. Během necelé minuty měl tento excelentní střelec na hokejce další gól. Ochozy už bouřily, ale kotouč se od levé tyče odrazil do břevna a ven z branky.

Druhou třetinu začali domácí přesilovkou, ale myšlenkami byli ještě zřejmě v kabině, a tak se Jihočeši v pohodě ubránili. Ve 25. minutě udeřilo téměř z čistého nebe. Kubeš se před Sáblíkem přetlačoval s Květoněm, když se oba snažili dosáhnout na puk, který po nahození vedle nich dopadl z velké výšky. Budějovickému útočníkovi se podařilo do kotouče na dlouhou ruku doslova plácnout a puk, který se sotva sunul, prošel překvapenému Sáblíkovi mezi betony - 1:1. Poté hostům zatopila opět Pazourkova řada, ale hosté se vyhozením osvobodili. Kotouč však směřoval do brankoviště, a tak ho chtěl Sáblík uklidit před dotírajícím hráčem. Přestřelil ale i plexisklo a nabídnul Budějovickým přesilovou hru. V té měl vedoucí branku na holi Ference, ale domácí brankář jeho pokus z mezikruží zneškodnil. Přesně v polovině utkání schoval po Čalounově střele a Finkově dorážce Turek kotouč pod lapačku až na brankové čáře, ale hlavní rozhodčí situaci jako brankovou neposoudil. Následovalo další oslabení domácích hokejistů, které se v konečném účtování ukázalo jako rozhodující. Lvi se ubránili a když naskakoval Kočí na led, přesným pasem ho našel Čaloun. Domácí obránce se řítil na Turka a za řevu publika ho švihem prostřelil. Ve 34. minutě se do přečíslení dostali Koudelka s Buďou, ale kotouč šel nad branku. Vzápětí o sobě dali vědět i hosté, když Sáblík ramenem vytěsnil střelu Sailera. Ve 36. minutě zahrozila na druhé straně po krásné souhře dvojice Fink - Čaloun.

Do závěrečné třetiny vstoupili Lvi opět s výhodou přesilové hry a jak už se stalo v tomto utkání zvykem, první minuty byly pouze zahřívací. Ve 42. minutě ukázal svůj tah na branku Buďa, ale v závěrečné fázi mu hostující obrana nedala ani milimetr prostoru. Hlavní rozhodčí Chlupsa oboustranně hru trochu pustil, ale nakonec se ukázalo, že tím hokeji jedině prospěl. Ve 45. minutě vyzkoušel Sáblíkovu pozornost ihned po vhazování Sailer. Na druhé straně o 2 minuty později prodloužil Fink přihrávku na Čalouna do mezikruží, který viděl skulinku mezi Turkovými betony. Ten však jeho úmysl vystihl a včas je sklapnul. Ve 49. minutě přiklepnul Kropáč kotouč Prospalovi, který hned z první vyzkoušel pozornost Sáblíka. Vzápětí ještě stihl od zadního mantinelu nahodit puk do brankoviště, ale tam ho domácí brankář před dotírajícími Jihočechy přikryl lapačkou. V 51. minutě se do přečíslení 2 na 1 dostali Lipina s Dragounem, ale Ference jim nádhernou rybičkou kotouč vypíchl. Vzápětí zachytil Turkovo vyhození Jankových, ale jeho sólo ztroskotalo na ledově klidném "Edovi". Trenéři hostí poté přeskupili řady a Prospalův útok chodil na led ob jedno střídání. Hosté okamžitě zařadili vyšší rychlostní stupeň a zvýšili úsilí. V 54. minutě vyslal z kruhu projektil Hřebejk, který Sáblík poslal do ochranné sítě. Vzápětí následoval závar Prospalovy řady a před domácí svatyní to doslova hořelo. Při místy drtivém tlaku Budějovických se Lvi nerozpakovali vyhodit kotouč přes všechny čáry. Na začátku závěrečné minuty předvedl Sáblík bravurní zákrok při Dvořákově šanci. Nato si hostující trenéři vyžádali oddechový čas a poté odvolali brankáře. Domácí hokejisté už ale hubené, ale o to cennější vítězství ubránili a odměnou jim byl výbuch nadšení zaplněného zimního stadionu.

Josef Jandač (HC České Budějovice): "Myslím si, že to byl pro všechny diváky tady asi dobrý zážitek. Mě, jako trenérovi, se to, samozřejmě, hodnotí špatně. Utkání bylo vyrovnané a rozhodly tam individuální chyby. Obrana Ústí byla dnes velice těsná a konkrétně proti Prospalově pětce hrála precizně. Tam se dnes těžko prosazovali. Dnes na sebe narazily jasně nejlepší týmy 1. ligy. My máme, hlavně tedy díky hráčům z NHL, tým velice silný, Ústí má letos také abnormálně silně poskládaný tým. Z těch mužstvech, která kdy v 1. lize byla, tak velmi silné bylo Kladno, které hned postoupilo, teď Budějovice a hned za nimi bych řadil Ústí. Má mužstvo složené z hráčů, kteří prošli extraligou, dlouho ji hráli a mají kompaktní a vyrovnaný tým ve všech pětkách. Dnes to utkání bylo o to prestižnější, že se bojovalo o špičku tabulky. Ta je v podstatě na prvních dvou místech rozhodnutá. Jde jen o to, kdo půjde do play off z prvního místa. Dnes jsme poprvé měli všech šest hráčů z NHL pohromadě. Vždy nám někdo chyběl, ať už byl zraněný nebo třeba v reprezentaci. Ale ještě nejsme pohromadě tak, jak bychom chtěli být do závěru soutěže."

Pavel Hynek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Výborné utkání, svým dílem k němu přispěli i výborní diváci. Dnes to byl hokej nejvyšší kvality. Samozřejmě bylo těžké se proti takovému soupeři vyvarovat určitých chyb, na druhou stranu jsme ho do nějakého soustavného tlaku nepustili. Budějovice hrály velmi dobře přesilové hry, tam nás nejvíc zlobily. Myslím, že jsme za stavu 2:1 mohli klidně i odskočit na větší rozdíl. Tam jsme třikrát jeli 2 na 1 a i těch jasných gólových šancí jsme měli víc. Co se týče obrany, jednu chvíli jsme hráli na pět obránců. Začínali jsme sice na s osmi beky, ale po první brance jsme stáhli Ondru Kubeše. Potom odstoupil Venca Drábek s bolavými zády a Aleši Válovi ustřelili brusli a bylo chvíli jen pět obránců. Důležitým momentem zápasu bylo to, že jsme přečkali oslabení a z trestné lavice jsme ujeli a dali gól."