30.10.2009, Matěj Mayer

Starší dorost: CEB - PIS 3:0 - Derby vyhrál favorit

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorostenci HC České Budějovice uspěli v derby v Budvar Aréně. S mužstvem IHC KOMTERM Písek si po vyrovnané první třetině nakonec došli pro výhru 3:0. Nejproduktivnějším hráčem domácích byl Martin Sekera (1+1). Hvězdou utkání ale byl brankář David Gába, který si připsal čisté konto.

Jihočeské derby začalo vlažně. V první vážnější šanci neuspěl domácí útočník Eddie Turek, kterému se nepodařilo překonat ležícího brankáře Lehečku. Šance si ale dokázali vytvořit i hosté. V šesté minutě nebezpečně vystřelil na brankáře Gábu útočník Filip Vlček, domácí brankář byl úspěšnější. Tempo hry nebylo příliš velké a šancí nebylo mnoho. Většinou se hrálo ve třetině hostů, kteří i přesto dokázali několikrát ohrozit domácí branku. Ve 13. minutě vystihl rozehrávku Písku Jiří Bárta a vytvořil velký závar před brankou hostů. Jeho pokus ani pokus Jonáše Beneše však neskončili za ležícím Lehečkou. Největší šanci první třetiny měl ke konci třetiny opět Jiří Bárta, když ho do úniku vyslal pěknou přihrávkou Karel Plášil, domácí útočník ale proti Lehečkovi nebyl úspěšný ani tentokrát. První třetinu se hrálo velmi čistě a rozhodčí ani jednou nevylučoval.

Druhá třtina začala pomalu. První velkou šanci měl Karel Plášil, který dělovkou od modré trefil tyč branky hostů. O chvíli později měl další velkou příležitost dokonce dvakrát Martin Sekera ale ani on nebyl úspěšný. Pak se začalo se hrát s větším nasazením. Ve 34. minutě otevřel skóre utkání Martin Sekera, který prostřelil Lehečku střelou nad lapačku. Ke konci třetiny měl Písek možnost 1:36 přesilové hry pět na tři, ale domácí se ubránili a do konce třetiny už se stav nezměnil.

Třetí třetina začala spíše vlažně. Mužstva si nevytvářela příliš mnoho šancí. V jedné z prvních neuspěl hostující Ivan Radosta. Ve 55. pak jel sám na Lehečku Emil Švec, který měl možnost hned v prvním zápase vstřelit branku. Proti byl však brankář Lehečka. O chvíli později dostali domácí možnost hrát přesilovou hru pět na tři a využili ji. Karel Plášil vyslal nádhernou dělovku, do které vložil hůl Michal Švihálek a tečoval jí přesně pod horní tyčku. Neuběhla ani minuta a domácí se v pokračující přesilové hře mohli radovat z další branky. Trefil se Ondřej Liška, který prostřelil Lehečku ránou od modré čáry. V poslední minutě ještě možnost hrát pět na tři dostali i hosté a dokonce i odvolali brankáře. Ani to jim však nepomohlo. Třetí třetina byla velmi nervózní a bylo vyloučeno sedm hráčů.

Jaroslav Liška (HC České Budějovice): Byly to povinné body a o to je to vždycky těžší. My jsme teď měli řadu těžkých utkání a myslím si, že se to na nás trošku podepsalo. Kluci nejsou všichni zdravotně v pořádku a bylo to vyloženě vydřené vítězství. Cením si nuly na našem kontě. Brankář Gába zachytal excelentně. Byl nejlepším hráčem zápasu.