25.02.2011, Matěj Mayer, Radek Bařina

SDO: VSE - CEB 3:2sn - Jihočeši vezou ze Vsetína bod

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorostenci hráli další utkání ve Vsetíně. Po první třetině byli sice Jihočeši ve vedení 1:0, pak ale vedení ztratili na začátku druhé třetiny. V úvodu třetího dějství pak poslal České Budějovice do vedení Bílek, ale ani to na vítězství nestačilo. Čtyři minuty před koncem Vsetín vyrovnal a nakonec zvítězil na nájezdy. Dva body za branku a nahrávku si připsal Jonáš Beneš.

Do utkání extraligy staršího dorostu proti Českým Budějovicím vstoupili domácí hráči VHK Vsetín aktivně, s očividným cílem využít únavy hostů po dlouhé cestě. Hned ve 2. minutě se do dobré pozice dostával Ptáčník, ke střele se ale nepropracoval a neujaly se ani další náznaky domácích příležitostí. Pokus jihočeského Bílka z minuty 4. pak nejenže poprvé prověřil pozornost Svobody v brance domácích, ale též vyslal jasný signál, že červenomodří se již na Lapači plně aklimatizovali.

Další minuty tak přinesly vyrovnaný hokej, ve kterém se šance i aktivita pravidelně přelévali ze strany na stranu. V 6. minutě dostal ideální přihrávku zpoza brány Daněk, branku hostujícího Gáby ale těsně minul. Takřka z protiútoku pálil z levého kruhu Luboš Rob, Svoboda ale dokázal jeho dělovku zastavit. V polovině prvního dějství nejprve neuspěl v dobré pozici vsetínský Janeba a hned poté si mohli Valaši zahrát první přesilovku zápasu. Ta se ale domácím příliš nepovedla.

Také v dalších minutách byl k vidění rychlý a pohledný hokej s nadějnými příležitosti na obou stranách. Báchora ale neposlechl kotouč, hostující Ruda zase neměl v úniku seřízena mířidla. Když už se zdálo, že úvodní dějství branku nepřinese, udělali Valaši velkou chybu na útočné modré a hosté trestali. Byť trochu kostrbatě, přeci jen se dostal do úniku Jonáš Beneš, který dokázal obejít i z branky vyjetého Svobodu a poté již do prázdné klece bez problémů zakončil. První třetina tak skončila vítězstvím Českých Budějovic poměrem 0:1.

Úvod druhé dvacetiminutovky obstarala hostující přesilová hra. Ta však nejenže nepřinesla zvýšení hubeného náskoku Českých Budějovic, naopak, z vyrovnání se radovala domácí družina. Uklouznutí jihočeského obránce na útočné modré totiž využil Pokorný, nikým neatakován ujel do brejku a ten zakončil bezchybně provedeným bekhendovým blafákem (1:1). Hra se poté i nadále odvíjela v mantinelech nastavených úvodní třetinou. Rychlé útočné akce se střídaly na obou stranách a diváci, kteří si našli cestu na Lapač, se rozhodně nenudili. Ve 24. minutě mohli jít hosté do vedení zásluhou Beneše, proti jeho střele do poloodkryté brány ale předvedl výborný skluz Svoboda.

V polovině třetiny hráli hosté další přesilovku a málem při ní opět inkasovali. Gólmanovu rozehrávku z rohu hřiště totiž zastavil na modré čáře obránce VHK Žák, jeho pokus plachtící pod břevno jihočeské svatyně ale dokázal pohotově vyrazit jeden z hostujících beků. Poté si přesilovku vyzkoušeli i Valaši, dobře se pohybující Českobudějovičtí je ale do šance nepustili. V následujících minutách dotíral několikrát na domácího Svobodu Svoboda hostující, neuspěl ale, stejně jako na druhé straně agilní Ptáčník s Daňkem. A když Gába zneškodnil i šikovnou Ptáčníkovu teč při další početní výhodě Vsetínských, odcházely oba celky do kabin za nerozhodného stavu 1:1.

Zatímco úvod druhého dějství přinesl radost z branky na straně domácích, třetí třetina nabídla již po necelých třech minutách úspěch Českých Budějovic. Martin Hájek šikovně obešel domácího beka. Byl sice odstaven, ovšem pouze za cenu toho, že před Svobodou zůstal úplně volný David Bílek, který si našel puk a chladnokrevně přehodil ležícího brankáře VHK (1:2). Hostující hráči se poté zatáhli do obranné ulity a výborným pohybem takřka nepouštěli domácí do blízkosti vlastní svatyně. Ke srovnání nepomohla Valachům ani přesilovka od minuty 47. Naopak, České Budějovice ujely v oslabení dva na jednoho - Trummerovu střelu ale zastavila pravá tyč Svobodovy svatyně.

V 50. minutě mohli rozhodnout Rob s dorážející Švecem, oba ale výbornými zákroky zneškodnil Svoboda. Přesto hosté mohli být spokojeni, protože i nadále poměrně s přehledem drželi domácí mimo Gábův dostřel. Až přišla minuta 55. a v ní Trummerův faul, který Vsetínští potrestali. Pelcovu ránu od modré sice Gába zastavil, v houštině těl na brankovišti se ale nejlépe zorientoval Josef Daněk a nadvakrát přehodil natažený beton gólmana. Na Lapači tudíž bylo znovu srovnáno (2:2). Brankou povzbuzení domácí si ještě v závěru vytvořili šanci Slováčkem, jehož průnik a následnou střelu ovšem zastavila Gábova lapačka. A protože v poslední minutě nevyužili domácí ani přesilovku, muselo se prodlužovat.

V nastaveném čase byli Valaši aktivnější a za svou snahu byli taky odměněni trestným střílením po faulu na unikajícího Janebu. Sám postižený ale neuspěl při své bekhendové kličce – Gába mu vypíchl puk holí. Rozhodnout tak musel až regulérní penaltový rozstřel. Zatímco oba hostující nájezdy Svoboda lapil, za domácí se prosadili Ptáčník a ve třetí sérii i Slováček. Ten si svůj nájezd musel dokonce zopakovat, nikterak ho to nerozhodilo a střelou mezi betony pečetil domácí vítězství a zisk dvou bodů.