30.11.2012, Miroslav Mayer

SDO: JIH-CEB 4:5sn - Dorostenci zabrali v poslední třetině

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorost HC České Budějovice měl v zápase v Jihlavě namále. Po dvou třetinách totiž prohrával o dvě branky a vypadalo to, že domů pojede z prázdnou. Jihočeši se přeci jen sebrali a na začátku třetí části zápas vyrovnali. Nakonec brali ještě jeden bod za vítězství na nájezdy a jejich pozice v tabulce je již lepší. Dva body v zápase získal Václav Pašek.

Horší vstup do utkání si snad hokejisté Dukly ani nemohli představit. Nejen, že byl ve čtyřicáté deváté vteřině vyloučen Václav Půža, ale soupeř dokázal přesilovou hru po čtrnácti sekundách využít. Budějovičtí se rychle usadili před jihlavskou brankou, Radek Prokeš vystřelil a David Ruda šikovně tečoval jeho střelu za záda bezmocného gólmana Vacka - 0:1. Jihlava se na úvodní gól snažila rychle odpovědět, navíc měla k dispozici i dvě přesilové hry, ale Mountfield se zuby nehty bránil. Při hře v plném počtu hráčů však hosté kapitulovali – a to dokonce dvakrát. Nejprve přišlo vyrovnání velmi podobné prvnímu gólu utkání, kdy se k vyražené střele Davida Košaře dostal nejrychleji Lukáš Vykouk a vyrovnal - 1:1. O minutu a šest vteřin už tahali za delší provaz v zápase Jihlavští. První formace Dukly připravila střelu pro Jana Mandáta, který propálil vše, co mu stálo v cestě - 2:1.

Hráči ve žlutočervených dresech po dvou vstřelených brankách ještě přidali na tempu, ale hosty držel pozorný gólman Sova. Udeřit poté mohlo na druhé straně. Po chybě domácích obránců si David Vacek vyjel z brankoviště až téměř k modré čáře, ale byl u puku o fous dříve než najíždějící útočník Budějovic. V závěru se ještě řítil Vykouk sám na gólmana hostů Sovu, ale příliš otálel se střelou, kterou stačil zblokovat navrátivší se obránce.

Ve druhé třetině opět začali aktivněji hráči Budějovic. To se také po chvíli projevilo na stavu zápasu. Jihlavští obránci si znovu nepočínali nejjistěji, takže se k puku dostala dvojice Václav Pašek s Davidem Rudou a přihráli Radku Prokešovi, jehož dělová rána málem protrhla síť - 2:2. Jenže vyrovnaný stav vydržel sotva dvě minuty. Dukla zatlačila hosty, kteří se provinili faulem. Při signalizovaném trestu vypálil od modré Václav Půža hodně nepřesnou střelu. Jenže ta se od mantinelu za gólmanem Sovou odrazila přesně před levou tyč, kde číhal Jan Mandát. Nejproduktivnější hráč týmu tak neměl žádný problém dorazit puk do odkryté klece - 3:2.

K vidění byl i nadále velmi pohledný a rychlý hokej. České Budějovice se snažily o vyrovnání, když byl dvakrát během pěti minut vyloučen domácí bek Port. Na Vacka si však nepřišly i díky výborné obranné práci Dukly, která hrála oslabení pozorně a často vyhodila. Na konci třetiny tak udeřilo na druhé straně. Jan Mandát totiž ukázal, že mu pozvánky z reprezentace do osmnácti let nechodí náhodou. Za vlastní brankou převzal puk, udělal si z hráčů hostů slalomové tyče a svoje sólo zakončil bekhendovou střelou k tyči - 4:2.

Jestli hráči s Ježkem na hrudi vstoupili do první třetiny strašně, tak tu třetí začali ještě podstatně hůř. Nejprve využil nedorozumění v obraně domácích Václav Pašek a snížil na 3:4 z pohledu hostů. Po obdržené brance Dukla nedokázala udržet puk a další zmatky mezi jihlavskými beky potrestal Karel Vácha, když po přihrávce Jiřího Smejkala prostřelil Vacka a vyrovnal na 4:4. Dvě rychlé branky tempu zápasu trochu uškodily. Dukla působila dlouho jako opařená a Budějovice poměrně rychle vycítily, že si z dnešního zápasu odvezou minimálně bod. Na konci zápasu se ještě vyznamenal David Vacek, když chytil jak střelu Michálka, tak vleže zlikvidoval dorážku Prokeše.

Následovalo tak prodloužení, ve kterém se oba týmy snažily hlavně neudělat chybu. To se jim také povedlo a utkání dospělo do samostatných nájezdů. První nájezd jeli hráči Mountfieldu. Prokeš si povodil Vacka dle hesla pojď sem, kam jdeš a svůj nájezd zakončil bekhendem. Za Duklu v prvním nájezdu neuspěl Vykouk, když svojí stahovačku nestihl zakončit. Poté se rozjel hostující Aleš Krátoška. Mladý forvard Českých Budějovic nic nevymýšlel a střelou z mezikruží vymetl pravý horní roh jihlavské branky. Protože se Jan Mandát pokoušel o to samé, ale Sova ho vychytal, odvážejí si hosté z Horáckého zimního stadionu dva body za výhru po samostatných nájezdech.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): „My už jsme měli před dnešním utkáním účast v nadstavbě zajištěnou. I přesto si myslím, že dnes obě dvě mužstva podala vynikající výkony. My jsme do utkání vstoupili hůře než soupeř, kdy jsme dostali laciný gól z přesilovky. Nicméně nás to nepoložilo. Hráli jsme tu hru, kterou jsme si řekli před zápasem. Dnes jsme, podle mě, měli po většinu utkání hru pod kontrolou, měli jsme i více ze hry jak soupeř. Trošičku mě mrzí, že jsme delší dobu neudrželi výsledek 4:2 z našeho pohledu. Trošičku šťastný gól od brusle našeho obránce na 4:3 posadil hosty na koně, a pak soupeř vyrovnal. Náš bek byl podle mě nedůsledný v souboji. Hokej je hra chyb, my jsme tu chybu udělali a soupeř ji potrestal. I když jsme v prodloužení nějakou šanci měli, nedali jsme, a nájezdy už jsou o štěstí. Soupeř dal dva góly a odváží si tak dva body z Jihlavy, takže mu musíme pogratulovat."

Jan Trummer (HC Mountfield): „Co bych k tomu řekl? Myslím si, že dnes diváci viděli solidní utkání extraligy staršího dorostu. Mělo to velmi dobrý pohyb na obou dvou stranách. Domácí jsou schopní hrát více do těla, což nám nejde. My jsme také dokázali velmi slušně napadat, znemožnit přihrávku. Přelévalo se to. Měli jsme výpadek po prvním gólu, ale zaskočili jsme domácí na začátku třetí části, kdy jsme dokázali srovnat. Následně už to bylo o štěstí, a to štěstí se k nám přiklonilo v závěru na nájezdy."