10.12.2016, Denisa Józsová

SDO: JIH - CEB 2:3p - Budějovice ukončily vítěznou sérii Jihlavy

Starší dorost se vydal na led Dukly Jihlavy, která prožívá velmi dobré období a nepoznala porážku již dvanáct zápasů za sebou. Jenže to se dnes změnilo. Jihočeši zde vyhráli 3:2 po prodloužení. Rozhodující gól vstřelil z trestného střílení Michal Silný.

Již po 42 vteřinách hry hrál Motor přesilovou hru, jenže k pořádnému ohrožení branky se nedostal. To přišlo až při přesilovce Dukly, kdy ve vlastním oslabení projel po pravé straně až ke kruhu Silný a vypálil těsně vedle vzdálenější tyče jihlavské klece. V pokračující početní výhodě se domácí prosadili. Střelu Havelky ještě schoval Ovsjannikov do lapačky. Když ale domácí vyhráli buly, Veleba dal puk mezi kruhy na Valu, který jej prodloužil na pravou stranu pro Lukáše Jindru a ten vstřelil již svůj osmnáctý gól v sezoně. Ani další dvě přesilové hry hostí nepřinesly Šťastnému pořádnou práci, Jihlava hrála oslabení velice dobře. Na konci třetiny i Motor zvládl početní nevýhodu, takže poměrně bojovná třetina bez vážnějších šancí skončila vítězstvím domácího celku 1:0.

Druhé dějství přineslo oboustranně více šancí. Tvrdou ránu Tomana z levého kruhu Šťastný srazil lapačkou před své brankoviště, kde při dorážce nedal ani milimetr prostoru Silnému. Bojovný hokej pokračoval, oba týmy si nic nedarovaly. A krátce před polovinou zápasu přišly tři velké šance. Nejprve byl Jindra sám před Ovsjannikovem, nicméně nyní na něj recept nenašel a přestřelil branku. V permanenci byl i Šťastný. Toman byl první u vyhozeného kotouče a upaloval sám na gólmana, ovšem bekhendem ho nepřelstil. Skóre se neměnilo ani po tom, co Juda na levém kruhu získal touš a namířil si to před branku, kde mu v zakončení puk sjel z hole. Neradoval se ani kapitán Motoru Dosek, který se na modré vyhnul do střely padajícímu Slabému a jeho tečovaný pokus prošel vedle pravé strany branky. V prostřední dvacetiminutovce se tak skóre neměnilo.

Na začátku třetí třetiny se Dukla dostala do dvou slibných akcí. Vala zblízka v tísni neprostřelil gólmana a při situaci dva na jednoho nejprve Ovsjannikov vyrazil střelu Jindry z pravého kruhu před sebe, kde si pravým betonem poradil i s rychlou dorážkou Valy. V polovině dvaačtyřicáté minuty bylo vyrovnáno. Silný dostal kotouč na střed pásma pro Matěje Tomana, který prostřelil Šťastného. Jihlavě mohl vrátil vedení Úlovec, který jel z pravé strany sám na brankáře, ovšem levý horní roh českobudějovické klece těsně netrefil. Slibné možnosti pokračovaly. I když na střelu Šafáře od modré domácí gólman téměř neviděl, vyrazil jí a hned poté pálil z otočky na pravém kruhu kousek vedle vzdálenější tyče Egert. Nerozhodný stav nezvrátil ani Slabý, zachytivší mezi kruhy rozehrávku Motoru. Na Ovsjannikova zkusil bekhendové zakončení mezi nohy, které hostující brankář napodruhé zastavil.

V polovině jednapadesáté minuty pálil z levé strany Beránek. Gólman Dukly vyrazil jeho střelu na levý kruh k Silnému a Šťastný se stačil přesunout. O minutu později již inkasoval, když v signalizovaném trestu doklepl Egertovo zakončení za brankovou čáru Martin Beránek. Jihlavě se poté vůbec nevydařila přesilovka, při které málem inkasovala, když hodně špatnou rozehrávku zachytil Slavík, jenž vzápětí mířil vedle horní tyčky. V následné početní výhodě Motoru mohl definitivně rozhodnout Toman, to by ovšem musel gólmana překonat střelou mezi lapačku a beton. České Budějovice poté udělaly při vlastní přesilové hře chybu, ke kotouči se před brankou dostal Oliver Havelka a střelou pod betony gólmana poslal zápas do prodloužení - 2:2. Jihlava ještě mohla získat tři body, ovšem střelu Veleby od modré vyrazil Ovsjannikov koncem hole.

Při hře tři na tři měli hosté více ze hry a Šťastný 62 vteřin po jeho začátku předvedl výborný zákrok lapačkou proti střele Beránka z mezikruží. V čase 63:06 přišel Vala ve středním pásmu o puk a svojí chybu se snažil napravit při přečíslení Motoru dva na jednoho, ale podrazil Silného a bylo nařízeno trestné střílení. To Michal Silný proměnil, když zasunul kotouč podél pravého betonu gólmana k pravé tyči - 2:3 po prodloužení. Motor tak ukončil dvanáctizápasovou vítěznou sérii Dukly, která letos poprvé nezískala v prodloužení, resp. na nájezdy, extra bod navíc.

Radek Bělohlav (HC Motor České Budějovice): Nepovedla se nám první třetina. Nemyslím výsledkově, ale herně. Vůbec jsme nehráli to, co jsme chtěli. Od druhé třetiny jsme se zvedli. Třetí třetina se nám povedla, hráli jsme už trošku náš hokej a měli jsme spoustu střel, šancí. Měli jsme zápas dotáhnout do vítězného konce, ale udělali jsme obrovskou chybu v závěru a soupeř ve vlastním oslabení vyrovnal. Penaltu už jsme zvládli. Mrzí mě, že jsme nevyhráli za tři body, ale aspoň máme dva.

Štěpán Moravec (HC Dukla Jihlava): Musíme si přiznat, že jsme nepodali optimální výkon. Troufnu si říct, že jsme si dneska nezasloužili ani bod. Pokud dnešní utkání srovnám se včerejším zápasem proti Liberci, kde jsem kluky chválil a kdybychom v něm nezískali vůbec žádný bod, tak je pochválím, tak v porovnání s dnešním utkáním byl výkon jako noc a den. Nic nám nešlo, dělali jsme zbytečné chyby, sami sebe jsme dostávali pod tlak a navíc jsme se přizpůsobili i hře Českých Budějovic. Pro mě osobně to nebylo vůbec pohledné utkání a zase nám pomohl kousek štěstí v závěru, kdy jsme srovnali na 2:2. Ale body jsme si dnes zkrátka nezasloužili.