10.03.2012, Matěj Mayer

SDO: HKR - CEB 2:1 - Pro starší dorost sezona skončila

Č. B u d ě j o v i c e - Překvapivě dnes skončila sezona i pro starší dorostence Českých Budějovic. Šesté mužstvo po základní části nezvládlo druhé utkání série na ledě soupeře a prohrálo s jedenáctým celkem po základní části 2:1. Favorizované České Budějovice nechali Hradec Králové odskočit o dvě branky a samy dokázaly pouze snížit na rozdíl jediné. Českobudějovičtí se tak nestanou nejlepším Jihočeským celkem. Tím bude Písek, který dokázal postoupit přes Chomutov.

Větší aktivita v první třetině byla na straně Českých Budějovic. Ani jeden z týmů se však nedostával do vyložených pozic. První větší možnost měl až ve třinácté minutě Josef Žáček, jenže mladší dorostenec v hradecké bráně František Veselý secvakl betony včas.

Hradec kontroval přesilovou hrou, kterou mu soupeř nabídl při vlastním tlaku hrou v šesti. V závěru početní převahy poslal Tomáš Půlpán nabídku na teč Michalovi Štědrému, jenž však zblízka nenašel mezírku ve výstroji Davida Gáby. Po úvodní periodě platil bezbrankový stav.

Hned po příchodu ze šaten měli výhodu jednoho muže v poli hosté. Ta se motala kolem kapitána a nejproduktivnějšího hráče Luboše Roba, který ale vždy narazil na jistý zákrok hradeckého gólmana. Na přelomu 26. a 27. minuty naopak dvakrát v rychlém sledu faulovali Budějovičtí. To byla možnost, kterou Hradečtí nemohli pohrdnout.

A také že nepohrdli! Po Bartoňově přihrávce hledal dalšího spoluhráče před brankou Lukáš Nedvídek. Místo toho ale trefil přesouvajícího se Gábu tak, že kotouč zaplul rovnou do brány – 1:0.

Po dalších pěti minutách explodoval hradecký stadion nadšením podruhé. Hosté se nestačili vrátit do obrany, což ztrestal Drahoš Jebavý nabídkou Tomáši Půlpánovi, jehož nádherná rána z první skončila až v růžku budějovické klece – 2:0.

Hradečtí byli navíc hodně blízko třetí brance. Po nahození Martina Matějčka rozhodčí nejprve ukázal do branky na znamení gólu, jenže po poradě se svými kolegy původní verdikt odvolal. Naopak, když pak domácí propadli ve vlastní přesilovce, mohl ze samostatného úniku snížit Martin Záhora. Puk ale poslal nad bránu.

Také ve třetí třetině se domácí mohli spolehnout na výborný výkon brankáře Františka Veselého. Ten prokázal svůj obrovský přehled, když rychlým postřehem vypíchnul puk z hokejky Luboši Robovi a následně i Josefu Krchovi.

Když ale nekompromisní sudí poslal na trestnou potřetí v zápase Martina Matějčka, České Budějovice už kýžené kontaktní branky dosáhly. Jejich nejlepší hráč a kapitán Luboš Rob měl v pravém kruhu dostatek místa a naznačil střelu do horní části klece. Místo toho mu ale kotouč trochu sklouzl a projel Veselému mezi betony – 2:1.

Další minuty byly ve znamení zajímavých hokejových momentů na obou stranách, i když k nim přispívaly také obranné chyby. Hlavně Hradečtí na svého soupeře několikrát zatlačili, jenže dvojici přečíslení nedokázali zúročit. Na druhé straně zaujala další snaha Luboše Roba, jehož pumelenici vytěsnil Veselý držadlem hokejky.

Utíkající čas tlačil hokejisty z jihu Čech čím dál více a v závěru se na jejich hole vkrádala nervozita. Často sice Hradec svírali, jenže jejich kombinace byla nepřesná. Největší měrou se o to zasloužila bojovnost domácích mladíků, kteří se obětavě vrhali do střel a přihrávek. Ani když se Budějovičtí dostali ke hře bez brankáře, na obrazu hry se nic nezměnilo.

Domácí přestáli i power-play soupeře a po závěrečné siréně se mohli radovat z úspěchu v podobě postupu do čtvrtfinále. Zato zklamaným Jihočechům sezóna skončila.

Pavel Táborský (HC VCES Hradec Králové): Zápas jsme odehráli naprosto disciplinovaně, jak zněly pokyny, ze zajištěné obrany. První utkání jsme si rozebrali na videu a hodně jsme se z něj ponaučili. Tam rozhodly přesilové hry, kterých jsme se dnes snažili vyvarovat. Budějovice jsou hodně silný manšaft, hodně silný na puku. Zápas jsme ubojovali hlavně srdíčkem a také díky domácímu prostředí. Diváků přišlo hodně a musím jim poděkovat, s touto podporou se klukům hraje hodně dobře.

Jaroslav Formánek (HC České Budějovice): Zhodnotím celou sérii. Možná je to nefér vůči soupeři, ale musím říct, že nevyhrál lepší tým, ale šťastnější. Ale takové je play-off. Hradec měl dobře zorganizovanou obranu a fantastického brankáře, kterého jim může každý závidět. My jsme ho nedokázali překonat a dotáhnout své šance do konce. Soupeř byl trpělivý, fantastický v obraně a čekal na naše chyby, které dokázal stoprocentně potrestat.