20.03.2014, Matěj Mayer

SDO: CEM - VIT 4:2 - Starší dorost poráží Vítkovice, o postupujícím rozhodne sobota

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Českobudějovický starší dorost se postaral o vyrovnání čtvrtfinálové série. Po vyřazení favorizovaného Třince si poradili i s Vítkovicemi, které pro Jihočechy znamenaly mnohem menší problém, než se původně předpokládalo. Svěřenci kouče Trummera porazili Steelaře v nejkratším možném čase a o účastníkovi semifinále rozhodne třetí souboj na ledě Vítkovic.

Utkání začalo velmi svižně. Hned po několika vteřinách se dostali ke dvěma střelám Českobudějovičtí. Slavit ale mohli až v 10. minutě, když se trefil Tomáš Fencl. Ten byl důrazný před brankářem Waneckim a dorazil Panáčkovu střelu do tyče. Domácí byli v první třetině aktivnější a mohli přidat i další branky. Blízko byl především Samohejl, který nadějně pálil z první, ale neuspěl. V závěru první dvacetiminutovky nakonec zaváhali Jihočeši a málem bylo vyrovnáno. Po střele Stupky se k dorážce dostal Beneš, který však nedokázal přehodit ležícího brankáře Kváču. Po první třetině se šlo do kabin za stavu 1:0.

Druhá třetina byla na branky bohatší. Velkou příležitost na vyrovnání v ní nejprve propásl Jáchym, který hezky vypálil a vzápětí mohl dorazit kotouč za ležícího Kváču. Ten byl ale rychlejší a kotouč odklidil. Vítkovice o několik okamžiků později faulovaly a České Budějovice to využily ke zvýšení svého náskoku. Doktor vystihl rozehrávku hostů a poslal puk osamocenému Natanu Vráblíkovi, který bekhendovým blafákem překonal Waneckiho. Vítkovice však nalezly odpověď velmi rychle. Jáchym naservíroval puk Vlastimilu Malinovi, který sice nevystřelil nijak tvrdě, ale na překonání Kváči to stačilo. Brankář domácích však vzápětí předvedl pár slušných zásahů, čímž svoje zaváhání odčinil. A po třetí brance domácích už bylo vše zapomenuto. Aktivní Pavel Samohejl se zmocnil puku, z modré čáry poslal puk k levé tyči a mohl oslavovat. Ten samý hráč měl ještě čtyři vteřiny před koncem obrovskou šanci na čtvrtou branku svého mužstva, ale svůj samostatný únik v gól nepřetavil.

Na začátku třetí části hry byly aktivnější Vítkovice, ale nedokázaly si vytvořit příliš střeleckých příležitostí. Domácí občas zahrozili z protiútoku, ale Wanecki vždy svůj tým podržel. Sám na vítkovického brankáře mířil Smejkal, ale nebyl úspěšný. Stejně si vedl i na druhé straně Kafka. Českobudějovičtí hráli lépe a vypadlo to, že si výsledek v klidu udrží. Vítkovice si však vzaly oddechový čas a vzápětí vstřelily důležitou druhou branku, která je dostala do hry. Jáchym vyhrál vhazování a Šimon Stránský od modré čáry prostřelil brankáře Kváču. Tato branka znamenala pro Vítkovice novou motivaci a o chvilku později měli obrovské šance na vyrovnání. Všechny ale ztroskotaly na gólmanovi Českých Budějovic. Když se necelé dvě minuty před koncem nechal vyloučit hostující Šupka, bylo rozhodnuto. Vítkovice sice zkoušely hru bez brankáře, ale ještě inkasovaly z hole Jakuba Doktora. Ten definitivně potvrdil vítězství Českých Budějovic, které za vydatné podpory fanoušků míří do semifinále! Vítkovice v sérii nepodaly dobrý výkon a sezona pro ně končí.

Jan Trummer (HC České Budějovice): Kluky jsme upozorňovali na to, že dnes přijde hodně fanoušku a budou mít velkou podporu. Chtěli jsme, aby se z toho nesesypali a hráli zodpovědně. Sice jsme nehráli tak zodpovědně, jako ve Vítkovicích, ale dostali jsme se do vedení, což bylo plus. Vedli jsme už o dvě branky, ale pak jsme udělali zbytečnou chybu a dostali jsme kontaktní branku na 2:1. Pak jsme měli dvě přesilovky, ve kterých jsme dali branky a to rozhodlo. Těchto utkání by kluci potřebovali hrát více, protože pod takovým tlakem se projeví skuteční hráči.