17.02.2012, Matěj Mayer

SDO: CEB - VIT 3:2 - Českobudějovičtí otočili utkání ve třetí třetině

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorostenci měli v pátek na programu první utkání po reprezentační pauze. Domácí utkání zvládli, ale neměli to vůbec jednoduché. Po dvou třetinách to vypadalo všelijak. Českobudějovičtí prohrávali až skoro do poloviny třetí části 2:1. Ve 48. minutě se jim podařilo vyrovnat a o dvě minuty později rozhodl o zisku tří bodů pro Jihočechy David Ruda.

Počáteční třetina byla v režii hostujících Vítkovic. Rychle bruslící útok motal hlavu domácím hráčům a tvrdé souboje u mantinelu ukazovaly, co je cílem Vítkovic. Odvézt si domů cenné body. Prvních deset minut se hrálo v oslabeních a to na obou stranách. Ovšem přesilovou hru využily Vítkovice. V šesté minutě přímou střelou nad vyrážečku domácího gólmana zavěsil Adam Škutchan, kterému přesně přihrál Jan Štencel. Domácí brankář David Gába další gól ze své sítě nelovil, a tudíž udržel svůj tým ve hře. Po první třetině byl stav 1:0 pro hosty.

Ve druhé třetině se síly vyrovnaly. Budějovičtí hokejisté zrychlili bruslení a přesněji si přihrávali. Z toho plynuly veliké šance a i tlak na hostujícího gólmana. V šestadvacáté minutě si domácí David Bílek najížděl z pravého křídla, převzal přihrávku od Luboše Roba, a bezváhání protlačil puk za Svobodovy záda. Vyrovnáno na 1:1. Hrálo se hodně do těla a z toho byla častá vyloučení. Ukázalo se, že Vítkovičtí mají přesilové hry naučené. Přesnou střelou v devětadvacáté minutě překonal domácího brankáře Petr Česlík, kterému parádně nabil Adam Škutchan Adam a Jakub Illéš. Vítkovice šly do vedení 2:1. Obrovskou chybu následně udělal domácí gólman David Gába, když chtěl rozehrát zpoza brány a trefil puk přímo na soupeřovu hokejku. Divákům se zatajil dech a jen díky statečnému obránci z českobudějovických řad se už skóre neměnilo.

Do závěrečné třetiny nastupoval domácí tým odhodlaně s cílem vyrovnat stav utkání. Od první minuty se tlačil do útoku, ale bezmyšlenkovitá gesta mladých hokejistů ze stran Budějovic vedla k vyloučení za nesportovní chování. Vše odčinil parádní individuální akcí Josef Krcho, jenž přímo před brankářem hostí zvedl puk pod víko. Domácí tým vyrovnávací gól pozvedl a začal se hrát otevřený hokej s mnoha šancemi na obou stranách. V padesáté minutě se rozjel útok domácích do protiakce, při které Luboš Rob vystihl přesnou přihrávku Davidu Rudovi, který se krásně trefil do protipohybu vítkovického gólmana- 3:2. V posledních dvou minutách celého zápasu se událo několik věcí. Vyloučení Vítkovic za šest hráčů na ledě a vyloučení hráče Českých Budějovic. Vítkovičtí to tak zkoušeli v pěti bez gólmana na domácí čtyři hráče. Ovšem výbornými zákroky Gába svůj tým podržel a Českobudějovičtí se mohli radovat z výhry 3:2 nad rivalem z Vítkovic.

Jaroslav Formánek (České Budejovice): "Začátek zápasu byl špatnej. Prvních deset minut jsme byli hodně pasivní. Od druhé třetiny se to začalo zvedat, kluci se dostali do hry. Zápas byl z naší strany vybojovaný, protože herní kvalita byla spíše na straně soupeře. Kluci se s tím ale porvali statečně a zápas otočili. "