28.01.2011, Miroslav Mayer

SDO: CEB - LIT 4:2 - Gába vychytal vítězství

Č. B u d ě j o v i c e - Starší dorost HC České Budějovice nastoupil do utkání extraligy staršího dorostu v oslabené sestavě a s přesně třemi útoky. Po bezbrankové první třetině se domácí ve druhé části zvedli a dali dvě branky. Litvínov poprvé skóroval až za stavu 4:0 a povedlo se mu jen snížit na 4:2. Hlavním strůjcem domácího úspěchu byl brankář David Gába, který předvedl několik výborných zákroků.

Zápas v Budvar aréně začal divoce. Rozhodčí nasadil přísný metr a během čtyř minut vyloučil po dvou hráčích na obou stranách. Nakonec z toho vytěžil Litvínov přesilovku pět na tři a to hned 59 vteřin. Domácí se ubránili, ale hosté se dostali do tempa. Ve třetí minutě se před Gábu dostal Malec, ale neuspěl. První šance domácích se zrodila v páté minutě, kdy před brankou Litvínova byla trma-vrma a puk bezprizorně čekal v brankovišti, kdo se ho ujme. Místo puku skončil v brance Bárta. Hosté předváděli útočný koncert. Gába postupně likvidoval šance Musila a Štěpky. Mezitím pochytal hodně nebezpečných střel z dálky. Za domácí se připomněl Beneš, který jel sám na Horáka, ale ten ho vychytal. Ještě v osmnácté minutě měl dvě nebezpečné střely Procházka, ale Gába byl pevný a vše pochytal. První třetina tak skončila bez branek a domácí byli rozhodně šťastnější.

Ve druhé třetině byla hra vyrovnaná. Hrál se bojovný, ale málo pohledný hokej. Ovšem Jihočeši již tahali za delší konec a měli více šancí. Hned v úvodu poslal Rob do úniku Švece, ale ten nedal. Další šanci měl Bílek, ale jeho střelu kryl Horák. Blížila se polovina zápasu, když se domácí poprvé radovali. Luboš Rob se trefil z otočky po ledě. Domácí si stále udržovali mírnou převahu a další gól nedal na sebe dlouho čekat. Emil Švec si sjel mezi kruhy a trefil přesně k tyči nad beton Horáka. Hosté zahrozili vážněji až v posledních vteřinách třetiny. Před Gábou byl osamocený Kuchař, ale ani dva pokusy nestačili na překonání domácího gólmana.

Třetí část hry byla vyrovnaná. První větší příležitost skórovat měl Litvínov. Kokeš vystřelil z první, ale Gába byl připraven. Podobně dopadl na druhé straně Švec. Pak hráli Českobudějovičtí oslabení a podařilo se jim dát branku. Martin Hájek nahazoval puk na branku a tam si ho jeden z hostujících obránců srazil do sítě. Vzápětí dal čtvrtou branku Lukáš Mareš, který byl důrazný před brankou. Už to vypadalo, že Gába udrží nulu. Ovšem Litvínov hrál přesilovku a toužil po brance. Mareš dvakrát obětavě zblokoval střelu od modré čáry, ale přesto střela Jakuba Zdeňka skončila v brance. Hosté se nabudili a vzápětí se do nájezdu na Gábu dostal Filip Malík a po ledě se trefil mezi betony. Domácí trenéři si vzali oddechový čas, aby uklidnili mužstvo. Hosté se ještě snažili s výsledkem něco udělat, ale domácí již nepřipustili drama a po zásluze vybojovali tři body.

Ladislav Kolda, trenér HC České Budějovice: První třetina byla bez branek a utkání bylo vcelku vyrovnané. Na obou stranách bylo moc vyloučených a hra tím trpěla. Nebyla to moc hezká podívaná, spíše boj. Když jsme se dokázali prosadit střelecky, tak jsme se uklidnili. Za stavu 4:0 jsme dostali laciný gól a zbytečně jsme to zdramatizovali, ale závěr jsme zvládli.