03.03.2006, David Schlegel

PLZ - CEB 6:2 - Plzeň dala šest branek v přesilovkách

O postupujícím do čtvrtfinále play-off dorostu musí rozhodnout až sobotní třetí zápas v plzeňské ČEZ Aréně. Díky šesti využitým přesilovým hrám totiž Plzeň porazila České Budějovice 6:2. Po druhé třetině ještě vedli domácí o pouhý gól, ale ve třetí třetině převahu zužitkovali třemi brankami a vyrovnali stav série. Za České Budějovice se trefili Martin Havran a Ondřej Ťoupal. Rozhodující zápas o postup se hraje v sobotu v Plzni od 16 hodin.
Zápas začal s mírným zpožděním, protože zápas kvalifikace o první ligu dorostu mezi plzeňským béčkem a Benátkami nad Jizerou (6:3) se poněkud protáhl. Plzeň nastoupila jen s devíti útočníky a ti se hned od začátku pohybovali téměř výlučně v obranném pásmu hostí. Už v 1. minutě získala Plzeň výhodu přesilové hry po faulu Ježka, nebezpečně pálili Špiler s Kovářem, sice neuspěli, ale tlak domácích pokračoval. Po Štichově dělovce dorážel neúspěšně Trojan, tutovku zazdil Urbánek, v poslední chvíli sjel puk z hole Bessonovovi, který už zasouval puk do opuštěné branky. Hosté se bránili pouze vyhazováním puků přes všechny čáry, Francouz v plzeňské brance se nudil. Plzeň však vyjádřila svou převahu až ve druhé polovině první části, kdy využila dvě přesilové hry. Nejprve dorazil střelu Stránského do sítě Tomáš Kubalík a o dvě minuty později dorazil Štichův pokus do sítě Martin Trojan.

Hostům pomohla zpět do hry přesilovka pět na tři. Horák pak sice zbytečně fauloval, ale Českobudějovičtí dokázali využít i početní výhodu čtyř proti třem. Po sérii přihrávek dostal puk na modrou Martin Havran a tvrdou střelou po ledě snížil s pomocí pravé tyče na 1:2. Hostům branka pomohla a vymanili se z plzeňského náporu. V 17. minutě mohli po chybě Poura i vyrovnat, ale Bíza Francouzovi puk mezi betony neprostrčil. Současně se sirénou fauloval zcela zbytečně hostující Kovácsik a České Budějovice jeho vyloučení po přestávce zaplatili.

Přesilovky totiž trávila na modré čáře obvykle obranná dvojice David Štich - Dominik Boháč a ta byla k nezastavení. Zvláště když pálil Štich, tak v horším případě po jeho pumelici duněl mantinel, když mu rána sedla, rozsvítil červené světlo. Ve 21. minutě trefil David Štich přesně pravý horní růžek a zvýšil na 3:1, Klestil nic neviděl. Těsně před uplynutím první poloviny zápasu, se hrálo nahoru dolů. Nejdřívě utekl puk po Boháčově akci ve velké šanci Trojanovi, vzápětí zazdil tutovku hostující Stejskal, aby Kovář s Novákem neproměnili v gól nájezd dvou hráčů na jediného obránce.

Budějovice sehrály nejlépe z celého zápasu druhou polovinu prostřední části. Ve 33. minutě ještě uhasil požár před Francouzovou brankou s pomocí faulu Růžička, ale ve 37. minutě se už hosté radovali. Bíza ujel Špilerovi, jeho střelu Francouz vyrazil, ale dojíždějící Ondřej Ťoupal dorazil puk do odkryté branky. V závěru třetiny mohl Stejskal dokonce vyrovnat, ale Francouz v klíčovém zákroku večera podržel modrobílé.

Hosté hodně faulovali a ve 44. minutě dostali domácí opět výhodu přesilové hry pět na tři. Osud zápasu vzal na sebe ten nejzkušenější - obránce s extraligovými zkušenostmi David Štich, který v základní části nesehrál za dorost ani jeden zápas a posílil mužstvo jen pro play-off. Opět mu prostor na modré udělal Dominik Boháč a na jeho ránu nedokázal Klestil v budějovické brance reagovat. Ve 46. minutě ještě mohli hosté skórovat, když úžasně zpracoval těžký puk před brankou Ferebauer a pohotovou střelou vystrašil Francouze. Pak už ovšem opět kralovali domácí. Nejprve spálil velkou příležitost Stránský, v 52. minutě však Kovářův průnik do útočného pásma gólově zúročil kapitán týmu Karel Novák. O necelé dvě minuty později přidal opět Karel Novák po krásné spolupráci se Zemanem a Pourem šestý gól. Byla to už šestá využitá přesilová hra Plzně v zápase. Pak si mohli dorostenci Lasselsbergeru dokonce dovolit luxus v podobě promarněné přesilovky pět na tři v trvání 58 vteřin. V závěru se ještě blýskl pěknou kličkou Urbánek, při zakončení však minul branku.