24.11.2004, Vladimír Pašek, Tomáš Kučera

OLO - CEB 0:5 - Jasná výhra na Hané

O l o m o u c - Bezproblémové vítězství z ledu olomouckých Kohoutů přivezli jihočeští hokejisté. O vítězství tentokrát nerozhodla jen zámořská zabijácká eskadra, ale i ostatní formace a zejména bezchybný výkon brankáře Jana Chábery, který uhájil za polovinu základní části 7 čistých kont! Díky remíze Ústí se České Budějovice vrací o skóre do čela prvoligové tabulky.
Do první šance utkání se dostal olomoucký Najdek, jeho lehká střela však znamenala pro Cháberu pouze zahřívací zákrok. Hosté začali utkání ve velmi rychlém tempu, jejich pohyb dělal problémy Kohoutům v obranné činnosti a tak ve 3.minutě musel Kašparů zastavit nedovoleně prodírajícího se Hřebejka. V přesilovce vymyslel křížnou přihrávku Prospal, z první vypálil Martínek, Tihlář však stačil včas srazit betony. V 7. minutě předvedl skvělou techniku hole Dvořák, pohrál si s obranou Olomouce, zakončení však chyběla přesnost. Za malý moment musel Tihlář zasahovat proti střele Jančaříka a nebezpečné dorážce Havelky. V 9. minutě se dostali ke slovu domácí, nejprve pálil od modré Ministr a Chábera musel střelu jistit nadvakrát lapačkou, poté se do puku ze stejného místa opřel Dostál, budějovický gólman vyrazil pouze před sebe a Najdkův pokus o doklepnutí zmařil tvrdým obranným zákrokem Mucha. Ve 12. minutě pálil z mezikruží hned po vhazování Dittrich a překvapený Chábera zaregistroval puk až když se mu odrazil od ramane těsně nad horní tyč. Ve 14.minutě ujel Faltýnkovi hostující Musil, jeho zakončení však Tihlář přečetl. Hosté zvýšili důraz v osobních soubojích, napadali domácí hluboko v jejich obranném pásmu a Olomoučtí často chybovali nepřesnou přihrávkou. V 17. minutě neposunul Hebar puk z vlastního obranného pásma, nechal si ho sebrat agilním Robem, ten okamžitě našel Musila, jeho tvrdou ránu stačil Tihlář ještě ztlumit, na dorážku Havelky však již nestačil 0-1. Hosté si v závěru ještě zahráli přesilovku, když odešel na trestnou lavici Šafařík, potěšili však jen oko nezaujatého diváka perfektním přesilovkovým zámkem, gólového úspěchu se však v první třetině již nedočkali.

Druhé dějství začali Jihočeši ve velkém stylu, Prospalovu táhlou střelu likvidoval Tihlář lapačkou, proti dotírajícímu Robovi s Musilem už musel na zem, ke kotouči se dostal ještě Havelka, ležícího olomouckého gólmana však nepřekonal. Ve 24. minutě dal o sobě vědět Dittrich, nejprve střílel přes obránce a za chvíli se dral tak vehementně přes Dvořáka, že budějovickému útočníkovi nezbylo nic jiného než faulovat. Kohouti sehráli vydařenou přesilovku, šance Ministra či Hebara však skončily vždy v rukou nebo na betonech Chábery. Kohouti se aktivně drali do útoku, Šimánek však na vlastní modré připravil o puk Dostála, posunul na nabrusleného Prospala a ten našel mezi Tihlářovým levým betonem a tyčkou jediné volné místo 0-2. Ve 28. minutě se opět domácí pokoušeli zvrátit vývoj utkání, dva na jednoho najížděli Šafařík s Karným, který se snažil Cháberu marně překvapit střelou z otočky. Ve 29. minutě se před gólmana Budějovic tlačil opět Karný, v rozhodující chvíli ho však zahákoval Rob. V následné přesilovce Kohouti nic nevymysleli, naopak byli to hráči Budějovic, kteří se hned po jejím skončení hnali opět útočit. Olomoucký Martinka si pomohl proti Muchovi faulem, přesilovka Budějovic však neměla dlouhého trvání, Šafaříka totiž zahákoval Martínek. Tak se ve 33. minutě hrálo ve čtyřech na obou stranách. Tento poměr sil vyhovoval více domácím, do šance se dostal Zbořil, Cháberův včasný rozklek však zabránil olomoucké gólové radosti. Ve 38. minutě nahrával Karný na Žajglu, jeho rána nadělala Cháberovi veliké problémy, velkou šanci dorazit střelu měl Andrej Hebar, zezadu jej však krosčekem skolil Martínek. Početní výhoda opět neměla dlouhého trvání, za vlastní bránou udělal hrubku Najdek a musel faulovat forčekujícího Štrauba, který se ocitl sám před Tihlářem. Velkou vlnu emocí na olomoucké lavičce vzbudil odpískaný ofsajd, když Faltýnek posílal do brejku nádhernou žabkou Zbořila. V závěru třetiny se ale prosadili opět hosté, ukázkovou spolupráci hráčů z NHL, kdy Martínek přihrával Prospalovi, zakončil přesnou střelou k tyči Dvořák - 0-3.

Gól do šatny ale Kohouty nezlomil, už od prvních minut třetí třetiny bylo patrné, že se chtějí o výsledek ještě poprat. Hned v úvodu se blýskl nebezpečnou střelou Zbořil, na druhé straně hřmělo před Tihlářem, když Štraubovi po přihrávce Bělohlava odskočil v jasmé pozici kotouč. Ve 43. minutě ovšem poslal hlavní sudí na trestnou Jana Kašparů, který zabytečně fauloval před Cháberou. Prospalova formace opět roztočila kolotoč rychlých, chytrých a přesných přihrávek. Olomouckým obráncům zamotal hlavu Dvořák svou nahrávkou Prospalovi, který naservíroval z první puk Kropáčovi, a ten jej zametl už do prakticky prázdné branky 0-4. Ve 48. minutě opět Prospal hledal před brankou Dvořáka, Tihlář však byl u levé tyče pozorný. Kohouti se dostávali před Cháberu jen sporadicky, Hebar uvolňoval rozjetého Zbořila, toho však hostující obránce vyvedl včas z rovnováhy. V 50. minutě to byl opět Jan Kašparů, kterému rozhodčí odpískal další faul, to když olomoucký útočník v rohu kluziště zvedl hůl příliš vysoko, až do obličeje budějovického hráče. V přesilovce však Olomouc dobře bránila, hosté se nedostali k vážnějšímu ohrožení Tihlářovi svatyně. Brankář Hanáků však musel v 53. minutě řešit situaci 2 na 1, do které se dostávali Rob s Musilem, za dvě minuty si tutéž akci zopakovali Prospal s Kropáčem, ten však ve vyložené pozici minul bránu. Rychle odehrát kotouč se snažil Hebar, jeho úmysl vystihl Bělohlav, prudký příklep však mířil do plexiskla. V 56. minutě vyrobil další minelu Dostál, puku se zmocnil Rob, jeho příklep se odrazil od Tihlářovy masky, olomoucký gólman zůstal poté chvíli otřesen. V závěru utkání se hra přestěhovala definitivně před Tihláře, šance měli Sailer s Martínkem. Poslední změnu skóre ale přinesla až 59. minuta, kdy Musilova střela z levého křídla propadla do sítě přes Tihlářovu lapačku. Závěr zápasu se odehrál v poklidném tempu, oba týmy už jen čekali na závěrečnou sirénu. Budějovičtí zaslouženě zvítězili, z pohledu Olomouckých je však výsledek až příliš krutý, za nasazení a bojovnost by jim slušel menší rozdíl ve skóre.

Karel Suchánek (trenér HC Olomouc): “My jsme šli do utkání s představou, že budeme hrát na čtyři kompletní pětky, bohužel máme dost hráčů zraněných. Nechtěli jsme však nějak betonovat, chtěli jsme hrát aktivně, což se nám dařilo, měli jsme dostatek šancí vrátit se do utkání, bohužel nás po hrubé chybě ztrestal Prospal. Na Budějovicích bylo vidět, že jde o zkušené mužstvo, které dokáže hrát ve všech fázích utkání, my jsme sehráli slušnou partii, mrzí mě jen, že jsme nedali nějaké branky, lepší výsledek bychom si určitě zasluhovali. Hodně nás podržel Tihlář, i když dostal pět gólů. Nám se žádný dát nepodařilo, těžko tak můžeme myslet na něco více. Teď máme navíc málo času na odpočinek, už v pátek nás čeká Sareza a my musíme bodovat. Abychom se vyhnuli baráži potřebujeme k jistotě 60 bodů, to je náš daný cíl.“

Milan Kupka (asistent trenéra HC České Budějovice): “Věděli jsme, že nás v Olomouci nečeká snadné utkání, čekali jsme tuhý odpor, to se nakonec i potvrdilo, výhoda pro nás byla v tom, že jsme vstřelili vedoucí gól, to se nám potom hraje lépe, nemusíme nikoho stahovat, nikoho přetlačovat. Zápas se zlomil v momentě, kdy jsme odskočili na 3:0. V některých fázích jsme však příliš zbrkle vyjížděli z pásma, forčekující soupeř toho dokázal využívat, nám se však podařilo všechny ošemetné situace vyřešit. Musíme neustále vyhrávat, přetlačujeme se o vedení v lize s Ústím, které má velice silný kádr.“