22.10.2016, Denisa Józsová

MDO: JIH - CEB 3:5 Šestá výhra v řadě mladšího dorostu

V rámci dvanáctého kola zamířil mladší dorost na led Dukly Jihlavy. Motor začal zápas ve velkém stylu a ve 28. minutě vedl již 5:0. Jenže dorost jakoby tento stav ukolíbal a Jihlava ho začala přehrávat. Nakonec si ale hráči Českých Budějovic přivezli tři body za výhru 5:3 a stále jsou tak na druhém místě tabulky ELIOD Extraligy mladšího dorostu s jednobodovou ztrátou na první místo.

Utkání mezi třetími Českými Budějovicemi a druhou Jihlavou bylo zajímavé od prvních minut. První vážnější šance přišla ve čtvrté minutě, kdy si hostující Grossmann sjel před branku a mířil pod horní tyčku, kde byla připravena Chaloupkova vyrážečka. V přesilové hře Dukly tvrdě vypálil Smolko a také Dvořák v brance hostí předvedl podobně dobrý zákrok stejnou částí výstroje. Po dvou vyloučeních byl ve dvou dobrých šancích Beránek, nejprve tváří v tvář gólmanovi a poté z mezikruží minul. V desáté minutě se již hosté radovali. Janoch nejprve našel před brankou Škvarka, kterému se puk zamotal mezi bruslemi. Jihočeši však zůstali u puku, oba dva hráči si role prohodili a Jan Janoch zblízka vystřelil svému týmu vedení. Dukla mohla srovnat v oslabení. Najman přebruslil obránce a řítil se sám na branku, kterou o kousek minul. Již v plném počtu předložil Čermák puk před branku na Chlubnu, který mířil kolem lapačky gólmana, ale puk skončil přímo v ní. Jihlava dostala lekci z produktivity druhým gólem, kdy Motor založil protiútok dva na jednoho. Grossmann přihrál po levé straně do jízdy Tomanovi, ten našel mezi kruhy Martina Beránka a jeho střela prošla pod přesouvajícím se gólmanem do branky - 0:2. V závěru třetiny mohl zvýšit vedení hostí Grossmann, puk nad pravý beton Chaloupka však nezvedl.

Uplynuly sotva dvě minuty druhého dějství a hosté vedli o tři branky. Martin Beránek přidal svůj druhý gól v utkání, když si po levé straně sjel blíže k brance a trefil se na vzdálenější tyč. Za dalších 120 vteřin padla čtvrtá branka Motoru. Situaci dva na jednoho vyřešili Českobudějovičtí skvěle, Novák pobídl před brankou volného Jakuba Čížka, jemuž prakticky stačilo jen nastavit hůl. V přesilové hře nejprve druhý tým tabulky mířil do horní tyčky, která zkazila Beránkovi od modré radost z hattricku, ovšem nedlouho poté se hosté prosadili popáté, když znovu Jakub Čížek dotlačil v mlýnici puk za záda Ondřeje Chaloupka. Jeden ze statisticky nejlepších gólmanů extraligy mladšího dorostu přepustil místo v brance Filipu Krejčímu, pro kterého se jednalo o extraligovou premiéru. Kouč domácích Petr Svoboda si navíc vzal oddechový čas. Po něm nejprve Motor nevyužil další akci dva na jednoho a po této situaci začínala přebírat iniciativu Jihlava. Zadražil s Chlubnou se zblízka ještě neprosadili, stejně jako jejich spoluhráči v přesilovce, avšak po jejím skončení již byla Dukla úspěšná. Puk po ose Chlubna – Najman našel před brankou Matouše Menšíka a jihlavský starší žák odčaroval neprůstřelnost Marka Dvořáka - 1:5. Z druhé trefy se málem radoval Vítězslav Brož, leč i on mířil jen do břevna.

V šestačtyřicáté minutě platilo nedáš – dostaneš. Toman totiž ujel jihlavským hráčům a zkusil rozhýbat Krejčího, což se mu nepodařilo a zakončením k levé tyči nebyl úspěšný. Na druhé straně Kaltounková se Zadražilem připravili palebnou pozici Ondřeji Winklerovi, jehož rána od modré skončila až v síti. Za další tři minuty snížili domácí na rozdíl dvou tref, kdy Adam Najman po přihrávce Chlubny zblízka zamířil zcela přesně. Také hosté reagovali oddechovým časem, po kterém Dvořák s vypětím všech sil odolal při dorážkách domácích útočníků Chlubny a Čermáka. Veškeré šance oboustranně pominuly v čase 53:02, kdy jihlavští hokejisté odtlačili u pravé tyče třikrát dorážejícího a šťourajícího Houdka. Strhla se mela, do které se zapojili vyjma gólmanů všichni hráči na ledě a domácí šli do oslabení. Závěr zápasu se nevydařil ani rozhodčím, kteří ke zklidnění emocí příliš nepřispěli, jelikož přehlédli zcela evidentní krosček jednoho z hráčů hostí na domácího, což se samozřejmě vůbec nelíbilo jihlavské střídačce. Ve vypjatém konci se již stav zápasu neměnil a Motor tak oplatil Dukle porážku ze svého ledu - 3:5.

Ladislav Kolda (HC Motor České Budějovice): Chtěli jsme Jihlavě oplatit porážku z našeho domácího utkání, kde vyhráli oni. Podařilo se nám dostat do vedení, ale pak jsme zbytečně polevili. Utkání se zdramatizovalo a bylo zbytečně nervózní. Jihlava do toho dávala všechno a my jsme se nechali vyprovokovat, což je také pro nás do příštích bojů ponaučení. Určitě jsme rádi za tři body, které jsou pro nás hodně důležité, abychom se dostali do první čtyřky.

Petr Svoboda (HC Dukla Jihlava): Nehráli jsme od začátku špatně, ale v první polovině zápasu nám dal soupeř lekci z produktivity. Do šancí jsme se dostávali, ale nedokázali jsme je proměnit, kdežto soupeř ano. Za stavu 0:5 už to bylo hodně těžké, ale kluky chválím za bojovnost a za to, co posledních pětadvacet minut předváděli. Nepřestali hrát a bojovali. Šancí na zkorigování výsledku jsme měli daleko více a bylo vidět, že soupeř se trošku bál o výsledek. Bohužel jsme tyto šance zase nevyužili. Jak už jsem řekl, musím kluky pochválit za posledních pětadvacet minut. Takhle si představuji, aby hráli od začátku a když takhle budou hrát celých šedesát minut, tak nemám strach z žádného soupeře.