19.02.2017, Marek Baloun

MDO: CEM-PLZ 5:4 - Z 0:4 na 5:4 během dvanácti minut

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Zvrat hodný Oscara předvedl mladší dorost v utkání s Plzní, která už od začátku utekla i díky situaci čtyři na čtyři a o minutu později při hře tři na tři až na skóre 0:4, při kterém šel Motor do třetí třetiny. Na posledních dvacet minut ale jakoby nastoupil jiný tým a během dvanáctiminutového úseku se domácí třikrát trefili v přesilovce a nakonec utkání otočili a berou tři body.

Utkání ze začátku bylo spíše taktické a příliš šancí nenabídlo. Obrany obou týmů se zdály být neprostupné a jen občas jsme viděli individuální procpání maximálně jednoho hráče, který buď ani nestačil vystřelit, nebo si s ním poradil gólman. Častěji se ale dařilo procházet obranými řadami hráčům Plzně, když například kapitán Radek Mužík využil nechráněného pravého křídla, aby prošel do útočné třetiny, při střele už ale tak úspěšný nebyl a puk minul branku o pěkný kus. Na druhé straně měl zase několik šancí Martin Beránek a dobrou šanci měl i Šimon Kubíček, který se společně s Pavlem Novákem dostal do přečíslení dva na jednoho, gólman Pilc si ale mezeru mezi betony pohlídal. Už od začátku se ale na ledě začala ukazovat nedisciplinovanost, která nakonec přinesla hostům ovoce. Nejprve se nakonec kapitán Plzně Radek Mužík prosadil poté, co po jeho střele se kotouč Dvořákovi odrazil od ramene za brankovou čáru. O šedesát pět sekund později pak při dalším současném vyloučení, a tedy hře tři na tři, dokázal využít skrumáže před Dvořákem Marek Princl a do kabin tak šli šťastnější hosté.

Motor se snažil dvougólový náskok hostů smazat a byl u toho hlavně Jakub Čížek, který nejdříve sám z metrové vzdálenosti mířil mezi Pilcovo betony, které se ale včas sklaply a puk se od nich jen odrazil do vzduchu, o chvíli později se pak jako poslední snažil procpat puk za brankovou čáru opět střelou mezi betony poté, co se to nepovedlo Pavlu Novákovi ani Tomáši Hollarovi. Plzeňský gólman ale na oba pokusy domácího kapitána vyzrál a přišla tak iniciativa hostů. Nejprve Mužík při přesilové hře vyslal ránu, kterou Dvořák ve vzduchu chytil do lapačky, Kuchárikovu ránu mezi betony pak zachytil pod sebou. O chvíli později měl ještě jednu dobrou šanci Šimon Kubíček, který po opuštění trestné lavice chvíli zůstal ve středním pásmu, kde dostal puk a ujížděl s ním na Pilce. Jeho prudká střela ale jen těsně minula levou tyč. Plzni se pak podařilo uplatnit známou větu ,,Nedáš, dostaneš!“, a to hned dvakrát. Nejprve se po buly před Pilclem ujal puku Martin Lang, dovezl ho až před Dvořáka a následně mu ho poslal mezi nohy, po nevyužitém vyloučení Radka Mužíka pak plzeňský kapitán dostal puk od Marka Princla, jen aby ho předal Janu Slaninovi, který přidal na účet Plzně gól číslo čtyři. Motor mohl do konce třetiny ještě několikrát skórovat, ani při krátké přesilovce pět na tři ale nedokázal Pilce překonat a do kabin tak šel bez vstřelené branky.

Ovšem třetí třetina přinesla zvrat hoden Hollywoodského filmu. Plzeň, jako by si byla jista svou výhrou, začala dělat chyby, z čehož vznikaly další a další šance Motoru a všichni už jen čekali, kdy z toho vzejde gól. A ten opravdu přišel. Daniel Kuchárik musel na trestnou za krosček a už o půl minuty později z ní za velké radosti domácích zase odešel, když Pavel Novák dostal dlouhou přesnou přihrávkou za obranu Jakuba Čížka a ten místo obvyklé střely mezi betony zamířil k Pilcovo levé tyči, čímž plzeňského gólmana překvapil. Plzeň se snažila přidat si ztracený čtvrtý gól zpět, jak Slanina, tak Mužík byli ale neúspěšní a naopak přišlo druhé potrestání nedisciplinovanosti. Matěj Toman po faulu Staňka vyslal ze své klasické pozice od modré projektil, který sice gólem neskončil, dorážka Šimona Kubíčka už ale červené světlo rozsvítila. O čtrnáct sekund později už opět letěly ruce hráčů v žlutých dresech nahoru, když po skrumáži před Pilcem jeden z budějovických útočníků získal puk a s dostatkem prostoru pro něj nebyl problém puk zvednout nad gólmanova záda. Bohužel při skrumáži se ocitl jeden z jeho spoluhráčů v brankovišti a gól tak nemohl být uznán. Motor si ale euforii vzít nenechal a za dalších osmdesát sekund se už mohl radovat regulérně. Všechno začal Martin Beránek, který zavezl puk do útočné třetiny, kde ho ale obklopili dva hráči z řad Plzně, kteří mu sice nedovolili vystřelit, zároveň ho ale faulovali. Beránek přitom ztratil puk, kterého se ujal nejprve Pavel Novák, který ho předal Šimonu Kubíčkovi a ten na modré našel Jakuba Čížka, který už Pilce prostřelil. Jak Motor postupně začal dotahovat Plzeň, jako by se zápas postupně vracel na začátek. Domácí vypadali, jak kdyby teprve do zápasu naskočili a začali ostřelovat Pilce ze všech možných pozic, až jim to nakonec vyšlo a zápas srovnali. Poslední hřebíček do rakve si Plzeň paradoxně zatloukla sama, když se nechala dvakrát vyloučit a Motor tak měl téměř minutu a půl výhodu dvou hráčů v poli, které se samozřejmě chytil s radostí, za což byli odměněni. Tři sekundy po vypršení prvního trestu se totiž po střele Jakuba Čížka z dorážky prosadil Pavel Novák a Plzni už nepomohla ani hra v šesti a prakticky vyhraný zápas tak pro ně během dvanácti minut skončil prohrou.

Ladislav Kolda, HC Motor České Budějovice: ,,Bylo to divoké utkání, hlavně ohledně vyloučení, kterých bylo zbytečně moc a ovlivnilo to průběh. Za stavu 0:4 už začali dělat fauly i hosté a my jsme dokázali ty přesilovky využít. Bylo to zvláštní utkání, ale s Plzní to bývá takto dramatické a my jsme rádi, že jsme vyhráli.

Petr Vojan, HC Škoda Plzeň: ,,Chtěl bych pogratulovat rozhodčím k výhře domácích. Takovouhle tráparnu jsem nezažil za celou svou kariéru. To, co s námi předvedli, to bylo opravdu neskutečné. My jsme sice soupeřovi umožnili v poslední třetině snížit tím, že jsme byli nedůslední a pustili jsme ho do hry, ale už to dál nebudu komentovat." (názor hostujícího trenéra - pozn. aut.)