08.03.2012, Pavel Kortus ml.

LIB - MOU 4:3 - Liberečtí se ujali ve čtvrtfinálové sérii vedení

L i b e r e c - Hokejistům HC MOUNTFIELD se nepovedl úvodní čtvrtfinálový duel v Liberci, když svému soupeři podlehli 3:4. Na severu Čech sice vedli díky rychlé brance Petera Mikuše, ale domácí skóre rychle otočili i díky využitým přesilovkám. V utkání zářil liberecký mladík Michal Bulíř, který vstřelil tři branky a na další přihrál. V závěrečné třetině snižovali stav Kotalík s Němečkem. Možnost reparátu mají Jihočeši v pátek, kdy se v Tipsport aréně hraje druhý zápas (18.10, ČT4).

Domácí začali po fenomenálním nástupu aktivně, ale byli to Jihočeši, kteří otevřeli gólový účet prvního čtvrtfinále. Přečíslení dva na jednoho ve 3. minutě zakončil nečekanou bekhendovou střelou do horního růžku Petr Mikuš. Pěkně zaplněnou libereckou arénu rychlá branka hodně zaskočila.

Jenže domácí fanoušci nemuseli smutnit dlouho. I Tygři totiž vstřelili ze své první vážnější šance branku. Urban vyslal od mantinelu na Kováře jedovatou střelu, kterou českobudějovický brankář jen vyrazil k volnému Michalu Bulířovi, jenž srovnal skóre duelu.

Severočeši otočili vývoj duelu v polovině první části při vyloučení Kašpaříka. Ve středním pásmu propadl jeden z obránců a přečíslení tři na jednoho zakončil střelou do prázdné branky po nabídce Čakajíka kapitán Petr Nedvěd – 2:1. . Záhy mohl vedení navýšit Špaček, ale jeho dobrý pokus Kovář zneškodnil.

Po velmi svižném úvodu se hra trošku uklidnila a do konce první třetiny se již nenarodila žádná větší šance. Po dvaceti minutách tedy platil stav 2:1 pro domácí.

K náporu Liberce v úvodu druhé části významně přispělo vyloučení Františka Ptáčka. V jejím úvodu nejprve vychytal Kovář pokus aktivního Bulířa, ale šest vteřin před koncem už bylo s Jihočechy zle. Čakajíkovu střelu Kovář vyrazil k nekrytému Michalu Bulířovi, jenž se štěstím podruhé v utkání překonal gólmana MOUNTFIELDU - 3:1.

Ještě hůř se českobudějovickým dýchalo v polovině utkání, kdy svůj hattrick zkompletoval Michal Bulíř. Svůj třetí čtvrteční zásah vstřelil znovu po dorážce, tentokrát doklepl za Kováře střelu Vaka. To bylo na brankáře Jihočechů moc a ve svatyni hostů ho vystřídal Pavel Kantor. Do konce druhé periody ho však domácí až na příklep Urbana neohrozili, a tak stav po čtyřiceti minutách byl 4:1 pro Liberec.

V úvodu závěrečné třetiny se podařilo MOUNTFIELDU snížit. V přesilové hře se po přiťuknutí Nováka trefil tvrdou ranou Aleš Kotalík. Tato branka vlila Jihočechům do žil čerstvou krev. Pár minut na Kotalíkův zásah našel přihrávkou z otočky Martynek zcela volného Romana Němečka, který zblízka překonal Pince. Trenér Kalous si po dvou rychlých brankách vyžádal oddechový čas.

Na straně domácích byl při chuti Bulíř, jeho nepříjemnou teč Kantor zachytil. Jedinečnou možnost vyrovnat dostal MOUNTFIELD v polovině třetí třetiny, kdy se jim naskytla minuta a osm vteřin dlouhá přesilovka pět na tři. V ní měli neuvěřitelné příležitosti Gulaš s Mikušem, ale Pinc se štěstím vše ustál. Českobudějovičtí nadále tlačili a vyrovnání viselo ve vzduchu.

Ale toho se skupinka jihočeských příznivců nedočkala ani v powerplay. MOUNTFIELD tak ani přes velkou stíhací jízdu nedokázal dovést utkání alespoň do prodloužení a první zápas prohrál 3:4. V pátek se hraje druhý duel znovu v Liberci (18.10, ČT4)

Filip Pešán, asistent trenéra Liberce: "Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, což se potvrdilo. Jsme rádi, že se nám podařilo urvat první výhru a v pátek budeme chtít přidat druhý bod. Chtěl bych pochválit neuvěřitelné diváky."
Milan Kupka, asistent trenéra HC MOUNTFIELD: "Viděli jsme kvalitní utkání ve výborné atmosféře. Domácí nám odskočili ve druhé třetině a nepodařilo se nám i přes velkou snahu a šance vyrovnat."