23.10.2009, Roman Zajíček

KOM - CEB 3:1 - Z Brna odjíždí Jihočeši s prázdnou

B r n o – HC MOUNTFIELD ve druhém venkovním zápase za sebou neuspěl. Po úterní výhře na Slavii se Jihočeši v pátek na ledě Brna bodově neprosadili. Utkání bylo dlouho vyrovnané a na branku se čekalo až do 47. minuty, kdy se trefil domácí kapitán Jiří Dopita. Tomáš Vak sice dokázal bleskově odpovědět, ovšem Kometa se nesložila. Naopak, přidala Humlem a opět Dopitou ještě dvě branky a zvítězila nad českobudějovickým týmem 3:1.

První třetina příliš hokejové podívané nenabídla, častěji se bojovalo u mantinelu než u brankářů obou týmů. První větší gólová šance se urodila až v sedmé minutě, kdy se zcela sám před Kovářem ocitl ex-budějovický Ivan Huml, jenže jeho bývalý kolega jej tváří v tvář vychytal. Hosté se dostali poprvé před Trvaje až v desáté minutě, domácí gólman se ale vyznamenal po obrovské šanci Šimánka, jehož pokus vyrazil koncem své hole.

Od té doby byli aktivnější hostující hráči, kteří se mnohem častěji dostávali před brněnskou jedničku. Obrovské starosti měl Trvaj s ránou Melichárka, volejem Veselého a pokrýt musel i dorážku Kotrly.

Za domácí byla nejagilnější první formace a především Roman Erat, jenž několikrát ohrozil budějovického gólmana a samotnou defenzivu. O změnu ve skóre se snažil i Šindel, který se nadvakrát procpal až před Kováře, jenže stav se do konce první třetiny již nezměnil. Hodně bojovná třetina skončila bez branek.

Druhá část hry se příliš od té první nezměnila, obraz hry zůstal zachován. Aktivitou hýřil především HC MOUNTFIELD a jeho hlavní aktér Milan Gulaš. Hned v úvodu orazítkoval tyč Trvajovy svatyně, v polovině zápasu pro změnu vyhořel svým dalekonosným pokusem. Vůbec největší příležitost dosavadního průběhu duelu měl Roman Vondráček, který osamocený zůstal u pravé Kovářovy tyče, stačilo pouze zasunout do opuštěné brány, nepovedlo se.

Po zbytek třetiny si slovo vzala čtveřice rozhodčích, která udělovala tresty. Nejvíce to „odnesl“ Melichar, jenž u mantinelu skolil Procházku a vyfasoval menší a osobní trest. Brno mělo několik dobrých příležitostí ve svých přesilovkách, jenže Kovář si vždy poradil nebo mu pomohla jeho obrana. Ani druhá dvacetiminutovka branku nenabídla.

Pakliže se dvě třetiny prakticky nic nedělo, poslední dvacetimutovka nabídla mnoho. Šance, góly, tresty a také chyby v obraně, které o zápase i rozhodly. Tu první využil po zaváhání budějovické obrany Jiří Dopita, ke kterému se kotouč odrazil od brusle jednoho z budějovických beků tak nešikovně, že pro Dopitu nebylo problémem poprvé rozvlnit poloprázdnou síť - 1:0. Vedení Brněnským dlouho nevydřelo, přesně řečeno, pouhých čtrnáct vteřin. Pro změnu zaváhání v brněnských obranných řadách přineslo vyrovnání Tomáše Vaka, jemuž naservíroval puk na zlatém podnose kolega Lukáš Poživil - 1:1.

Neustále se hrálo ve vysokém tempu a navrch měla Kometa, která se rychle otřepala z vyrovnávací branky a trochu kuriózně se dostala do vedení. Ve skrumáži před Kovářem se nejlépe zorientoval Ivan Huml a brněnské Rondo se podruhé mohlo otřásat v základech. Na první pohled se zdálo, že Huml dopravil kotouč do brány rukou, videorozhodčí nakonec branku ex-budějovickému hráči potvrdil - 2:1.

Vyprodaná aréna od té doby sledovala pouze domácí družinu, která Mounfield do dalších šancí nepouštěla, naopak přidala třetí úder. Koma vybojoval na modré čáře puk, přihrál na Erata, který akci ještě více vyšperkoval na lépe postaveného Jiřího Dopitu a ten nedal z bezprostřední blízkosti Kovářovi šanci - 3:1. Jihočeši se snažili dostat se zpět do utkání, leč bojovně naladění Brňané již Budějovicím více nepovolili a po zásluze si připsali tři body do tabulky nejvyšší soutěže.

Pavel Pazourek (HC Kometa Brno): "Soupeř ukázal svou sílu v minulém kole, kdy dokázal vyhrát na Slavii. Proto jsme chtěli hrát trpělivě a splnili jsme takticky vše, co jsme si před zápasem řekli. O výsledku rozhodla naše velká vůle po vítězství. Musím poděkovat hráčům za bojovnost a za přístup k zápasu. Obránci hrají daleko lépe než v úvodu sezony, proto se také dokážeme prosadit v útoku. Táhneme hru na tři útoky, přesto jsme vydrželi v tempu celé utkání i kondičně."

Jan Tlačil (HC MOUNTFIELD): "Odehráli jsme parádní utkání v Praze proti Slavii a chtěli jsme v tomto výkonu pokračovat i v Brně. Začali jsme dobře, v první třetině jsme měli hodně šancí, které jsme nevyužili. Soupeř postupně přešel do ofenzívy a ukázal nám, jak se hraje s vůlí po vítězství. V naší hře jsme měli spoustu chyb a dostali jsme i laciné góly, které rozhodly o naší porážce."