09.10.2011, Pavel Kortus ml.

KOM - CEB 1:4 - První venkovní výhra je z jihu Moravy

B r n o - Hokejisté HC MOUNTFIELD si v Brně připsali svou první výhru na ledě soupeřů, když zvítězili v brněnské Kajot Areně 4:1. Úvodní trefu nedělního duelu si připsal slovenský obránce René Vydarený, který navíc nahrával i na třetí branku Tomáše Mertla. Za MOUNTFIELD se kromě Vydareného a Mertla trefil ještě v přesilovce pět na tři Jakub Langhammer a Pavel Kašpařík v oslabení. Dobrou formu mohou českobudějovičtí hokejisté potvrdit v pátek, kdy na svém ledě hostí Karlovy Vary.

Cíl Komety pro první třetinu byl jasný, neodehrát ji tak, jako v předchozích domácích zápasech. A to se domácím také povedlo, i když to zprvu nevypadalo. Hovi musel být v úvodu utkání v pozoru a několikrát úřadovala jeho lapačka. Střeleckou aktivitu Budějovic přerušila až přesilovka Komety. Možnost početní výhody mělo Brno ještě v jednom případě. Ovšem v přesilovce se Jihomoravané nijak výrazněji neprosadili.

Domácí se zvedli paradoxně po nepovedené druhé početní výhodě. Pak začali Mountfield tlačit a přišly i šance. Tu největší měl Pospíšil. Hostující obrana zaspala a Malec tak mohl poslat svého spoluhráče do samostatného nájezdu. Brněnský útočník vyzkoušel bekhendový blafák, jenž se mu i povedl, chybělo jen puk trochu více zvednout. Kovář si totiž počínal dobře a skvělým zákrokem velkou možnost vychytal. To se psala už šestnáctá minuta. Nezůstalo však jen u této příležitosti, Jihomoravané měli i další nadějné šance, ale žádná nedosahovala takové vážnosti jako ta Pospíšilova. Neuspěl se střelou z levého kruhu Jaroslav Svoboda, ani s tečí Čermák.

První třetina tedy skončila bez branek, Kometa si však mohla zapsat nejlepší úvodní domácí část v probíhající sezóně.

V druhém dějství bylo k vidění více šancí a hlavně také padaly branky. Domácí se ale radosti nedočkali. Radovali se totiž jen hosté. Ve 23. minutě se po vyhraném vhazování dostal k puku René Vydarený a od modré propálil Hoviho mezi betony. Brněnský brankář měl zakrytý výhled, reagoval tak až na poslední chvíli - 0:1.

Kometa mohla rychle vyrovnat, to by však musela své šance využít. Jaroslav Svoboda byl sám před Kovářem, pálil však vedle. O chvíli později se řítili na jediného budějovického hráče Hruška s Jakubem Svobodou. Druhý jmenovaný dostal přesný pas, netrefil však puk ideálně. Na druhé straně byla obdobná situace. Jenže Květoň se rozhodl pro střelu, která za Hoviho zády neskončila.

Druhý přesný budějovický zásah přišel v přesilovce pět tři, tu měli hosté k dispozici po sérii vyloučení. Početní výhody se přelévaly z jedné strany na druhou. Ale zpátky k dvojnásobné výhodě Mountfieldu. Na ledě v jednom okamžiku nastala zajímavá situace, Žižka totiž ztratil hokejku. Svízelného okamžiku dokázali Jihočeši využít, i když o brance muselo rozhodnout video. To nakonec branku Jakubu Langhammerovi neupřelo - 0:2.

Brno se nadále pokoušelo něco z výsledkem udělat, jenž opět tu bylo bolavá záležitost. I v největších šancích hráči Komety selhávaly. Neprosadil se ani Koreis, ani Zohorna. Jehož nahození skončilo pouze na břevnu. Jak moc jsou domácí frustrovaní, pak ukázal Čermák. Poté, co neprostřelil budějovického brankáře, do něj ještě nešetrně najel a Kovář skončil v síti.

Závěrečná třetina začala pro Kometu, jak nejhůře mohla. Brněnská obrana zapomněla za svými zády na Tomáše Mertla, který si se zakončením nelámal hlavu a prostřelil Hoviho mezi betony - 0:3. I když to byl teprve začátek třetiny, zdálo se být rozhodnuto. Jenže Budějovice si ještě zkomplikovaly život. Ve vlastní přesilovce totiž nechaly ujet Hubáčka, který poté servíroval gólovou nahrávku na Miroslava Holce. Ten sice dostal puk za Kováře se štěstím, ale dostal - 1:3.

Gól samozřejmě domácí nastartoval a hosté měli plné ruce práce. Největší šanci měl brněnský kapitán Hubáček, ten sice Kováře v samostatném nájezdu překonal, zastavilo ho však spojnice. Na ledě v té době vládly emoce kvůli několika faulům. Rychle je ale zchladil Pavel Kašpařík. V probíhající 53. minutě Hovi rozehrál přesně na hůl Šimánka, který našel pohotově zpoza brány právě Kašpaříka. Pro nejproduktivnější Jihočecha už nebyl problém puk dostat skrz betony brněnského brankáře do brány - 1:4.

Čtvrtá branka dostala domácí do kolen a Budějovice už si zbytek třetiny pohlídaly. Po šedesáti minutách se pak mohly radovat z první venkovní výhry na ledě soupeře v letošní sezóně.

Zdeněk Venera (Kometa Brno): Rozhodlo jednoznačně proměňovaní šancí, my jsme jich měli hodně a dost vyložených. Horko těžko jsme z toho vypotili gól. Samozřejmě přispěl k tomu výborným výkonem brankář hostí Kovář. Kdy se na to podívám po herní stránce, tak jsem odehráli herně lepší zápas než proti Karlovým Varům, kdy jsem získali tři body a výkon nebyl takový. Dnes jsme hráli určitě lépe, ale vyhořeli jsme v koncovce a není z toho žádný bod.

Milan Kupka (HC Mountfield České Budějovice): Pro nás to bylo těžké utkání, domácí hráli dobře a vypracovali si řadu brankových šancí. Bohužel pro ně je neproměnili. Nám se je proměnit podařilo, a to rozhodlo. Týmu bych poděkoval za přístup k utkání a za bojovnost, s kterou si pro vítězství došli.