09.03.2008, Roman Šperňák

KLA - CEB 4:2 - Třetí úspěch za sebou nepřišel

K l a d n o - Potřetí za sebou hokejisté HC MOUNTFIELD ve čtvrtfinálové sérii play-off uspět nedokázali. Po dvou vítězstvích 2:0 tentokrát Středočeši zabrali a dokázali favorita přetlačit. Hodně tomu napomohl návrat Martina Procházky, který dal druhý gól a na třetí a vítěznou branku svého celku nahrál. Jihočechům nepomohly k vítězství ani dva body Kamila Brabence.
Aktualizováno o statistiky z utkání!
Dva zápasy. Dvě výhry a skóre 4:0. Hokejisté HC MOUNTFIELD vyhráli první dva zápasy čtvrtfinálové série play-off a mnozí fanoušci klubu čekali, že už je vyhráno. Omyl! Kladenští hokejisté ukázali, že se s nimi musí počítat a ve třetím utkání na svém ledě vyhráli 4:2. Jihočeši jeli do Kladna s tím, že je nečeká jednoduché utkání, ale zároveň chtěli sérii ukončit co nejdřív. „Zpátky do Budějovic se chceme vrátit až v semifinále,“ uvedl obránce Filip Novák. Další omyl. Kladno se na jihu Čech ještě minimálně jednou ukáže.

Hosté chtěli v Kladně rozhodnout co nejdřív a podle toho taky úvod z jejich strany vypadal. Běžela osmá minuta a fanoušci klubu, kterých se do Kladna rozjelo na pět stovek, mohli poprvé slavit. Proč? Protože Petr Sailer kousek za modrou čarou napřáhl a trochu překvapivou střelou nachytal brankáře Kopřivu, který kvůli zranění nahradil Orcta, na hruškách – 0:1. Gólem jen vrcholila převaha Jihočechů z úvodu zápasu a také série šancí, kterou hostující celek měl. Několikrát byli blízko vstřelení gólu, ale vždy jim v tom zabránil kladenský náhradník v brance.

Hosté šli první do vedení, ale z něho se příliš dlouho neradovali. Dlouho rovná se dvě minuty a třiadvacet vteřin. V té době totiž hráli kladenští hokejisté v početní výhodě a narozdíl od dvou minulých utkání se dokázali prosadit. Exbudějovický Radek Bělohlav obral o puk před brankou Milana Tomana a našel najíždějícího Jaroslava Kallu. Ten se nemýlil a propálil Turka a dal první branku středočeského týmu v sérii – 1:1. I přes vyrovnání se dobře namazaný stroj HC MOUNTFIELD nezadrhl. Kopřivovi chvílemi dobře zatápěl, ale ke skórování mu chyběly někdy centimetry, jindy víc štěstí. Do kabin tak šly oba týmy ve čtvrtfinálové sérii za nerozhodného stavu 1:1.

Druhou třetinu začali opět lépe hosté. Během dvou minut se dostali do situace, kdy hráli v přesilovce pěti proti třem, ale ta určila ráz dál dalšího vývoje. Českobudějovický celek totiž nabídnutou šancí na zvýšení skóre pohrdl a nastartoval tak soupeře k další aktivitě. Celá druhá část hry byla dost vyrovnaná. Hrálo bez velkých tutovek na obou stranách, ale zároveň museli být oba gólmani v neustálé pohotovosti, protože sem tam někdo zahrozil. Na českobudějovické straně to byl třeba Sailer nebo Brabenec na straně Kladna Patera, či Procházka. Právě návrat uzdravené opory středočeského celku byl klíčovou záležitostí na misce vah.

V době, kdy už se příliš nepočítalo s tím, že by se ještě mělo měnit skóre, udělal v poslední minutě druhé části hrubou chybu další českobudějovický bek Vladimír Sičák a byl to právě Martin Procházka, který puk českému reprezentantovi vypíchl, dostal se do nájezdu a poté si naznačeným blafákem a střelou nad vyrážečku vychutnal Romana Turka v brance – 2:1. Jestli šly oba týmy v první třetině do kabin poprvé za nerozhodného stavu, tak teď kladenští poprvé vedli.

V českobudějovické šance musela o přestávce proletět velká vichřice, protože hosté se ihned po návratu na led dokázali prosadit a vyrovnat. Kamil Brabenec se ve 41. minutě dostal k puku a dokázal prostřelit Kopřivu – 2:2. O chvíli později se udál další výrazný moment probíhající série. Marek Trončinský se postavil do cesty hostujícímu Davidu Kuchejdovi a ten zůstal po vzájemné střetu ležet bezvládně na ledě a musel být převezen do nemocnice. Hostující střídačkou to nijak neotřáslo. Dál se hrál vyrovnaný zápas se šancemi na obou stranách a rozhodnutí tak přišlo trochu paradoxně v situaci, kdy se to moc nečekalo. Znovu zaúřadovala dvojice P a P. Nebylo to však v přesilovce, kterých se všichni obávali, ale ve vlastním oslabení.

Martin Procházka objel Vydareného a napálil tyčku Turkovy klece. Kotouč se odrazil za českobudějovického gólmana a te o něm nevěděl. První se v dané situaci nejlépe zorientoval Pavel Patera a dokázal puk propasírovat do branky – 3:2. Na tenhle direkt už hosté zareagovat nedokázali. Naopak. V závěrečných minutách už do prázdné branky pečetil své premiérové vítězství v sérii kladenský Pavel Patera.

Radek Bělohlav

Petr Kasík, HC GEUS Kladno: "Chtěl bych hráče pochválit za přístup a odvedený výkon na ledě. Vliv na utkání měla hrubá chyba, bohužel ne našich hráčů, po které soupeř vyrovnal na 2:2. Šmach bude v pondělí hrát, má problémy s palcem na levé ruce. Doktor mu to opíchne a nastoupí v základu. Orct má problémy s krční páteří po druhém zápase v Českých Budějovicích, uvidíme ráno na rozbruslení."

Milan Černý, HC MOUNTFIELD: "Dneska si přišli diváci na své, ale nás to netěší, protože jsme prohráli. Udělali jsme dvě hrubé individuální chyby, jimiž jsme soupeře za nerozhodného stavu, který nám relativně vyhovoval, poslali do vedení. Jednou z nich byl gól do šatny. Paradoxně ty chyby dělali hráči, kteří patří k nejlepším, tak už to bývá. S výjimkou tady toho jim lze jen těžko něco vyčítat. Představu takového utkání jsme měli, nečekali jsme, že Kladno doma složí zbraně. Kladno hrálo dobře a dneska dva góly nestačily. U Kuchejdy hned po zápase moc nevíme, ale čekáme nějaký otřes bez dalších komplikací."